Neautorizováno!


(16.50 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Dále bych chtěl navrhnout zařazení nového bodu do programu jednání, a to s názvem Informace vlády o opatřeních vlády proti klientelismu. Spouštěčem pro to je moje písemná interpelace, o které budu mluvit později. Pokud jde o dnes připravený program, vnímám jako pozitivní body, že máme navržena opatření, která pomůžou lidem s povodněmi a s důsledky, kterým musí čelit, že tam máme návrh zákona o lobbování, které se podařilo dostat nahoru, aby byl projednán.

Jako negativní body naopak beru, že je odkládána problematika dětských skupin, což je náš velký společný rest, které by pomohly mnoha rodičům, aby získali hlídání tam, kde jsou nedostupné školky, odkládání už zmíněných sociálních podniků a také zařazení problematiky domácího násilí jako úplně posledního bodu v rámci programu jednání ve třetích čteních. O tom bude mluvit ještě kolegyně Klára Kocmanová.

A z těch důležitých věcí, které máme na programu, bych rád ještě zmínil sněmovní tisk 724, což je problematika veřejné podpory a veřejných zakázek, která se tváří velmi nenápadně, ale je tam obrovitánská změna pro fungování státu, je tam navýšení limitů pro vypisování veřejných zakázek. Bohužel se tímto způsobem dostane drtivá část zakázek do naprosto netransparentního režimu, který je pouze formalisticky uplatňován, a je tam největší korupční riziko, aniž by byla schválena opatření, která by toto riziko zmírnila. Takže potom budeme v budoucnu, pokud toto projde, čelit tomu, že budeme vidět více a více příkladů veřejných zakázek, které byly zadány nehospodárně, kde docházelo k plýtvání, kde neexistovala reálná ekonomická soutěž. Také v souvislosti s tímto tiskem 724 je pozměňovací návrh, o kterém budu mluvit později, který se týká problematiky střetu zájmů a který si myslím, že je výbornou ukázkou toho, jak se změnil kurz koalice po vyhazovu Pirátů z vlády.

Nyní tedy k tomu, na co se budou Piráti soustředit v následujícím období a proč jsem vybral tyto navrhované body. Práce Pirátů v Poslanecké sněmovně bude nadále konstruktivní. Na druhou stranu to znamená, budeme podporovat věci, které jsme společně předložili, tak, aby byly dotaženy do konce. Na druhou stranu budeme v těch věcech, které považujeme za problematické, kde se vláda odchyluje od slibů, nebo kdy vyloženě ta opatření škodí občanům, budeme tvrdou opozicí, která bude hlídat, jak se sliby plní. (Pobavení v levé části sálu.)

Na druhou stranu největší riziko, které tady vnímám a které vnímají i naši voliči, je určitá degenerace naší demokracie směr Maďarsko, ti takzvaní orbánovci, kteří převzali ideologii republikánů z osmdesátých let minulého tisíciletí. Ano, v minulém tisíciletí, 1980 a dále, vznikl takzvaný Gingrichův program, který měl naučit republikány mluvit novým způsobem, který měl zvyšovat nenávist mezi různými skupinami obyvatel. Tato republikánská ideologie se následně vyvezla do Maďarska a v Maďarsku ji úspěšně uplatňuje pan Orbán. Takže my opravdu nechceme, aby Česká republika šla směr Maďarsko, když se tam podíváte, jaká je tam chudoba, 500 000 lidí odtamtud emigrovalo, rozpadají se rodiny a tak dále. Takže tahleta demagogie, to bude jedna z klíčových věcí, kterým budeme chtít čelit.

A když se podíváme na ty příčiny, které se toho týkají, tak kde se to vzalo? Vzalo se to tak, že Orbán si tam vybudoval klientelistickou strukturu plnou oligarchů, kteří jsou s ním spřátelení, napojení, občas fungují jako oligopol, občas fungují jako kartel, mají vzájemné kšeftíky a tak dále, ale tímto způsobem se tam maďarská vláda udržuje u moci. A to si myslím, že by mělo být odstrašující, protože to má největší dopad na svobodu lidí. Takže když se podíváme na ty dvě alternativy, jedna současná vláda, která provozuje nějakou údržbu a mezitím toleruje, někdy možná facilituje klientelismus navázaný na oligarchy jako pan Tykač a spol., a tím druhým extrémem, což je ta demagogie à la orbánovci, tak my chceme být rozumným hlasem, hlasem, který je schopen vysvětlit a přednést jednotlivé reformy, které je potřeba udělat, a změny, aby naše země fungovala lépe.

Ostatně to je i důvod, proč jsme šli do vlády, protože díky tomu, že jsme šli do vlády, a to jsme slíbili - a občané nás tam zvolili, 850 000 lidí spolu se STANem - tak jsme tam šli kvůli tomu, abychom rozhýbali digitalizaci. (Pobavení a potlesk v levé části sálu.) Myslím, že se tam leccos povedlo - děkuju za potlesk - protože když si připomeneme to, co tam zbylo po hnutí ANO, tak já jsem zvědavý, jestli si teď také zatleskáte, za těch osm let, co jste měli na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj, nejdřív tam byla, pokud se nepletu, paní Věra Jourová, potom paní Šlechtová, potom paní Dostálová, tak po vás tam digitálního nezbylo vůbec nic ve stavebním řízení, takže po osmi letech vládnutí čistá nula. Za tři roky my jsme tam udělali digitální oběh stavebních dokumentací, stavebních projektů, Portál stavebníka, prostřednictvím kterého si to člověk může vyřídit. Bohužel, nic takového se tam za vás neudělalo. Takže je tam výsledek, který funguje, lidi to používají. To, co nefunguje úplně ideálně, na co si stěžují úředníci, je systém pro úředníky, který jsme měli rozložit. Ano, měli jsme to rozfázovat, nasadit později a samozřejmě tam byly různé tlaky kolem toho. Ale k tomu už se vracet nechci.

Klíčové priority, na které se budeme soustředit v opozici, budou za prvé pomáhat rodinám s drahotou, protože všechno se zdražilo, a bohužel, kdybychom jako Parlament a vláda nestrkali hlavu do písku z hlediska Green Dealu, ale bavili se o tom reálně, co to znamená a co se na nás ještě valí, tak bychom udělali opatření, která lidem reálně pomůžou. Čisté technologie jsou super, je dobře, že to Evropská unie řeší, je dobré, že jsme v tom aktivní, ale plánuje se tady rozvoj, plánuje se tady nasazení nových povolenek a ty nové povolenky budou znamenat dopady na občany v podobě zvýšení ceny paliv a následně taky zvýšení ceny plynových kotlů. Tam je na tom pozitivní, že dojde k odstranění diskriminace, protože na některé teplárny se to už vztahovalo a některé z toho měly výjimku, pokud by měly menší provoz, takže tohle je pozitivní.

Ale druhá věc, kterou tady vlastně vůbec nemáme řešenou, je, jakým způsobem zajistit, aby ta ekologická opatření byla pro lidi výhodná. To považuju za velmi důležité a na to bychom se měli soustředit, jak peníze, které se vyberou na nových poplatcích nebo které stát obdrží za nové povolenky, dostat zpátky k lidem tak, aby se nemuseli bát, že se zhorší jejich životní úroveň. Bohužel ani vláda, ani dosavadní opozice nepředložily konkrétní řešení tohoto problému a stále se to odkládá do budoucnosti. Takže až po volbách se to bude řešit, až všichni s hrůzou zjistí, že nikdo nic nepřipravil a že se tady připravuje zdražení. Takže my jsme pro to, aby ty ekologické technologie, čisté technologie byly dostupné a aby stát udělal proaktivní opatření k tomu, aby si lidi mohli dovolit ty věci.

Další opatření, která budeme navrhovat v rámci pomoci rodinám s drahotou, je navýšení rodičovského příspěvku, to navrhujeme v rámci důchodové reformy. Soustředíme se na navýšení kapacit dětských skupin, na které vláda po našem odchodu stopla peníze, budeme se soustředit na předložení reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který by měl mít silnější pravomoci v boji proti kartelům, protože dneska lidi nejvíc štvou drahé a netransparentní ceny, které se různě mění a tak dále, a ÚOHS dneska nemá ty adekvátní pravomoci, aby mohl proti zdražování bojovat v té oblasti, kde k němu dochází právě v důsledku kartelu a oligopolu. Takže to posílení, které je připraveno, na kterém se podílel mimo jiné Michal Šalomoun na Úřadu vlády, to bychom rádi také předložili a schválili v rámci toho do Poslanecké sněmovny. Budeme se soustředit na bydlení, které je zapracováno částečně v rozpočtu, částečně v usnesení vlády, a na rámcové vzdělávací plány tak, aby skutečně vzdělání pro děti mělo úroveň pro 21. století, aby se děti neztratily.

Druhá priorita - pomoci s drahotou - bude, že budeme nadále tlačit modernizaci země. O některých opatřeních už jsem mluvil, my jsme program modernizace hájili na vládě, v koalici z očí do očí, takže samozřejmě, nemluvilo se o tom tolik v médiích, protože jsme se snažili o praktické výsledky, ne abychom si to odprezentovali a dělali si na tom nějakou kampaň zviditelňování, protože důležitější je, aby se to stalo v realitě. To si myslím, že odpovídá nějaké rozumné službě v zemi, když je člověk v koalici. A teď ve Sněmovně to budeme z opozice hájit s plnou palbou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP