Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.50 hodin)

 

Poslanec Šimon Heller: Dobré poledne, dámy a pánové. Dovolte mi, abych se na vás velmi krátce obrátil ve věci pozměňovacího návrhu, takzvané hlídačkovné. Jedná se o podporu studujících maminek, případně tatínků, kterou považuji za velice důležitou. Berte to tak, že tady dneska stojím ne jako poslanec, politik KDU-ČSL, ale primárně tady stojím jako otec čtyř dětí, který má tu zkušenost, když se nám narodila dvojčata na vysoké škole a prožívali jsme to rozhodnutí, jak pokračovat dál, jestli moje manželka bude pokračovat ve studiích, přeruší či ukončí studia.

Považuji za velmi důležité, abychom tento pozměňovací návrh v rámci stipendií, který bude vázán na rodičovský příspěvek, podpořili, protože jak tady sedíme, jezdíme různě do severských států se učit, jak se dělá rodinná politika, organizujeme konference, organizujeme kulaté stoly, ale dnes, jak tady budeme hlasovat, tak máme možnost podpořit jednu konkrétní věc, konkrétní pomoc maminkám a tatínkům, kteří jsou na vysokých školách. Odhlédnu od hodnotového aspektu, jenom v rámci ekonomického aspektu těch pár korun, které na to v rámci státního rozpočtu vydáme, bude znamenat, že české maminky, případně i tatínkové nebudou tlačeni k tomu, aby přerušovali vysokou školu, kdy víme, že po přerušení část se už nevrací na vysoké školy, nebudou tlačeni k tomu, aby ukončovali vysokou školu, což nepochybně pro český stát výhodné není, a případně nebudou tlačeni k tomu, aby ukončovali svá těhotenství, což pouze z ekonomického pohledu je také pro český stát nepochybně nevýhodné v rámci současné demografické křivky. Proto nemluvě o hodnotovém principu vás žádám, abyste tento návrh podpořili, protože se jedná o konkrétní podporu rodiny, který svým jedním hlasováním můžete dnes významně posunout. Možná pro vás malý krok, malé jedno zvednutí ruky, ale věřte, že pro spousty maminek a tatínků na vysokých školách je to velká věc. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. Máme zde tři faktické poznámky. Nejprve paní poslankyně Věra Adámková, poté pan poslanec Rais.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, já se ještě vrátím znovu k těm vyšším odborným školám a transformaci, ať tak, či chceme, nebo ne, na vysoké školy, a to proto, že v mých oborech, tedy zdravotnických oborech, je tady zásadní, zásadní rozdíl ve studijních oborech, v jejich náročnosti, v jejich profilu, v jejich celé koncepci. Může se vám to zdát jako úsměvné, ale je to velmi závažné, protože tady se potom jedná o kompetence těch absolventů. Opravdu jinou kompetenci má diplomovaný specialista, jinou bakalář. A pouhým převedením toho, že... Mě tedy neuspokojila ta odpověď, že to pak posoudí nějaký úřad. Úřad vždycky něco posoudí, s tím spory nejsou, ale nám by to opravdu mohlo ohrozit péči o nemocné. A tady potom končí legrace.

A to, co se zdá pouze jako definice, že nějaký úřad to posoudí a nějak to posoudí i při tom, že všichni se budou snažit posuzovat co nejlépe a tak dále, nikomu nepodsuzujeme nějakou pejorativní myšlenku, tak tady by opravdu mohlo dojít k velmi fatálním věcem, protože úplně jinou kompetenci má bakalář, který končí třeba zdravotnického záchranáře, jinou kompetenci má vyšší odborná škola s diplomovaným specialistou. Takže tady opravdu ta odpověď mě neuspokojila. Zdá se mi, že trošku vychází z oborů možná jiných, kde třeba takový rozdíl není zásadní, já samozřejmě to mohu i pochopit, ale pro zdravotnictví by to mohl být zásadní rozdíl, ale zrovna tak pro některé technické obory. A mám teď na mysli úplně konkrétní vysokou školu, která začala na severní Moravě před 20 lety. V průběhu dvou let se transformovala z nedostatku vyučujících na vyšší odbornou školu a opravdu to není dobře a není to dobře vysvětleno. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Ještě zvládneme jednu faktickou. Prosím pana poslance Raise, poté budu muset 115. schůzi přerušit.

 

Poslanec Karel Rais: Já bych se chtěl vyjádřit k tomu hlídačkovnému. Samozřejmě si myslím, na základě dnešního jednání u poslanců ANO ze školského výboru, že je potřeba toto zvážit a skutečně se rozhodovat ne striktně, nýbrž brát do úvahy tu sociální situaci. To je jedna věc.

Na druhou stranu je potřeba se podívat, jaké fondy má k dispozici univerzita a rektor, a ten samozřejmě ve zvláštních případech může poskytnout jednorázové stipendium poměrně hodně velké, v řádu statisíce korun. Ale to je všecko dáno vnitřními pravidly, pravidly univerzit. Čili myslím si, že je potřeba také, aby se ty dívky, nebo prostě tady ta skupina lidí, která to prosazuje, tak aby se také obrátila jednotlivě i na konkrétní rektory, protože tam ten prostor evidentně v té sociální oblasti je, a vůbec to tak, jak jste říkal vy nakonec, nikoho nezatíží, protože ty peníze jsou určeny skutečně na sociální věci, na nic jiného. Takže to jenom takové jakési doplnění tohoto, ale jinak souhlasím s tím, co říkáte. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a vzhledem k tomu, že je přesně 11.55, tak, vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci, já přerušuji 115. schůzi, a to do čtvrtka 31. října do 9 hodin.

Podotýkám, že 117. schůze bude zahájena přesně za čtyři minuty ve 12.00. Děkuji.

 

(Schůze přerušena v 11.56 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP