Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.10 hodin)
(pokračuje Jiří Mašek)
Přitom občanští a státní zaměstnanci u té policie vcelku ještě drží a znamená to, že třeba v roce 2021 jich bylo 12 990 občanů a státních zaměstnanců 3 367 a došlo k poklesu do roku 2025 pouze asi o 383 u občanských pracovníků a o 19 u státních zaměstnanců. Takže ti lidé i s těmi podhodnocenými mzdami prostě u té policie stále pracují.
Další věc, o které velmi dobře víte, diskutovali jsme ji spolu i v minulém volebním období, víme oba dva velmi dobře, pane ministře, že to je těžko řešitelné, ale bude se na to muset nějakým způsobem sáhnout a bude se muset učinit nějaké rozhodnutí, a to je otázka ostatních sociálních dávek. Pro kolegy, kteří to nevědí, tak jsou to takzvané výsluhy. Ty výsluhy jsou často démonizované, pořád se o nich mluví, že to je věc, která se řešit nemůže, na to nemůže nikdo sáhnout. Buďto je na to moc brzo, nebo je na to moc pozdě, nicméně vám řeknu jenom výsledek pro vás, abyste to věděli. Tak v tom referenčním roce 2021 na výsluhy šlo 5,8 miliardy. V současné době je to už 10,1 miliardy a ten náklad prostě pořád bude stoupat. A připomínám, že tito lidé již s policií nemají vůbec nic společného, vůbec nic pro policii a naši bezpečnost už nedělají, byť jsou to zásluhy za to, že dělali v minulosti, ale je to veliký problém a my budeme muset nějakým způsobem tuhle věc konstruktivně řešit. A tam bude určitě nutná dohoda opozice, koalice, ale i odborů, policistů a všech zúčastněných, ale prostě musí se to nějak rozetnout, protože ten varovný prst dneska, kterým jsou ty stovky mladých policistů, kteří utíkají v prvních čtyřech letech od zahájení své služby u policie, ukazuje, že to už odkladu dalšího příliš nesnese.
O vědě, výzkumu, inovacích jsem se bavil. A ještě tady mám z těch investičních věcí, tak jenom takovou drobnost. Prostě my nemáme na to, abychom zaplatili lidi, pane ministře, ale máme tady v programu 114 43 pořízení šesti vrtulníků pro letecké hašení a plnění úkolů v oblasti IZS. Je tam na to alokováno 200 milionů korun. Nevím, jestli je to spoluúčast, protože určitě tam se píše, že tři by měly být z evropských prostředků a tři ze státního rozpočtu. Pane ministře, já jsem strávil 25 let ve vrtulníku letecké záchranný služby, spolupracoval jsem s letkou policie, Ministerstva vnitra i se soukromými provozovateli, tu leteckou znám velmi dobře. Dovolím si připomenout, že to není o tom, jakou techniku nakoupíte a v jakém množství, ale o tom, jaké máte manažerské schopnosti, že se umíte rozhodnout tu techniku včas využít a mít ji v takovém množství, které je přiměřené. Šest vrtulníků této kategorie je ohromný investiční náklad a je to ohromný náklad provozní i do budoucna, jenom je udržovat, ty vrtulníky, cvičit s tím, létat s tím. Ta potřeba vyvstala v nedávné době a já ten nákup trošku chápu v souvislosti s tím Hřenskem. Ale, pane ministře, tehdy to bylo tak, že i v té době jsme tady měli dvě obstarožní Anduly, letka Ministerstva vnitra měla tři vrtulníky Bel-412 schopné leteckého hašení, armáda tady měla vrtulníky, a přesto ty vrtulníky nebyly včas využity a došlo k tomu, že se zdrželo letecké hašení o více než 24 hodin.
Takže já jenom chci říct, že to, že někdy uděláme manažerskou chybu, a ta se konkrétně v tom Hřensku stala, a my jsme na ni tehdy i poukazovali, ale potom z určitého ohledu na to, co tam odvedli ti hasiči, kolik dní se tam s tím trápili, než ten oheň uhasili, tak jsme se rozhodli, že o tom příliš mluvit nebudeme. Ale jestliže se tady plánuje nákup, který je abnormální, velmi finančně nákladný, a jsou to přesně ty peníze, které by mohly skončit třeba i pro ty policisty, tak se ozvat v tomhle je potřeba.
Já bych se jako závěrem k tomu - my určitě, pane ministře, se o tom budeme bavit dopodrobna na výboru pro bezpečnost. Věřím, že tam na to bude prostor. Věřím, že tam samozřejmě přijdou ekonomové, kteří budou schopni nějakým způsobem okomentovat a vysvětlit ty rozdíly v jednotlivých tabulkách, mimochodem jsou to rozdíly v tom velkém sešitě na stránkách 13, 16, 17, respektive v tabulce na stránce 60. Ale z hlediska té přípravy skutečně si myslím, že to bylo podhodnoceno, nicméně na těch globálních číslech, která pan Stanjura uvolnil ze státního rozpočtu pro Ministerstvo vnitra, by to asi nic nezměnilo, ale na tom podrobném rozdělení v rámci toho rezortu si myslím, že je ještě potřeba popracovat, a určitě se vás budeme snažit, pane ministře, podpořit, aby se dal větší důraz na platy policistů a abychom si na tohle sedli a uvedli to do stavu, který bude perspektivní vlastně pro další činnost Policie České republiky. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nejprve s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Hubert Lang a poté s přednostním právem, pokud nebudou faktické, pan ministr Rakušan. Prosím, máte slovo.
Poslanec Hubert Lang: Děkuji, paní předsedající. Tak já bych chtěl poděkovat panu kolegovi Maškovi, prostřednictvím vás, za to první představení. Samozřejmě jsme před projednáváním ve výboru pro bezpečnost jako gesčním výboru, kde se vlastně ty jednotlivé kapitoly ještě rozeberou za účasti pana ministra. Je to jako každý rok. Také bych chtěl podpořit zejména, že alfou a omegou vlastně v těchto bezpečnostních sborech je to otázka platová. Vidíme, že vlastně na těch platech je to postaveno. Opět zmíním to, co ve své podstatě ti policisté a další příslušníci bezpečnostních sborů očekávali, a to bylo to navýšení vámi slibované na těch vašich spanilých jízdách bez cenzury od té Karviné, že to bude od října těch 10 %. Z toho vlastně sešlo. V příštím roce je tam to předpokládané navýšení 1 500 korun, což samozřejmě nereflektuje asi ten pohyb v té společnosti z pohledu inflace a podobně.
Strašně důležité je, abychom samozřejmě udrželi u těch bezpečnostních sborů ty zkušené policisty, abychom vlastně nějakým způsobem byli schopni motivovat ty nové příslušníky, jak tady bylo také zmíněno, protože celkem alarmující je ten úbytek těch nastoupivších příslušníků, ať už k hasičům, nebo policistům, kteří vlastně po čtyřech pěti letech to vzdávají a vzdávají to, ne že by nechtěli pro ten stát pracovat, ale oni neutáhnou svoji rodinu, neutáhnou hypotéky prostě a nejsou schopni zabezpečit ten základní chod, to má dáti - dal v té své rodině, což je celkem smutné.
To znamená, je třeba se na to podívat, a pakliže opravdu nebude alfou a omegou ta platová část, která tedy v tom vašem rozpočtu na příští rok není příliš sanována a nepokrývá ty vzrůstající náklady těchto lidí, tak nevím, jak jinak tedy zabráníme odchodovosti těchto lidí. Žádným videem, žádnými takovými věcmi, je to opravdu postaveno hodně na těch finančních prostředcích. Takže také se těším na jednání na bezpečnostním výboru, kde to všechno rozkomentujeme, máme potom druhé čtení, abychom připravili případně nějaké úpravy. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s přednostním právem vystoupí ministr vnitra Vít Rakušan. Prosím, máte slovo, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Dobrý večer, dámy a pánové. Nejdřív dvě věty spíše technického rázu, potom mně dovolte také prezentovat některá čísla z rozpočtu Ministerstva vnitra.
Ty věci technického rázu. Ministr Stanjura žádné peníze nedává. To je potřeba říci. O tom rozhoduje vláda a vláda vždycky rozhodne jako celek o tom, jak vypadá státní rozpočet. Takže to, co tady dneska předkládáme, není Stanjurův rozpočet, to je rozpočet vlády České republiky. My se tady vyjadřujeme k jednotlivým kapitolám. Logicky ministr financí ho administruje, to je součást jeho práce, ale je to prostě součást nějaké dohody. A já si myslím, že nárůst kapitoly Ministerstva vnitra, který v celkových číslech, v absolutní číslech, je to nárůst o 10,3 miliardy, prostě svědčí o tom, že vnitřní bezpečnost je prioritou této vlády. To je, myslím celkem jednoznačná odpověď.
A ty provozní výdaje, a děkuju vám za uznání v rámci té naší debaty, jsou prostě na příští rok pokryty a jsou pokryty tak, aby policie a Hasičský záchranný sbor mohly skutečně bez problémů plnit svoji funkci, to znamená, zabezpečovat pocit bezpečí České republiky a občanů České republiky.
A potom jedna věc. Prosím, nekritizujme něco jenom proto, že tomu nerozumíme. Já vám ty tabulky vysvětlím a nepotřebuju na toho žádného ekonoma. To, co máte v té prezentaci, tak to jsou náklady, nebo respektive čísla, která odpovídají skutečně pokrytým pracovním místům, těm naplněným pracovním místům u policie. Zato to, co máte v kapitolním sešitě je dle metodiky Ministerstva financí, kde se jedná i o ta místa, která jsou rozepsána, ale nejsou rozpočtově kryta. To je celé kouzlo toho rozdílu, který tady je. Takže pokud vám mohu doporučit, realitě více v tomto případě odpovídá ta prezentace jako taková, protože ta odpovídá skutečně propočtům a průměrům na ta místa, která jsou u policie a Hasičského záchranného sboru skutečně obsazena. Jenom technicky, abychom se dostali k pochopení těch materiálů, které vám Ministerstvo vnitra s předstihem poskytlo. ***