Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.50 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Jako zákaz na ochranu spotřebitele je ustanovení stejně tak nesystematické, protože ochraňuje pouze jednu skupinu spotřebitelů, všichni spotřebitelé, kterým bude nainstalován průběhový měřič na základě změny vyhlášky č. 359/2020 Sb., o měření elektřiny, která nově stanovuje povinnost instalace průběhového měřiče pro odběrná místa s odběrem nad 6 megawatthodin. A ta, kde je nainstaluje distributor ze své vůle, chráněna nebudou. Tento rozpor opět není odůvodnitelný. Pozměňovací návrh proto ze zákona odstraňuje veškerá ustanovení, která přímo souvisí se zákazem uzavírání smluv s dynamicky určenými cenami pro spotřebitele, kteří nejsou vybaveni průběhovým měřičem.
Pozměňovací návrh dále doplňuje ustanovení, které se týká neplatnosti ustanovení o jednostranné změně podmínek za cenu určenou dynamicky, protože nepovažujeme za vhodné, aby byl chráněn nejen spotřebitel, ale ostatní odběratelé v asymetrickém postavení, kteří uzavírají smlouvu adhezním způsobem. Takže tolik odůvodnění mého pozměňovacího návrhu. Já bych chtěl požádat o jeho podporu, protože to je pozměňovací návrh, který bude ekonomicky výhodný jak pro spotřebitele, kteří ušetří na cenách energie, tak pro strukturu trhu jako celku, který dokáže potom flexibilněji reagovat chováním spotřebitelů v době, kdy je to potřebné z hlediska nabídky a poptávky, a nikoliv až s ročním zpožděním. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní máme faktickou poznámku pana poslance Sládečka. Vaše dvě minuty, prosím.
Poslanec Karel Sládeček: Děkuji, vážené kolegyně, kolegové. Projednávaná novela měla být původně transpozicí evropských předpisů do české legislativy vynucené Green Dealem, což je samo o sobě velkou hrozbou. Ale to, co jste z toho udělali vy, vládní poslanci, desítkami pozměňovacích návrhů na poslední chvíli, to překonalo i ta nejhorší očekávání, kdy v podstatě takový paskvil, pokud projdou tyto pozměňovací návrhy, já fakt podpořit nemohu. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a nyní s přednostním právem paní poslankyně Schillerová.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Já bych se chtěla obrátit na pana ministra Vlčka a chtěla bych ho poprosit, aby nám odpověděl na to, jakým způsobem bude mít zabezpečeno - protože včera jste tady zvedli všichni ruku, vládní poslanci pro první čtení, protože jste propustili, schválili, zafixovali příjmy, výdaje státního rozpočtu na rok 2025 všichni jste hlasovali - nevím, jestli i vy, pane ministře, jste tady zrovna byl, ale určitě jste pro to vy hlasoval taky, já nevím, jestli jste hlasoval včera pro rozpočet? Uvidíme, to se k tomu vyjádříte - takže mě by zajímalo, jak to vyřešíte? Máte tam teď načtený nějaký pozměňovací návrh? Dobře, o tom tady vedeme debatu, ale v rozpočtu je 8,5 miliardy na takzvané obnovitelné zdroje.
A jak budete vlastně... Jak zabezpečíte to, že prokazatelně - a všichni, myslím, že se tady nemusíme přesvědčovat - že vám ty peníze nebudou stačit, těch 8,5 miliardy, takže jak potom zajistíte prostředky pro výplaty podpory? Bohužel, když tady máme takovouto legislativu, my jsme si ji nevymysleli, to tady vládly jiné strany, ale je to tak - takže jak vy to máte zabezpečeno? Jak jste jednal o tom s ministrem financí? A jakou máte případně vymyšlenou cestu? Mě to jako stínovou i bývalou ministryní financí velmi zajímá. Věřím, že by to mělo hlavně zajímat vás. (Potlesk zleva).
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní se dostává ke slovu paní poslankyně Peštová. Ještě jsme v obecné rozpravě. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Stále mám rozpravu, takže já ještě doplním paní předsedkyni. Protože to procesuje OTE, těch 8,5 miliardy, a bude to procesovat čtvrtletně, vždycky dostane 2 miliardy na to, aby to zprocesovali, tak už se dostanou do ztráty v prvním čtvrtletí. Už v prvním čtvrtletí bude mít OTE problém, takže já jenom doplňuju to, co tady řekla moje ctěná předřečnice. A teď se vrátím k tomu, co chci já. Já jsem se ptala na to uhlí, říkala jsem, že jsem z toho regionu, takže mě to opravdu velice zajímá a pokládala jsem tady, myslím si, fundované otázky, nebylo to nic proti ničemu, nebylo to, že bych tady se snažila něco blokovat. Prostě chci vědět - když se zavřou povrchové doly, jak se budou provozovat teplárny, jak se budou provozovat elektrárny do roku 2030, protože, solár a vítr mi dává přibližně nějakých 30 procent spotřeby České republiky, tak nějak přibližně to je, takže chci vědět, jak bude zajištěná energetická bezpečnost České republiky, a chci vědět, jak se bude přistupovat k tomu - já ten mechanismus nějaký už samozřejmě.. Ten byl diskutovaný na hospodářském výboru, že samozřejmě bude, jestliže se dostane do insolvence nebo do nějakých problémů, poptá ERÚ, jestli ERÚ počítá s tím, jestli bude v systému, nebude v systému, pak tam nějaký mechanismus bude, ale není to popsáno v tom zákoně, protože ty diskuze tam pouze probíhaly, bylo tam x variant a já nevím, která varianta je ta poslední. My jsme s Romanem Kubíčkem načetli pozměňovací návrh, ke kterému se přihlásím dneska, který by řešil ty aukce, které by nastaly, ale říkám, my jsme tam dali jenom jednu z nějakých variant, která byla diskutovaná, a třeba ministerstvo může mít na to úplně jiný pohled, nebo napříč vaším politickým spektrem, může být na to úplně jiný pohled, a já bych docela ráda věděla, jak se k tomu přistoupí, protože toto je druhé čtení a žádný pozměňovací návrhy už nebudou moct být načteny, takže končíme rozpravu obecnou. Teď se budem přihlašovat k pozměňovacím návrhům A já nevím, jak to bude řešeno. Děkuji
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Zatím jste poslední přihlášená do obecné rozpravy. Ptám se, zda (chce?) někdo ještě do obecné rozpravy? A pokud tomu tak není, pokud se nikdo nehlásí, tak obecnou rozpravu končím. hlásí se pan poslanec.
Poslanec Martin Kolovratník: Nezlobte se na mě, ale já teda tu debatu tady poslouchám, i dotazy, na které není zodpovězeno, když to rychle zrekapituluju: máme připravený komplexní pozměňovací návrh - jak předpokládám, že se pan poslanec Adamec přihlásí, že opravdu se stane tím nosičem - ale abychom znovu pochopili tu logiku, další návrhy, které Berenika, já, další kolegové z hospodářského výboru potenciálně můžeme chtít napsat. Musíme ho ale psát na ten komplexní, který ale se teď... Ta procedura se teď uzavře, my už nový nevymyslíme, nenapíšeme. Pokud se to stane, je to možné, jak to odůvodnil pan předseda, ale my už nebudeme mít šanci teď napsat a připravit další pozměňovací návrhy. Tak to prostě je, to si řekněme, popišme si to přesně a správně. A když jsem tedy slyšel v té rozpravě některé z kolegů, ilustračně Roberta Telekyho, že vy v těch pozměňovácích zasahujete i do dalších zákonů, do stavebního zákona, v té extrémní složitosti, tak takhle fakt nejde pracovat - takže ať se v tom aspoň nějak zorientujeme, i s vědomím, že už asi - i když já - možná vidíte, jinak - mám teď návrh a řešení, které by nám umožnilo získat čas a ty pozměňovací návrhy napsat, protože, pane předsedající, ještě jsme v obecné rozpravě, ještě není uzavřeno. ***