Neautorizováno!
(11.10 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Já si vážím všech podnikatelů, kteří fungují poctivě a vytváří pracovní místa a nepotřebují k tomu žádné dotace - to je skvělé - ale bohužel aktivita vlády pokřivuje celé prostředí tím, že vytváří spoustu různých dotací a vytváří je takovým způsobem, že v reálu nemají ani ty efekty, které si od nich slibujeme, a neříkám to jenom já, neříkají to jenom Piráti, ale říká to i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, kde Nejvyšší kontrolní úřad velmi podrobně zmapoval to, jakým způsobem funguje dotační podnikání, a upozornil na to, že úspěšnost plnění cílů některých dotačních programů v oblasti dotační ekonomiky se pohybuje kolem 7 procent. To znamená, podnikatelé tam předloží - dotační podnikatelé tedy - svoje skvělé plány, jaké budou mít zisky milionové, a ve skutečnosti plány, na základě kterých bylo rozhodnuto o přiznání dotace, jsou naplněny jenom z pouhých 7 procent, z 93 procent očekávané příjmy nejsou naplněny, takže můžeme tady říct ten příklad, o kterém mluvil pan prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Kala. Dotace na průmyslový výzkum v letech 2016 až 2022 - tohle bylo tedy z velké většiny před nástupem této vlády - na ně bylo vynaloženo asi 10 miliard korun, projekty byly z velké části neúspěšné a bohužel toto je trend, který pozorujeme, že pokračuje i v rezortech za současné vlády.
Kdybych měl říct příklady, vzal jsem si na paškál modernizační fond. Byla schválena dotace 10,7 miliardy pro oligarchu pana Křetínského - dva dny po tom, co byli Piráti vyhozeni z vlády, ze Státního fondu životního prostředí - a ty dotace jsou nastaveny tak, že dotujeme třeba 60 procent projektu na stavbu obří spalovny nebo přestavbu teplárny na plyn, 60 procent, více jak většinu těch peněz, většinu projektu zaplatí stát prostřednictvím modernizačního fondu. To už nejsou ani podnikatelé, to jsou opravdu - nevím, jestli dotační podnikatelé, nebo příjemci dotací, lidi, kteří většinou fungují jenom na základě dotací, a to ještě v oblasti, která se jeví jako poměrně nekoncepční, protože tak, jak je to naplánováno, že tak, jak rekordně budeme podporovat spalovny, tady budou vznikat jako houby po dešti a hrozí, že Česká republika se stane tedy největší spalovnou Evropy, že k nám budou dovážet odpad i ze zahraničí, a to si tady ještě dotujeme za peníze daňových poplatníků, abychom sem dováželi cizí odpad, spalovali ho a kazili tady občanům České republiky vzduch.
Další případ dotací, které tedy už naštěstí končí - ale dotační program pokračuje, takže můžeme se jenom děsit, co dalšího z toho bude placeno - je 200 000 na Teslu pro podnikatele. Místo toho, aby se stát postaral o to, aby vznikla infrastruktura - aby vznikaly rychlé a ultrarychlé nabíječky, které budou dostupné jak na dálnicích, tak ve venkovských oblastech, aby ti, kteří chtějí využívat elektromobilitu, si mohli auto nabít a nemuseli se bát, že se jim vybije na cestě - tak místo toho jsme zavedli paušální dotaci 200 000 korun na nákup elektromobilů pro všechny podnikatele. Zase je to ukázka toho, jak se nehodnotí výsledek dotace, to, kolik za ty peníze se vytvoří muziky, jaký je výsledek, čili kdybychom chtěli postupovat, aby dotace měly největší efekt, tak bychom se podívali na to, kde jsou občané, kteří nejvíce třeba dojíždějí, nebo firmy, rozvážkové firmy a tak dále, které dneska najezdí nejvíc kilometrů s tím svým automobilem a vypustí nejvíce zplodin do ovzduší, vyprodukují nejvíc oxidu uhličitého, a místo toho, abychom zasáhli dotace tam, kde je největší problém, tak to dáváme čistě podle toho, jestli má někdo nějaký status, aby si vylepšil auto, takže to skutečně nedává smysl a v tomto případě už mluvím o dotaci, která je ze státního rozpočtu.
Zpátky k Modernizačnímu fondu, který je tedy mimo státní rozpočet, ale je v podstatě největší disponibilní částkou, ve které může vláda činit své politické úvahy - a je to v podstatě na vládě, dělá to vláda autonomně víceméně na politické reprezentaci v Poslanecké sněmovně, dělá to svojí většinou a nese tudíž za to plnou odpovědnost - tak je zase rozšíření programu Oprav dům po babičce, kdy dneska i člověk, který má dva baráky, bude mít ze státu hrazenou opravu baráku - druhého baráku - já si myslím, že náš stát není tak bohatý, aby si mohl dovolit dotovat takovéto věci jako majitele několika... druhou a další nemovitost, nebo aby si mohl dovolit z většiny dotovat výstavbu obřích spaloven, aby si mohl dovolit dotovat Tesly pro podnikatele v takovém rozsahu, kde to není vůbec vázáno, není to adresná dotace, není to cílená podpora, je to prostě plošné.
Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit dotační ekonomiku, když na druhé straně nejsme schopni se ani postarat o to, aby měli rodiče kam dát dítě do školky nebo na hlídání, protože vláda se zavázala, že se postará o dětské skupiny. Stále to tady v parlamentu ani po třech letech není schváleno, a dokonce se osekává program - protože nejsou peníze ve státním rozpočtu, tak se musel osekat program na dětské skupiny - a pětina peněz, které měly jít na dětské skupiny, tak se to zastavilo, ačkoliv vláda slibovala starostům, že to bude pokračovat, takže to považuju za zcela nepochopitelné a s těmito penězi, které jsou v dotační ekonomice, bychom měli naložit tak, že bychom je dali na věci, které občané reálně potřebují a které by jim reálně pomohly, nebo abychom o ně snížili tempo zadlužování.
Když budu pokračovat v dotační ekonomice, tak jsou to slavné inovační vouchery Ministerstva průmyslu a obchodu. Musím říct, že jsem byl úplně zděšen, a to zase... to není věc, že bych se podíval do návrhu rozpočtu, ale za mnou chodí nešťastní podnikatelé a říkají: Kubo, co se to děje v tom státě? My nejsme přece... my tady dostáváme nějaké zakázky jako subdodavatelé od nějakých pseudopodnikatelů, kterým vůbec nezáleží na ekonomické výhodnosti modelu jejich podnikání, vůbec se o to nestarají. OK, my to tedy uděláme, my na tom vyděláme, ale to přece nedává žádný smysl, proč se podnikatelům - politici - takovýmhle způsobem dávají dotace a že nějaká skupina úředníků na Ministerstvu průmyslu a obchodu bude posuzovat, kdo dělá lepší inovace. Já doufám, že pan ministr financí si to rozklikl v registru smluv, na jaké skvělé projekty jdou peníze v rámci takzvaných inovačních voucherů. Vždyť tam se hlásí lidi, že budou prodávat nějaký výrobek do Německa a to je celý jejich inovační projekt, že něco začnou prodávat v Německu, nebo se tam hlásí e-shopy s tím, že vyvinou část svého rozhraní, tak budou dostávat 5 milionů na to, že budou vyvíjet část nějakého rozhraní. Chápu, že jsou to peníze z Evropské unie, takže nikoho nepálí, ale přece dokážeme peníze ze státního rozpočtu, které platíme a které se nám potom vrací z Evropské unie, využít daleko lepším způsobem na věci, které by měly skutečnou návratnost - ne to, že budeme dotovat nějakou firmu nesmyslnou pseudoinovací, která se potom ve výsledku nechová ekonomicky a akorát to pokřivuje trh, takže to jsou obrovské částky. Firmy, když jsem si vyjel seznam, tak řada z těch inovačních firem vyčerpala za posledních několik let třeba 20 milionů korun na vývoj počítačových programů, kde by si to měly podle mého názoru platit ze svého, a není žádný důvod, žádný ekonomický důvod, proč by stát měl tyto záležitosti dotovat. Naopak mi to přijde, jako že pravice tady zradila svoji základní politiku, že nebude navyšovat dotace, že je naopak oseká, že sníží výdaje státního rozpočtu, a tady se dotují, pravicově se tady dotují podnikatelé úplně nesmyslně.
Jestli chce vláda něco užitečného dělat v této oblasti, tak může třeba snížit míru dotací tak, aby to bylo zastropováno, aby někdo nedostával 60 procent, ale aby dostával třeba maximálně 25 procent. Já neříkám, že projekty jsou špatné, projekty leckdy jsou užitečné, jsou potřebné pro konkrétní firmu, ale nemá je platit stát a politici na to nemají dávat peníze daňových poplatníků, má si je platit ten podnikatel z velké části ze svého a ta míra už se úplně vymkla z normálních poměrů, takže Ministerstvo financí by se mělo soustředit na proškrtání tohoto množství dotací.
Samozřejmě máme tam dotaci na agrokomplexy, to znamená, zemědělské dotace dneska jsou realita - o tom si můžeme myslet co chceme, ale zkrátka se vyplácí a zlepšují poměry lidí, kteří pracují v zemědělství, to je v pořádku - ale současně jsou nastaveny takovým způsobem, že z nich stále nejvíce benefitují největší agrokomplexy. ***