Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.10 hodin)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za faktickou poznámku. Nyní vystoupí paní místopředsedkyně Richterová. Prosím, máte slovo. Připraví se pan poslanec Zlínský.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. My jsme na jednání Poslanecké sněmovny, kde jsou předložené úplně konkrétní návrhy, a každý se bude muset rozhodnout na závěr debaty, jak se k nim postaví. Proto se zcela logicky ptám, když tady jsou obecné debaty o prorodinné politice, která mívá tři složky - to je třeba stabilní finanční zajištění vyjádřené právě rodičovským příspěvkem, potom služby, místa ve školkách, místa v dětských skupinách, potom nějaká flexibilita na pracovním trhu, částečné úvazky a podobně - jak se k té konkrétní věci týkající se prvního pilíře rodinné politiky, těch stabilních peněz pro rodiny, postaví nebo případně co na tom shledávají nevhodným ti, kdo tady budou hlasovat. Takže každý se zde stejně bude muset vyjádřit k těm pozměňovacím návrhům.
Říkám, ta možnost tady bude, protože navyšování rodičovského příspěvku je něco, co my jako Piráti navrhujeme dlouhodobě. Dnes nestoupá, není navyšován pro mladé rodiny ani obdobným způsobem, jako jsou navyšovány důchody. Je to něco, co zvedáme celé roky, a budeme to zvedat dál, dokud se to nestane, protože nám na těch rodinách záleží.
Stejně tak ale je tady druhá otázka, a to je vyjádření k těm náročným pozicím. Opět říkám, že my bychom si velmi přáli, abychom mohli podpořit celek důchodové reformy. Byli jsme u jejího vzniku, podíleli jsme se na tom, a protože je potřeba, abychom nějaké věci v našem důchodovém systému upravili, tak bychom rádi, aby se dotáhla do konce. Nebudeme tady žádným způsobem obstruovat projednávání, ale chceme vyjádření pana ministra k náročným pozicím. Zkrátka proto, že se to týká 127 000 lidí, kteří ze zdravotních důvodů by na ně měli mít nárok. Dává smysl, aby ho měli. Teď návrh ODS a TOP 09 to na poslední chvíli brutálně osekává. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Zlínský s faktickou poznámkou, bude následovat pan ministr Jurečka. Prosím.
Poslanec Vladimír Zlínský: Děkuji za slovo. Opět budu reagovat na pana ministra Jurečku ohledně Maďarska. Zase se na to musíme podívat z hlediska dynamiky, protože pan ministr má částečnou pravdu, že Maďarsko je také v problémech, že v roce 2023 tam došlo k poklesu úhrnné plodnosti a že se jim narodilo v tomto roce nejméně dětí. To je pravda. Já jsem to tady také říkal, že tento fenomén postihl celou Evropu, až na výjimky. Ale pokud se na to podíváme z hlediska dynamiky, tak Maďarsko se potýkalo začátkem tisíciletí s velmi nízkou porodností, možná nejnižší v Evropě. Po sérii určitých opatření se jim podařilo se vyšplhat - nemám přesná čísla, takže to budu tahat z paměti - z čísla někde kolem 1,2 na číslo 1,6.
Opět opakuji, že to nestačí. Oni, aby zabránili vymírání, tak by se potřebovali dostat jako každá jiná země na 2,1. Nicméně ale vidíme, že ta jejich opatření tehdy k nějakým efektům vedla. Neříkám, že to bylo pro ně úplně vítězství, ale přece jenom to ukázalo na to, že když se tato opatření provedou, tak to vede ke zlepšování. To už ve mně vzbuzuje určitý optimismus. Neříkám, že se máme poučit pouze u Maďarska, ale máme se poučit u každého, kdo dosáhl v tomto směru jakéhokoliv úspěchu. Tak abych vysvětlil svůj postoj, proč jsem tady Maďarsko zmínil. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji také zadržení času. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan ministr Jurečka, připraví se pan poslanec Heller.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Já se budu snažit přihlásit potom v běžné rozpravě nebo ve faktické, protože na některé věci fakt dvě minuty nestačí, aby se daly říct. Ale jenom ještě rychlá poznámka k těm opatřením a k porodnosti. Jenom připomenu, že za této vlády jsme udělali celou řadu kroků právě pro flexibilitu slaďování rodinného, osobního a pracovního života. To jsou částečné podporované úvazky, rozšiřování kapacit předškolní péče, sousedské dětské skupiny, změna zákoníku práce ve prospěch rodičů při návratu na místo.
Fakt nechci a nikdy nebudu pískat debaty, které tady běží mezi některými poslankyněmi o tom, jestli je správné, když se rodič vrací v roce, nebo ve dvou, nebo ve třech. Já jsem vždycky hájil a budu hájit to, že to má být svobodná volba toho rodiče, té rodiny, jak to potřebují nastavit, ať si to oni rozhodnou. Ale stát nemá házet klacky pod nohy, stát má pomáhat odstraňovat bariéry. O tom má být přístup státu. Nemá říkat, co kdy, kdo, jak, má v jaké životní situaci přesně dělat.
Děláme celou řadu dalších věcí. I právě tahle důchodová reforma má poprvé historicky prorodinné prvky, ať už je to výchovné, rodinný vyměřovací základ, společný vyměřovací základ manželů. To jsou prorodinná opatření, která pomáhají k tomu, aby rodič nebyl trestán za to, že má děti. Dosavadní systém z pohledu důchodového, když pomineme výchovné, trestal rodiče vlastně za to, že měl děti, že se věnoval část svého života na úkor své kariéry výchově svých dětí.
Když mluvíme o tom, kde máme ty nástroje na podporu, motivaci rodičů, rodin, odstraňování bariér, tak vám říkám, no, jsou tady. Jsou tady mimo jiné v téhle důchodové reformě. Určitě je tady úkol pro příští vlády hledat další věci, kde ještě stát nějaké případné nedostatky má a má je zlepšit, třeba v oblasti bydlení. Proto jsme do programu Oprav dům po babičce dali 50 000 korun za každé dítě, které budeme odečítat.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Heller. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Šimon Heller: Dámy a pánové, vést tady debatu o demografii ve dvou minutách je velmi těžké. Nicméně bych se tady velmi krátce vyjádřil. Zazněla tady věta - děti se rodily, protože byly jistoty. Podívejte se na vývoj demografické křivky. V dobách první světové války a v dobách druhé světové války se rodilo více dětí než dnes, a to i přesto, že tam byl radikální propad. Je naprosto standardní, že vždycky po období války, pokud nastane doba míru a nějaké stability, se začne rodit víc dětí.
Pokud se podíváte do celého světa, tak vidíte, že pokud přijdou nějaká prorodinná opatření, tak téměř v žádném státě na světě - budu rád, když mi ho ukážete - nedošlo k radikální změně. Ta prorodinná opatření, za která považuji například výchovné, mimochodem ve středu diskutované hlídačkovné a spousty dalších, jsou opatření, která pomůžou zlepšit ten stav, a možná té části společnosti, která se rozhoduje, pomůžou rozhodnout se k tomuto odvážnému kroku mít děti. Ale nedělejme si iluzi, že bychom ten zásadní výkyv, že bychom se dostali na dvojnásobná čísla. Nepodařilo se to žádnému státu. Pokud argumentujeme rokem 1970 a dalšími, tak to nebylo zavedení prodloužení rodičovské, ale byl to zkrátka stav, že přišly silné ročníky.
Protože mi zbývá posledních 20 vteřin. Ten příběh je jasně popsán jakožto demografická revoluce. Jako učitel zeměpisu učím na gymnáziu ten proces, proč tomu tak je. Proč v některých státech je porodnost vyšší, v některých nižší. Ty kroky, se kterými tady přicházíme, jsou i oceněním rodičů, že se rozhodli do dnešní divoké doby do toho vstoupit. (Předsedající: Čas.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Knechtová, připraví se paní poslankyně Peštová. Prosím.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Jsem velmi ráda, že vystupuji po panu kolegovi Hellerovi, vaším prostřednictvím, protože k tomu mužskému úhlu pohledu bych ráda připojila ten ženský. Ono totiž v běžné praxi je to tak, že my z Poslanecké sněmovny říkáme velkým firmám - vy musíte mít ve vedení ženy. Ale podívejte se, ve vaší vládě vlastně zůstala po všech těch přesunech jenom jedna žena. To jsou prostě ty věci.
Vy mluvíte o částečných úvazcích, o tom, co všechno by mohlo být, ale podívejte se, na kolika úřadech, kde ty částečné úvazky máme. Samozřejmě se tomu věnují rodinná centra, máme to opravdu v těch prorodinných firmách, ale prostě zbytek zůstává zatuhlý a o tom to je. Chci se odkázat na knihu "Neviditelné ženy", protože tam si myslím, že jsou klíče k tomu, kde jsou dílky toho, aby nám to prostě fungovalo. ***