Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(16.10 hodin)
(pokračuje Iveta Štefanová)

Ten rok uplynul a já jsem se v médiích mezi časem dočetla, že jste změnil svůj přístup a že nadále neplánujete obnovovat výrobu léků v České republice, pouze tady udělat jakési přebalování těch léčivých přípravků. Takže se vás chci přímo zeptat, zda se někam posunul ten váš plán a ten slib, že se léky v České republice budou vyrábět, anebo zda jste od tohoto plánu už úplně tedy upustil a nic takového se dít nebude? Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. Jak již jsem říkal, pan ministr omluven, takže v tuto chvíli poprosím další interpelující, a to paní poslankyni Knechtovou, která bude interpelovat přítomného pana ministra Beka.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Vážený pane ministře, předseda poslaneckého klubu Pirátů nás tento týden mimo jiné informoval, že v modernizačním fondu, který je mimo státní rozpočet a je v podstatě v něm disponibilní částka, a měli bychom se bavit o tom, kde máme finance, především na výstavbu mateřských škol, protože měli bychom se dle něho postarat o to, aby rodiče měli dítě kam dát do školky nebo na hlídání, ale vláda se přitom zavázala, že se postará o dětské skupiny.

Tak, pane ministře, prosím vás, jak to teda je? Proč tam, kde chybí kapacity v mateřských a základních školách, nedoporučujete výstavbu z modernizačního fondu a tam, kde je zájem zřizovat dětské skupiny a sousedské hlídání, nepokračujeme v rozšiřování nabídky? Přece musíte sám vidět a taky vědět, že pokud začnou obce zřizovat místo mateřských škol dětské skupiny, rozhodně nedojde k efektivnímu předškolnímu vzdělávání. Pokud má rodič zájem dát dítě do mateřské školy, má právo na vzdělávání v mateřské škole. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. Pan ministr má zájem reagovat.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, děkuji za otázku, která míří k významnému tématu současných debat jak o využití evropských prostředků, tak o případných intervencích státu. Musíme ovšem na prvním místě říci, že vzdělávání je samostatnou působností obcí, nikoliv přenesenou působností, a stát tady hraje nepřímou roli, která může stimulovat budování těch kapacit, ale primární zodpovědnost byla a zůstává - a zřejmě v blízké budoucnosti se to nezmění - na obcích.

Já musím říct, že z mého pohledu je nepochybně preferovanou variantou zajistit co nejvíce míst v mateřských školách, neboť jenom tam je garantováno vzdělávání podle rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, který koneckonců teď prochází významnou inovací.

Já musím říct, že Ministerstvo školství není správce modernizačního fondu. Jsem určitě nakloněn tomu, aby byl v maximální míře využit pro tyto účely, a jsem také stále příznivcem toho, abychom dokázali v příštím či v dalších letech najít ve státním rozpočtu dodatečné prostředky na pomoc s investicemi do infrastruktury školek, zejména tam, kde prostě očividně chybí a ta demografie v těch regionech se vyvíjí, takže ta poptávka v nich roste.

Je na druhou stranu třeba říci, a já proto mám indicie i z vlastní nedávné rodičovské zkušenosti, že v řadě případů se fungování těch dětských skupin prakticky velmi blíží tomu, co se odehrává v mateřských školách a bylo by nefér říci, že ten rozdíl musí být vždycky propastný.

Je nepochybně zájmem státu, abychom co nejvíce dětí dokázali obsloužit v mateřských školách, tak, jak na to mají podle zákona nárok. Samozřejmě všichni si tady jsme vědomi toho, že se vede ne úplně jednoduchá debata o tom, zda a v jaké míře lze sankcionovat zřizovatele, kteří nesplní svoji povinnost. Musím říct, že řada zřizovatelů se ale snaží v takových případech hledat cesty, jak kompenzovat rodičům případné dodatečné náklady s řešením, které je mimo tu obec.

Já se domnívám, že součástí řešení toho problému s kapacitami mateřských školek je i to, na čem vlastně teď spolupracovali poslanci napříč politickým spektrem, a to je ten návrh, který řeší odklady nástupu do základní školy, protože je třeba vědět, že vlastně čtvrtina dětí u nás zůstává vlastně v předškolním vzdělávání o rok déle, než by bylo vlastně žádoucí, čímž se výrazně lišíme od zbytku evropských zemí, kde se to týká většinou jednotek procent. A kdybychom dokázali tenhle problém alespoň významně zmenšit, tak by se uvolnily kapacity v mateřských školách pro děti, které třeba ve třech letech takhle obtížně to místo nacházejí.

Já musím říct, že nepovažuju za úplně šťastné rozehrávat ty varianty proti sobě, protože v dohledné budoucnosti je jasné, že se nepodaří všem zřizovatelům dobudovat tu infrastrukturu školek tak, aby byla celá ta poptávka uspokojena a musíme vedle mateřských školek používat i tu flexibilnější možnost dětských skupin, která je v tuhle chvíli také podporována z evropských prostředků. To nastavení tady prostě je, ty prostředky máme k dispozici, je racionální je co nejlépe využít, ale hledejme všechny cesty k tomu, jak ten problém postupně řešit, protože samozřejmě nástup rodičů do práce je v zájmu zaměstnavatelů, trhu práce, v jejich vlastním zájmu, a ty kapacity předškolního vzdělávání u nás objektivně nestačí. Ten problém je dlouhodobý. Hledejme všechny cesty, které přispějí k řešení, včetně modernizačního fondu. Děkuju za tu otázku.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Paní poslankyně má zájem ještě doplnit dotaz?

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Pane ministře, já bych to chtěla doplnit o informaci. A určitě tak, jak chodí starostové za mnou do poslanecké kanceláře, tak si myslím, že jezdí z Brna, venkova i k vám na Ministerstvo školství, a prostě když potřebujete postavit mateřskou školu v těch - řeknu - oblastech, kde se nám stěhují mladé rodiny, tak prostě ta investice je 50 milionů z obecního rozpočtu, a to prostě činí polovinu financí našich investic. U základních škol. Je to půl miliardy, takže prostě to nejsme schopni v tom terénu zvládnout bez vaší podpory. A já si myslím, že my se určitě shodneme na tom, že vzdělávání v mateřské škole je velmi významné od těch tří let, je to velmi důležité, protože v okamžiku, kdy ty děti upíchneme - jak já říkám - do dětských skupin, a pak je najednou z té péče převedeme do toho předškolního, v podstatě posledního ročníku v mateřské škole, tak to tam prostě nedoženeme a svým způsobem ty odklady potom s tím jako souvisí, protože když se těm dětem věnují rodiče a prarodiče, pak řeknu, se jim věnujeme v mateřské škole, tak prostě... (Předsedající: Čas.) Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Tak už není zájem, nebo už se nebude doplňovat tato reakce, tento dotaz.

Můžeme přejít k dalšímu, a to je pan poslanec Hubert Lang, který bude interpelovat pana vicepremiéra Rakušana. Máte slovo.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuji, pane místopředsedo. Dobrý den, kolegyně, kolegové, dobrý den, pane ministře. Moje interpelace je poměrně jednoduchá. Včera tady proběhla určitá diskuse. My jsme se dostali do situace, kdy jsme připomínali panu ministrovi jeho slib, který dal na své debatě Bez cenzury v Karviné, kde jaksi teď je ta interpretace, že o té češtině, je to bohatý jazyk, za to byl jenom příslib, jak říkal pan Letocha, následně, prostřednictvím vás, pane místopředsedo, nebo to byl slib a prostě bylo tam nějaké reálné očekávání policistů, příslušníků bezpečnostních sborů o tom, že jejich platy by se měly v letošním roce navýšit od toho října o 10 %. Nedošlo k tomu, je tam nějaké menší navýšení v příštím roce, vy jste říkal, že garantuje navýšení o 5 % plošně, což samozřejmě nepokrývá tu inflaci. Pravděpodobně asi bude problém s další vlnou odchodovosti, znejistění těch policistů, příslušníků bezpečnostních sborů. Dělalo to poměrně velké vášně včera, dostal jsem celou řadu mailů, kdy ti policisté, pane ministře, bohužel, říkám to nerad, vám nevěří. Oni vám prostě nevěří, protože vy jste už několikrát, prostě jste takto hovořil, byť zase na druhou stranu říkáte, jak se snažíte, jak chcete pomáhat a zlepšovat tu situaci v té nelehké situaci, ale přece jenom jste první místopředseda vlády, jste předseda hnutí STAN, máte určité slovo v této vládě, ta vláda bez vás pravděpodobně by padla, protože máte velký poslanecký klub, a když prostě nedokážete ten svůj slib naplnit, těch 10 % od toho září letošního roku, tak ti policisté říkají, jak mám svoji budoucnost plánovat, jak mám prostě se připravovat na nějakou hypotéku a podobně? Je tam nějaký ten příslib střednědobý, říkáte třikrát 5 %, ale, pane ministře, příští rok jsou volby, v září, na podzim. Tam je otázka, zda to budete vy a pan Fiala bude dál premiérem, vy budete dál ministr vnitra, nebo může přijít nová vláda, může mít jiné priority, může dát více, může dát méně, může se ta situace změnit. Jak to chcete garantovat? Já potom ještě položím doplňující otázku. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP