Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.00 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Pan premiér se chlubí tím, že na doplatek na bydlení - což je způsobeno samozřejmě elektřinou, a všechno tohle samozřejmě nejenom ničí životy důchodců a zaměstnanců, ale také průmysl - má navíc 100 000 lidí, kteří chodí na úřady práce, kde jsou ponižováni. Celý život pracovali a oni si musí jít na úřad práce pro doplatek na bydlení. Ano, pane premiére. Takže vám gratuluji - 100 000 lidí navíc musí chodit na úřad práce pro doplatek na bydlení, neskutečné.
Takže tím, že jste snížili valorizaci samozřejmě pod inflaci, tak je to stejné, jako když je to snížení platů zaměstnanců, s tím rozdílem, že zaměstnanci mají možnost si sehnat jinou práci, senioři často ne. Ale plno seniorů pracuje. Myslím, že jich je asi 400 000. Kolik jim za to dáváte navíc? Almužnu, nějaké drobné. My v našem programu budeme navrhovat samozřejmě větší motivaci pro důchodce, kteří jsou schopni pracovat, protože je potřeba je adekvátně ocenit.
Všichni víme, jak kvůli neschopnosti Fialovy vlády dramaticky narostly ceny v posledních dvou letech. Potraviny, energie, bydlení, všechny dražší, a to v řádu desítek procent. Znovu opakuji, vážení spoluobčané, podívejte se, kolik co stálo v roce 2021 a kolik to stojí dnes. Pamatujete na ty různé plakáty pětikoalice - Babišova drahota a tak dále? Všechno to byly lži. Dneska už to víte, takže jen doufám, že se znovu nenecháte ohlupovat. I když mediální propaganda, která samozřejmě od vlády dostává stovky milionů na různé marketingové propagace... Teď jsem viděl, že pan Foltýn se probudil a propaguje naši vlajku. To je neuvěřitelné. Já o tom tady mluvím strašně dlouho, opakovaně. No, tak se podívejte, kdo kdy ji nosí a kdo ji nenosí, hlavně v zahraničí. Nebudu to říkat, ale vy jste inteligentní, tak určitě na to přijdete.
Takže všechno je dražší. Někteří občané doslova přežívají z měsíce na měsíc, od výplaty k výplatě od důchodu k důchodu, a valorizace důchodů tak není žádný nadstandard, jak by to vláda možná ráda prezentovala. Naopak je to nutný krok, který seniorům umožňuje udržet si základní životní úroveň. Řeči o tom, že valorizace důchodů by měla být omezená kvůli tomu, že se důchody údajně zvyšují příliš rychle ve srovnání s průměrnou mzdou, naprosto odmítám. Když porovnáme čistý příjem průměrné rodiny s příjmem osamělého seniora, zjistíme, že důchodci se s touto částkou dostávají sotva na hranici přežití, a to zejména v kontextu současných cen energií a základních potravin, které dopadají na seniory tvrději než na průměrnou populaci. No, a samozřejmě léky, které sice nejhorší ministr zdravotnictví od revoluce není schopen sehnat a stále je jich nedostatek, ale porovnejte si ty ceny, kolik to stálo v roce 2021 a kolik to stojí teď. Samozřejmě, když přišla vláda a navýšila daň na léky, tak toho ten trh využil.
Zvyšujete sice minimální procentní výměru všech důchodů, ale ve skutečnosti to bude znamenat u invalidních důchodů prvního a druhého stupně a vdovských a sirotčích důchodů jejich snížení. Navíc výpočty nových důchodů od roku 2026 dramatický sníží stávajícím i budoucím důchodcům - ano, vážení zaměstnanci, budoucím důchodcům - jejich životní úroveň. Plánujete totiž, že senioři budou dostávat důchod založený na příjmech v předchozích letech a řádná valorizace bude pouze z jedné třetiny růstu reálných mezd, nikdy z poloviny, jako to bylo za naší vlády. Podle plánu Fialovy vlády mezi roky 2026 a 2035 dojde ke zpomalení růstu nově přiznaných důchodů o 150 až 200 korun ročně. Pan Jurečka mluví o 180 korunách, což možná na první pohled moc nevypadá, ale ve skutečnosti to naše seniory bude bolet. Největší dopad to bude mít na nízkopříjmové důchodce, tedy na ty nejzranitelnější.
Pan Rusý, předseda odborové organizace na ochranu sociálních práv dětí a rodičů Liberi, říká. Vláda tuto změnu nazývá eufemisticky zpomalením růstu důchodů. Ve skutečnosti má ale tato změna za následek pokles reálné hodnoty vyměřeného důchodu. Jedinou skupinou obyvatel, které reforma vylepší reálnou hodnotou důchodu, budou podle pana Rusyho lidé s průměrným příjmem po dobu celé kariéry pod polovinou minimální mzdy s 30 a méně lety pojištění. Může jít například o lidi na částečných úvazcích či živnostníky. Největší dopady má změna výpočtového vzorce na osoby s průměrným příjmem kolem minimální mzdy a více lety pojištění. Například při nepřetržitém pojištění od 18 do 65 let na minimální mzdě mají dnes o 11 % vyšší výměru důchodu, než má být podle nového vzorce, upozornil. U vyšších příjmů negativní dopad do reálné výše důchodu postupně klesá, a to poměrně významně. Při délce pobírání důchodu 21,5 roku by tak dnešní důchodci, respektive osoby s minimální mzdou a 40 lety pojištění, dostali v penězích až o 28 měsíčních důchodů více, než mají dostat po reformě, kdežto lidé s příjmy na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy, by podle nynějšího výpočtu měli o šestnáct měsíčních důchodů více než důchodci budoucí. To vše bez zohlednění zvýšení důchodového věku, uvedl pan Rusý.
Jsou tady jako zdroj provládní Novinky. Výpočet důchodů se změní. Nejvíc postihne lidi s nejnižšími příjmy, píšou provládní Novinky. Nevím, co se jim stalo. Toto oslabení prvního důchodového pilíře je naprosto bezdůvodné a asociální. Kvůli této změně se postupně stovky tisíc našich důchodců dostanou do příjmové chudoby. Bavíme se tu o tisících korunách, na které by jinak měli nárok i lidé ze střední a mladší generace. Čím budou lidé starší, tím více bude jejich životní úroveň zaostávat za celou společností.
Ano, už je to ostatně vidět. Průměrné navýšení důchodů pro rok 2025 je vládou stanoveno - dobře se soustřeďte, vážení spoluobčané - na 358 korun. Ano, slyšíte správně, 358 korun. Vláda přidá seniorům tak zanedbatelnou částku, která zdaleka nepokrývá nárůst životních nákladů. To je dokonce o 2 koruny méně než letos, když jste seniorům důchody průměrně valorizovali o směšných 360 korun. Je zajímavé, že Jurečka už mi nepíše, už mi neposílá nic, žádný dopis, jak mi přidal. Dostávám důchod. Tam byl vždycky dopis, jak je skvělý, takže už alespoň šetří na tom papíře. Takže 358 korun.
Navíc tato navýšení se samozřejmě netýkají všech. Pro většinu důchodců bude růst penzí ještě nižší než tato směšná průměrná částka, stejně jako je pro většinu důchodců naprostá utopie dosáhnout na průměrnou penzi 21 080 korun. ***