Neautorizováno!


(17.20 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

A další, další věci, se kterými Piráti nesouhlasili, když byli ve vládě. Ty příklady - to je ta daň z internetu, že každý, kdo má mobil, má platit navíc nějaké speciální poplatky, podnikatelé budou platit zase další poplatky za Českou televizi.

Já si myslím, že toto jsou věci, které není úplně vhodné v tento okamžik projednávat, a naopak by vláda měla připravit řešení, jak pomůže lidem s dopadem nových povolenek. Za nás je to například klimabonus, který zavedli v Rakousku. To znamená, v Rakousku každá domácnost obdrží 2 až 4 tisíce korun z nových emisních povolenek tak, aby na ni nedopadlo zdražení dopravy a vytápění. To je reálné, to by byla reálná pomoc rodinným rozpočtům tak, aby zvládly zdražování.

Další věc, o které bych chtěl mluvit, je - na kterou se budeme určitě soustředit - je pomoc mladým rodinám s dětmi a zavádění dětských skupin. My už jsme se zastávali v řadě případů mladých lidí, studentů a tak dále. Zachránili jsme jim koleje, které měly čelit rekordnímu zdražování, nedopustili jsme, aby se zdražovaly koncerty. Dokonce tady byl návrh od Ministerstva financí, že se zdaní stipendia studentům, to znamená, že by museli odevzdat pětinu svých příjmů ze stipendií zpátky do státní kasy, ze které dostali ta stipendia. Tak to jsme nedopustili. To se naštěstí nepovedlo a zachránili jsme ty mladé lidi.

Ale to, co se nedaří, jsou tam místa ve školkách a hlídání. Rodičovský příspěvek strašně zdevalvoval, protože zatímco máme schválené valorizační schéma u seniorů, a já jim to přeju, důchodci dostávají schéma, které zohledňuje jak růst inflace, tak růst platů v národním hospodářství, tak v případě rodičů s dětmi, kteří jsou taky z jedné poloviny závislí na podpoře státu, na rodičovském příspěvku, protože mají malé dítě, které potřebuje osobní péči, tak v takovém případě rodičovský příspěvek se nenavyšoval. My jsme prosadili zvýšení na 350 000 korun, ale zase od té doby už pokračovala inflace, a kdybychom měli reálně zohlednit celou míru inflace, tak rodičovský příspěvek, kdyby rostl stejným tempem, jako rostly důchody, tak už by měl být 410 000 korun. Takže to je věc, kterou máme na programu jednání v souvislosti s důchodovou reformou, takže tam to určitě budeme navrhovat.

O svobodě a hájení lidí proti klientelismu a oligarchům, o tom už jsem mluvil, že se nám tady vytváří oligopol a že nechceme dopustit směr Maďarsko a Slovensko, tedy chudoba, rozkrádání evropských a veřejných peněz, utlačování lidí, konec svobody tisku a útěky lidí ze země. Tam mají dvakrát víc vystěhovaných lidí, než máme v České republice - zkrátka se tam rozpadají rodiny, utíkají ti lidé. Proto budeme podporovat zákon o lobbování, abychom ty čachry zprůhlednili.

A bereme vážně slib reformovat antimonopolní úřad tak, aby skutečně potlačoval kartely, neblokoval zakázky a politici nemohli čerpat veřejné zakázky.

Jedna z věcí, které nám přijdou problematické, je, že i soudy se tady obrovským způsobem vlečou. Zrovna dneska byl vyhlášen výsledek soudu s Karlem Březinou. Já jsem seděl ještě jako pražský zastupitel, když jsem upozorňoval na ty podvody, které tam jsou, a teď, po šesti letech, máme rozsudek, který ještě tedy není pravomocný, který ho odsoudil na tři roky odnětí svobody.

A mohli bychom samozřejmě jít do podrobností, pokud jde o ty oligarchy. Mně samozřejmě vůbec nevadí, pokud někdo je poctivý podnikatel, vydělá si peníze a je třeba i miliardář, klidně, to je super, ať je bohatý, ať si ten majetek užije. Mně jde o to, když tu moc zneužívají tyto kruhy, ty ekonomické skupiny, tak, aby si koupily své politiky jako politické loutky. Ostatně, abych odůvodnil i bod, který jsem navrhoval k tomu klientelismu, tak tady mám výborný článek z Echo24, kde píšou, že omračující výdělky nejbohatších Čechů - Křetínský a spol. si díky energiím polepšili i o 100 miliard korun. Takže tam popisuje velmi podrobně Echo24, kdo teď dominuje žebříčku miliardářů. Jedničkou zůstává dědička impéria PPF Renáta Kellnerová, 378 miliard korun, ti platili proti nám tu z Home Creditu čínského, proti Pirátům v Praze, proti Hřibovi ty reklamní akce, aby ho pomluvili. To už naštěstí teď se odklání od Číny, tak si myslím, že by se to mohlo zlepšit. A nejvíce se vyšvihl podle Forbesu Daniel Křetínský, který si za rok - za rok! - polepšil od 92 miliard korun. Takže to je výsledek té daně, co měla zdanit největší producenty energií. No, on tady samozřejmě tedy pokračuje, píše o tom, že neplatili windfall tax, Echo24. K výraznému nárůstu majetku nejbohatších Čechů mimo jiné přispěl i malý výnos daně z neočekávaných zisků energetické a petrochemické firmy a velké banky do rozpočtu na první splátce odvedly daň v objemu 25,65 miliardy korun, 25 miliard odvedly zisk z obrovských, obrovských zisků. Od energetických společností stát vybral jen dalších 16,72 miliardy korun na odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny. Na září připadla první záloha této daně, v srpnu Ministerstvo financí odhadovalo, že za celý rok na windfall tax vybere 46 miliard korun, dříve se ale hovořilo i o částce převyšující 80 miliard korun.

Většinu vybraných financí navíc odvedl polostátní ČEZ, zatímco ostatní firmy se platbě mnohdy vyhnuly. Takže zase byla to věc, kterou jsme kritizovali, windfall tax, že byla špatně nastavena, že to nefungovalo, že se tam ty peníze nevybraly. A abyste mi neřekli, že útočím jenom na vládu, což úkolem opozice je samozřejmě kontrolovat vládu, tak ale připomenu, že - a píše to Echo24, není to opět můj výmysl - píše Echo24, že vítězem inflace byl Agrofert. I pátý Babiš nicméně zaznamenal velmi výrazný nárůst, konkrétně o 62 miliard. Takže tady se předstírá nějaké divadlo, že proti sobě bojuje vláda a opozice, a ve skutečnosti vítězem té krize, která tak těžce dopadla na občany, vítězem jsou Křetínský, Tykač, Agrofert. Tady se to potom popisuje: holding vloni zvýšil čistý zisk meziročně o 124 procent na 12,97 miliardy korun, zvýšil tržby o třetinu na 245 miliard korun. A píší tady teda, že tahounem toho růstu byly chemické továrny v zahraničí, které se na tom podílely z 56 procent, ale zbytek toho nárůstu, ten spadá do České republiky. Obecně se má za to, a jak píše Echo24, že Agrofert vydělá na drahých potravinách, koncernu totiž patří značky jako Penam, Olma, Kostelecké uzeniny nebo Vodňanské kuře.

Dokonce to kritizoval i pan premiér - pan premiér to sice kritizoval, ale vůbec nic s tím neudělal, jak je ostatně typické v případě deagrofertizace.

Teď krátce k rozpočtu. Já už jsem stručně zmínil problematiku dotačního podnikání, která nám pokračuje a která je úzce provázána s  klientelismem, protože když zavedete dotační podnikání jako princip, dáváte možnost státním úředníkům ovlivňovat věci - a těm zájmovým skupinám - pomocí klientelismu, a samozřejmě, pokud k tomu přidáte to, že vláda nepřímo decimuje úřednický stav, to, že neustále škrtá nárůsty odměn, je to nepředvídatelná profese, tak to samozřejmě má obrovský dopad do toho, že klientelismus potom bují.

Takže o rozpočtu už zaznělo mnoho, mnoho pravdy, nesedí tam čísla, desítky miliard, takže na to se určitě budeme taky v opozici soustředit.

Neudělali nic se strukturálním deficitem 100 miliard ze zrušení superhrubé mzdy. Opět tady všichni, jak ODS, tak ANO, pořád mluví o zadlužování. Ale když se podíváme na ta čísla, kdo tady schválil tu největší změnu, zrušení superhrubé mzdy za 100 miliard ročně? To dává nějakých 550 miliard korun ročně odhadem, možná je to víc. No, tak to bylo ODS, ANO a SPD. Tak dobré - snížili daně, ale nebylo to ničím kryté, takže to bylo čistě na dluh, 500 miliard korun na dluh tohoto státu, který teď platíme. Vzrostly nám úroky, které musíme platit. Pokračuje dotační ekonomika, pokračují ty pověstné toastové linky a Modernizační fond, který rozděluje peníze s obrovskými dotacemi 50 % i více na spalovny a další podobné aktivity, které jsou nepřiměřeným způsobem zvýhodněné. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP