Neautorizováno!
(14.20 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)
Takže mě zajímá, jakým způsobem chcete tedy řešit bezpečnostní situaci v České republice a situaci u policie. Jsem rád, že už někteří policisté začali odvážně mluvit, protože ta situace už se nedá vydržet. Sám mám v nejbližším okolí několik policistů, no, poměrně hodně, nebo expolicistů spíše už, kteří jako zkušení policisté odcházejí od policie, a to z toho důvodu, že prostě pod tímhle tím vedením ministra Rakušana prostě nejsou schopni pracovat. Jsou obrovsky demotivovaní, je tam destrukce, nemá to řízení. MÍsto aby vláda a ministr dbali na zajištění veřejného pořádku, dělají pravý opak a řadě policistů se za těchto podmínek sloužit u policie prostě už nechce. Takže jedna věc je samozřejmě to, že ministr vnitra Vít Rakušan, který je obklopený hermeticky ochrankou, vůbec neví, která bije v reálném životě, ale i z té ochranné služby odchází řada zkušených policistů, kteří tam dlouho sloužili, protože už jsou znechuceni tím systémem. Takže to je můj první bod, kdy se chceme zeptat, co tedy vláda chce dělat v téhleté situaci. Já vím, že nic, že je vám to ukradené, ale my bychom rádi slyšeli plány vlády ohledně situace u policie a ohledně zajištění bezpečnosti v České republice.
Jako bod číslo 2 bych chtěl navrhnout bod s názvem Dvě třetiny Čechů vnímají současnou situaci jako ekonomickou krizi. Ta situace je skutečně vážná, protože Fialova vláda se drží u moci jako klíšťata, a ještě si sami sobě chcete zvyšovat platy, ale realita venku za zdmi této Sněmovny je úplně jiná. Negativní dopady inflace, jinými slovy Fialovy drahoty, dneska pociťuje 83,4 procenta českých občanů, to znamená, drtivá většina. Lidé navíc mění kvůli vysokým cenám už i své nákupní zvyklosti. Krátce řečeno, nemůžou si koupit takové jídlo, které by si koupit chtěli, nemůžou si zatopit, aby jim nebyla zima - o tom už jsem mluvil, že je dneska 700 000 domácností v energetické chudobě, to znamená, teď před zimou si nemohou zatopit tolik, aby jim nebyla zima, to je prostě úplně tristní situace. A tyto údaje - 83,4 procenta lidí, že, že pociťují Fialovou drahotu - to vyplývá z průzkumu agentury IPSOS pro Generali Investments a lidé mají obavy z rostoucích nákladů na bydlení, vysokých cen energií a mají samozřejmě strach z drahoty. Mimochodem, informoval o tom i server Fintech. Na hraně finančních sil žije v České republice už čtvrtina domácností. To znamená, že v podstatě už nemají vůbec peníze, takže jsou buď už zadlužení, už nemají ani na základní životní náklady. Propast mezi bohatými a chudými se v České republice neustále zvětšuje. To je přesně elitářská politika Fialovy vlády. Roste také počet domácností, které žijí na finanční hranici, což podle údajů společnosti PAQ Research, právě jak jsem říkal, nyní zahrnuje už více než čtvrtinu populace. Takže já bych se chtěl skutečně zeptat, jak to chcete řešit.
Mimochodem, expertka České spořitelny Monika Hrubá upozornila, že více než polovina Čechů nemá finanční rezervu na tři měsíce dopředu, což je činí zranitelnými vůči nečekaným finančním událostem. Takže já chci zařadit tento bod, kdy se vlády chceme zeptat a chceme diskutovat i naše řešení, protože SPD má konkrétní řešení, to už jsem říkal mnohokrát i v médiích, to tady nebudu opakovat. V prvé řadě je samozřejmě potřeba pracovat na zajištění levných energií. Proto my už jsme tady několik let říkali, je to i třeba zestátnění ČEZu a podobně, to znamená, aby stát měl 100procentní podíl, aby stát měl přímý vliv na ceny, a vůbec odpovědnost politiků za zajištění levných energií v České republice. A těch návrhů je samozřejmě víc. Takže to bych chtěl navrhnout jako bod 2, kdy Dvě třetiny Čechů vnímají kvůli Fialově vládě současnou situaci jako ekonomickou krizi, a nás v SPD by zajímalo řešení ze strany Fialovy vlády, která žádné řešení samozřejmě nemá, ale je potřeba to tady veřejně tím pádem říct, aby se nechodilo kolem horké kaše.
Potom další věc, kterou potřebujeme řešit, je česká ekonomika, český průmysl, který - protože já, když jsem se díval - klesá za vaší vlády. Průmyslová výroba podle údajů Českého statistického úřadu meziročně klesla o 3,2 procenta, což je samozřejmě velký problém. Vy v rozpočtu na rok 2025 předpokládáte hospodářský růst o 2,7 procenta, přitom podle letošních údajů je ten růst 0,6 procenta. Do toho Německo je v ekonomické stagnaci, v krizi, to se bude prohlubovat podle všeho příští rok kvůli Green Dealu. Kvůli dosavadním vládám je česká ekonomika a český průmysl závislý na Německu - a o tom ještě budu mluvit. To znamená, podle toho, co tady vidíme v tom vašem rozpočtu, vy ten hospodářský růst tam máte nadhodnocený a vypadá to, že budou chybět v rozpočtu na příjmové stránce desítky miliard korun, takže deficit bude ještě reálně mnohem vyšší. Ale vy už ten rozpočet prostě děláte úplně nezodpovědně, protože podle všeho tušíte, že už to bude hop nebo trop, jestli budete po příštích volbách vládnout, a hodíte to už na příští vládu. To znamená, mě skutečně zajímá, jak chcete řešit českou ekonomiku, protože ta situace je velice závažná.
Mimochodem, zatímco ekonomika Evropské unie upadá, státy sdružené v BRICS významně rostou. Proto, a já už to tady říkám mnoho let, by Česká republika měla hledat trhy i mimo Evropskou unii a obchodovat více jak v zemích Latinské Ameriky, tak v afrických zemích, tak v zemích jihovýchodní Asie. Ostatně to byly trhy, kde jsme dříve byli, ale právě kvůli téhleté nezodpovědné politice à la Evropská unie jsme tyto trhy opustili. Stala se z nás taková ekonomická kolonie právě Německa a těchto zemí.
Právě rozvírající se nůžky mezi zeměmi, které jsou mimo západní svět, se ukázaly na třídenním summitu skupiny států BRICS, který se konal ve dnech 22. až 24. října v ruské Kazani. Mezivládní organizace BRICS je považována všeobecně na celém světě za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Sdružuje Čínu, Brazílii, Rusko, Indii, Jihoafrickou republiku a od letošního roku další země včetně Íránu či Spojených arabských emirátů. Země BRICS v současné době představují rychle rostoucí rozvíjející se trhy, které mají potenciál pro výrazný růst díky rozvíjející se infrastruktuře a mladší populaci. Tyto státy reprezentují 40 procent světové populace a 30 procent světového HDP. Další více než tři desítky zemí vyjádřily přání připojit se. BRICS se od svého vzniku v roce 2009 stal významným hráčem na poli mezinárodní politiky a ekonomiky, který se zaměřuje na prosazení zájmů rozvíjejících se zemí a vyvažování vlivu západních mocností. Ekonomiky států EU slábnou a stagnují a jsou stále více nekonkurenceschopné, přičemž úpadek započal již v roce 2014. Tento trend bude pokračovat i nadále, také vzhledem ke zcela chybné politice Green Dealu EU, který tady ostatní strany propagují - SPD je proti - a právě tato politika Green Dealu těžce poškozuje národní ekonomiky členských států. Pokud chceme nastartovat výrazný ekonomický růst, je potřeba mimo jiné snížit energetickou náročnost firem a zaměřit se také na hledání nových trhů, například i se státy sdruženými v BRICS. ***