(18.20 hodin)
(pokračuje Jana Berkovcová)

Druhá věc je, sami zřizovatelé podotýkají, že to s nimi nikdo řádně neprojednal. S obcemi, s kraji nikdo toto neprojednal, oni na to nejsou připraveni, není připraveno ani nějak žádné... nejenom legislativně že to není připraveno - to nemá vůbec zákonnou oporu - ale ani logisticky. Zřizovatelé nevědí, s čím mají počítat, jakých nepedagogických pracovníků se to má týkat. Všech, nebo jenom některých? Vy jste se odkazoval na Strategii 2030 (plus), ale tam je uvedeno, že se to má týkat pouze některých (Zdůrazněno.) nepedagogických pracovníků. Kterých? Jenom kuchařek a školníků, nebo i uklízeček? Ale jsou další nepedagogové, jsou to ekonomové, hospodářky, účetní, IT správci, ti také půjdou pod zřizovatele, nebo ve školách zůstanou? Je tady velmi mnoho otázek a účinnosti má nabýt za pár měsíců, od září. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně za dodržení času a nyní pan poslanec David Pražák. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec David Pražák: Děkuju. Nechci zdržovat a nechci asi pana ministra tady nějakým způsobem..., protože si myslím, že nám odpověď nedá, že pan ministr to vidí ze svého pohledu ministra školství. Já bych se teď asi zeptal pana ministra Vlčka - ale v dobrém samozřejmě.

Pane ministře, jste jako zástupce STANu, jste z Pacova - nebo myslím, že jste tam fungoval - pojďte nám říct, jakým způsobem vaši kolegové starostové ze STANu budou mít toto vyřešené. Já tady nechci jmenovat vaše kolegy, kteří mně jasně řekli, že jsou s prominutím úplně vyřízení, že od příštího roku peníze v rozpočtu mít nebudou. Jedná se o stovky milionů, kolegyně říkala, jedná se tam potom o 10 miliard korun - a víte sám, že zákon o rozpočtovém určení daní do té doby změněný nebude - tak nám pojďte říct, jakým způsobem ve STANu to komunikujete, kde (my) starostové (a místostarostové?) na obcích vezmeme peníze, abychom to do školství nebo na nepedagogické pracovníky mohli dát. Pojďte nám to říct, protože by mě to zajímalo, protože zajímá to i vaše kolegy, kteří jsou vaši straničtí kolegové u nás v regionu, a kdybych tady měl říkat to, co říkají, musel bych být vulgární, což nechci. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Opět děkuji za dodržení času a poprosím ještě paní poslankyni Evu Fialovou, která je také přihlášena s faktickou poznámkou, aby se ujala slova. Prosím.

 

Poslankyně Eva Fialová: Děkuji za slovo. Mně tahle debata vyvolala jednu otázku, protože v současné chvíli se připravují logicky i rozpočty obcí a obce v současné chvíli nevědí, jak si to mají do rozpočtů dát, nebo nedat, jestli od září mají počítat s finančními prostředky na zajištění nepedagogických pracovníků, nevědí tedy - podle této definice, nebo co říkala moje ctěná kolegyně Jana Berkovcová - kolik jich tedy mají si tam nandat, nebo nemají nandat, jak to mají tedy ty obce dělat, protože RUD v nedohlednu - změna - a tedy potom nebudou finanční prostředky, protože si s tím budou muset nějak poradit, budou finance převádět z jedné kapitoly na druhou a budou se bát investovat a převádět ze svých neinvestičních (investičních?) částí peníze někam jinam. Kde je tedy odpovědnost jednotlivých obcí, jak to mají teď dělat, by mě opravdu zajímalo po této debatě. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Opět děkuji. Ještě to vyvolalo jednu faktickou, kterou přednese paní poslankyně Kamila Bláhová. Prosím.

 

Poslankyně Kamila Bláhová: Krásný podvečer, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych se ráda zapojila do této debaty jako starostka města. I nás v našem městě trápí to, jak se vypořádat s touto záležitostí, a to, že od září bychom si měli financovat nepedagogické pracovníky sami. V konkrétním vyjádření to pro město Litvínov za celý rok, pokud bychom brali všechny nepedagogické pracovníky, tak jak teď jsou, u všech škol, tak je to zhruba 50 milionů, za tři měsíce - když si to vydělíme prostě tak, abychom dospěli k tomu číslu, já teď... - myslím si, že to je někde kolem 12 milionů, ale nejsem si teď úplně stoprocentně jistá, možná mně kolegové, kteří mají kalkulačku teď, řeknou lépe, ale je to prostě velký zásah a nevíme, jak se s tím máme vypořádat. Nevíme, jestli si máme udělat nějakou mimorozpočtovou položku, rezervu, abychom v září na to byli připraveni. Tak jak už tady zaznělo, nevíme, jestli se to bude týkat pouze tedy... všech zaměstnanců, nebo jenom některých, protože například závodní stravování je dáno zákonem, takže by se asi stát měl o ty pracovníky - tedy v tom ne závodním stravování, ale v tom školním stravování - postarat. Je to opravdu zapeklitá situace a já jsem zvědavá, co nám na to pan ministr teďka řekne a konkrétně nám na to odpoví. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji a pan ministr Bek je připraven, přihlásil se s přednostním právem a vystoupí.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Vlastně je to poměrně jednoduché. Samozřejmě teď to v rozpočtech obce připravovat ani nemohou. Jenom pokud dojde k legislativní změně rozpočtového určení daní a školského zákona, tak by se od 1. září zvýšily příjmy obcí nad rámec toho, s čím teď počítají, a tyto prostředky by pokrývaly financování nepedagogické práce. V tuto chvíli pro obce z toho neplyne žádná nutnost teď do rozpočtu zahrnovat financování něčeho, co jim zákon neukládá. Tady je potřeba být aktivními účastníky - což Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv už udělaly - diskuse o jemném nastavení toho mechanismu. Pokud bude novela školského zákona a zákona o rozpočtovém určení daní přijata, půjdou prostředky dodatečné do rozpočtu obcí v poslední třetině roku, protože ve školství hrajeme na školní roky, nikoliv kalendářní roky, i při rozvrhování úvazků a podobně, a tím pádem budou moci rozpočtovým opatřením prostředky využít tak, aby splnily svoji povinnost. V tuhle chvíli je jasné, že nemůžou rozpočty obcí nic kalkulovat.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Hlásí se elektronicky pan poslanec David Pražák s faktickou, paní poslankyně Kamila Bláhová a z místa pan poslanec Rais. Prosím.

 

Poslanec David Pražák: Pane ministře, já tomu rozumím - nebo my tomu rozumíme - ale vy tam nemáte prachy v tom vašem rozpočtu. Když neprojde legislativní změna, nebude rozpočtové určení daní změněné a nebude školský zákon, tak budete muset dát peníze nepedagogům od září - a vy tam ty prachy prostě nemáte, v tom je ten problém.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, jenom poprosím o mírné snížení hlasové intenzity, abych tak řekla.

Paní poslankyně Kamila Bláhová nyní vystoupí se svou faktickou poznámkou.

 

Poslankyně Kamila Bláhová: Já bych také ráda ještě reagovala na pana ministra.

Pane ministře, pojďme se poslouchat. Já jsem říkala, že to řešíme tak, že se bavíme o nějaké mimorozpočtové rezervě, nebo prostě my ty peníze... Když se to stane a vy nám je přestanete, ty nepedagogické pracovníky, financovat, tak my neluskneme a nedostaneme je najednou do rozpočtu, my si musíme ty peníze šetřit, starostové jsou zodpovědní a nečekají na to, jestli tady projde nějaká změna rozpočtového určení, nebo neprojde. Souhlasím tady s kolegou předřečníkem, co budeme dělat, až vy ty peníze tam mít nebudete? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní se opět elektronicky přihlásil pan poslanec Lubomír Wenzl, poté pan poslanec Jan Bauer a stále z místa čeká pan poslanec Rais.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Já bych se chtěl pana ministra zeptat, protože moc to nechápu, jak to bylo zmíněno. Jsem zastupitelem obce, která má zhruba dva a půl tisíce osob. Jak tedy obec má při plánování rozpočtu na příští rok postupovat, když tedy by měla od 1. září nepedagogy si platit sama. Vy peníze v rozpočtu od 1. září už nemáte, tak furt nerozumím tomu, jak peníze se dostanou na obec, z jaké položky státního rozpočtu. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní pan poslanec Rais. (Přitakání.) Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Už toho tady moji kolegové předřečníci řekli hodně, už tady taky nějaký rok jsem a vím, jak se čerpá státní rezerva z rozpočtu. V září... Vyslovuji pochybnosti o tom, jestli tam vůbec v září něco bude. Co bude potom? Ta neurčitost je poměrně obrovská a fakt může vyvolat další deficit v státním rozpočtu. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Ještě se přihlásila paní poslankyně Jana Berkovcová s faktickou, prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP