Autorizováno.


(20.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro bezpečnost jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán výboru pro sociální politiku. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 727/1 a 727/2. Prosím, aby se ujal slova zpravodaj výboru pro bezpečnost, pan poslanec Martin Exner, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Exner: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení členové vlády. Chtěl bych vás seznámit s usnesením číslo 172 výboru pro bezpečnost ze 46. schůze ze dne 5. září 2024 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Je to sněmovní tisk 727. Výbor pro bezpečnost po úvodním vystoupení ministra vnitra, magistra bakaláře Víta Rakušana, po zpravodajské zprávy místopředsedy výboru Martina Exnera a po obecné a podrobné rozpravě:

Za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, sněmovní tisk 727 vyslovila souhlas ve znění těchto pozměňovacích návrhů.

A zde si vzhledem k pokročilé hodině dovolím, abych nemusel číst paragrafové znění, odkázat na sněmovní tisk 727/2, kde je přesné znění těchto dvou pozměňovacích návrhů. Z těchto dvou návrhů jeden jsem načetl za koaliční kolegy já, ten se týká možnosti získávání českého občanství pro občany Ruské federace. Druhý načetl pan poslanec Munzar a týká se prodloužení daňových výhod u darů na podporu Ukrajin. K tomu případně pan Munzar dodá pár slov sám.

Za druhé. Výbor zmocňuje zpravodaje výboru, aby se stanoviskem výboru seznámil schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky provedl příslušné legislativně technické úpravy.

Za třetí. Pověřuje předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedkyni Poslanecké sněmovny. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji, vážený pane zpravodaji. V tuto chvíli prosím zpravodajku výboru pro sociální politiku, poslankyni Janu Pastuchovou, aby nás informovala o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane předsedající. Usnesení výboru pro sociální politiku ze dne 10. července 2024 k tomuto návrhu přečtu. Po úvodním slově zástupkyně ministra vnitra Pavly Novotné, ředitelky odboru azylové a migrační politiky, zástupkyně ministra práce a sociálních věcí Ivy Merhautové, vrchní ředitelky sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek, zpravodajské zprávě poslankyně Jany Pastuchové a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny:

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony;

II. zmocňuje zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny, ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušně legislativné technické úpravy;

III. žádá ministra práce a sociálních věcí, aby členům výboru pro sociální politiku do 31. 7. 2024 doložil statistiku o podaných žádostech OZP cizinců, držitelů dočasné ochrany na MPSV a  počtu podaných žádostí o posouzení OZP cizinců, držitelů dočasné ochrany na institut posuzování zdravotního stavu včetně uvedení vydaných posudků TPZ, TPZ, TPP. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji paní zpravodajce Janě Pastuchové. Tím pádem jsme se vypořádali tady s těmito body a já otevírám obecnou rozpravu, do které se jako první s přednostním právem hlásí pan ministr Marian Jurečka. Vážený pane ministře, máte slovo. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Vážený pane předsedající. Dobrý večer. Dámy a pánové. Já si dovolím tady na začátek této obecného rozpravy vystoupit a děkuju za tu možnost, protože se snažím také vytvořit určitou chronologii a navázat na vystoupení pana kolegy vicepremiéra, ministra vnitra Víta Rakušana, protože do tohoto tisku jsou také včleněny důležité věci, které se týkají i té části té sociální podpory držitelů dočasné ochrany.

Já bych jenom velmi stručně chtěl říci, že přestože tady vedeme různé debaty, ať už na půdě politické, na půdě výborů, ale také na té úrovni jednání se zástupci nevládního sektoru, tak si myslím, že jedna věc je tady naprosto jednoznačná i v tom mezinárodním srovnání, že v České republice se podařila poměrně výjimečná věc, že se nám podařilo nastavit systém, který velmi dobře umí hledat cesty, jak těmto lidem, kteří přicházejí, pomoci, jak to udělat velmi efektivně, jak je velmi efektivně také dokázat integrovat na trh práce. Máme nejvyšší podíl lidí v produktivním věku, kteří na trhu práce v České republice pracují, to je někde kolem 70 %.

A  také vlastně se nám podařilo postupně upravit i ty doby té podpory těm lidem, kteří přicházejí. Postupně jsme tu dobu zkracovali, upravili podmínky pro nouzové ubytování, a to vlastně všechno za, řekněme, jako velmi jasných procedur, které nám umožňuje to, že tady máme postaven ten systém v rámci humanitární dávky s její indexací. A myslím si, že určitý díl úspěchu je postavený na tom, že vlastně ten systém je specifický, je vystaven vedle standardního systému jak státní sociální podpory, tak i vlastně hmotné nouze.

Já jenom tady chci předeslat, že když jsem tady poslouchal ty debaty, které jsme vedli v těch minulých měsících na téma pomoc lidem se zdravotním postižením, kteří jsou v řadách uprchlíků z Ukrajiny, tak jsem ty debaty nebral tak, že bych je jedním uchem poslouchal a druhým pouštěl ven, ale především tady kolegyně Pastuchová, která toto téma tedy opakovaně vystupovala, tak nás vlastně dokázala, jak se říká, v tom dobrém slova smyslu, přimět k tomu, abychom některé věci, které jsme měli v úvaze, dokázali zrychlit.

A já tady dnes budu načítat pozměňovací návrh k tomuto tisku, kterým vlastně stanovujeme podmínky pro to, abychom tyto lidi s dočasnou ochranou dokázali opravdu velmi kvalitně posoudit. Vzali jsme si za vzor ten německý model, který v Německu funguje. Já ho potom ještě představím v té podrobné rozpravě s tím, že tou cestou má by to, abychom opravdu co nejvíce objektivně dokázali posoudit tu míru zdravotního postižení a toho handicapu a tomu nastavit finanční částky, které budou opravdu jako velmi, řekněme, velmi dobře nabízet tu pomoc těm lidem právě podle toho jejich stupně omezení, nebo respektive té jejich schopnosti z hlediska soběstačnosti.

Říkám to tady proto, že pokud se nám tento princip podaří dobře aplikovat, osvědčit, což bychom chtěli zvládnout od 1. 7. příštího roku, tak je to potom také zároveň i určitý pilot pro to, abychom do budoucna zvážili, jestli(?) Takovýto systém neuplatňovat místo toho dosavadního systému, který není úplně příliš objektivní, vytváří nám určité disproporce v tom, jakým způsobem to děláme dlouhé roky u českých občanů.

Takže tolik chci popsat ten návrh, který tady budu potom podrobněji představovat, a díky za to, že to mohlo být vlastně v té diskuzi, takto postupně aplikováno a vytvořeno až do té podoby toho dnešního návrhu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, pane ministře. Jenom potom upozorním, abyste se přihlásil taktéž do podrobné rozpravy. My se ale nacházíme v obecné rozpravě. Na řadě je paní poslankyně Jana Pastuchová, připraví se pan poslanec Martin Exner. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Tak děkuji, pane předsedající. Je mi líto, že tu nesedí víc poslanců, protože si myslím, že je to hodně k zamyšlení o tom, o čem tady budu mluvit. Když přišel tento sněmovní tisk do Poslanecké sněmovny, tak já jsem se zarazila nad jednou věcí, kterou tady zmínil pan ministr Rakušan a... Pan ministr Rakušan teď, že se opravila, a pan ministr Jurečka. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP