(13.10 hodin)
(pokračuje Lubomír Wenzl)

Prodloužení potřebné doby pojištění je další ránou pro pracující. Představte si situaci, kdy někdo celý život pracuje v těžké manuální práci, je vyčerpaný a těší se na důchod a teď v případě přijetí této novely vláda řekne: Musíš pracovat ještě déle. Pokud ztratí zaměstnání, tak má smůlu, bude mít nižší důchod.

Chci uvést příklad, říkejme jí paní Nováková, pracuje jako pečovatelka v domě pro seniory, těší se na zasloužený odpočinek po letech těžké práce v sociálních službách. Nyní ale zjistí, že kvůli změnám ve valorizaci a předčasných důchodech bude muset pracovat déle a za horších podmínek. Místo toho, aby se těšila na klidné prožití stáří, je nucena pokračovat v práci přesto, že je fyzicky, ale i psychicky vyčerpaná. Samozřejmě by bylo možné zmínit další fyzicky a psychicky náročné profese nebo pozice: řidiči z povolání, lidé pracující v průmyslu, ve strojírenství a tak dále.

Hnutí ANO je proti zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let. Navrhované navýšení je nespravedlnost na našich budoucích důchodcích. Věk odchodu do důchodu by měl být navázán na věk dožití ve zdraví, ne na celkový věk dožití. Vláda však chce, aby se důchodový věk zvyšoval podle průměrného věku dožití, a to je přece nesmysl. Věk dožití ve zdraví je u mužů zhruba 61 let a u žen 62 a půl let. Opravdu chceme, aby lidé pracovali až do té doby, kdy už se v uvozovkách skoro neudrží na nohou?

Vláda tímto svým návrhem ignoruje strukturální změny a hází přes palubu mladší generace. Pokud se opravdu chceme bavit o důchodové reformě, musíme se dívat na dlouhodobá řešení, která budou spravedlivá, ale spravedlivá pro všechny generace našich občanů.

Rád bych ještě doplnil, že zdroje na důchody jsou. To je zásadní informace. Pětikoalice, tedy dnes čtyřkoalice, se snaží ve společnosti vyvolat dojem, že není kde brát. Je ale otázkou, jak se k dané problematice na závěr postaví, jak budou hlasovat poslanci bývalé koaliční Pirátské strany. Byli přeci u toho od začátku. Vláda by však musela myslet také na příjmovou stránku rozpočtu a umět efektivně vybírat daně, což se nedaří, současná naše vláda zcela v tomto selhává. Podle relevantních studií podíl šedé ekonomiky v České republice přibližně činí 10 procent hrubého domácího produktu. Důsledný boj proti šedé ekonomice, lepší výběr daní a snížení provozních výdajů ministerstev by mohly přinést potřebné prostředky. Kdyby se vláda více soustředila na efektivní správu příjmů, nemuseli bychom dnes řešit, kde vzít na důchody.

Abych to shrnul, je nám předkládán návrh, který je nespravedlivý a nepromyšlený. Je to snaha zalátat rozpočet na úkor těch nejzranitelnějších - důchodců. Místo toho, aby se vláda zaměřila na skutečnou reformu důchodového systému, přichází s návrhy, které jsou asociální, neudržitelné. Nestrašme, prosím, občany tím, že na důchody nebude. Je povinností vlády zajistit, aby důchody byly udržitelné a spravedlivé. Starší občané často čelí finančním obtížím a mají omezené možnosti generovat dodatečné příjmy. Snížení důchodů jen přelije požadavky z důchodového systému na sociální pomoc. Místo toho, aby vláda děkovala důchodcům za jejich přínos pro společnost, staví tímto svým návrhem mezi generace příkopy. Není správné šetřit na důchodcích, kteří celý život pracovali a přispívali do systému. Je čas, aby vláda se probudila a začala skutečně řešit problémy důchodového systému, nikoliv jen hledat krátkodobé úspory na úkor nejzranitelnějších. Naše budoucnost nesmí být založena na okrádání těch, kteří se zasloužili o naši společnost.

Mně a hnutí ANO záleží na občanech této země, proto nemohu zvednout ruku pro přijetí novely tohoto zákona. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Pavel Bělobrádek.

Mezitím, než mu udělím slovo, přečtu omluvy: Omlouvá se Dufek Aleš od 12 do 13 hodin z pracovních důvodů, Munzar Vojtěch od 18 hodin z pracovních důvodů, Richterová Olga od 12 do 14 hodin z rodinných důvodů.

Prosím, máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, paní předsedající. Já si dovolím zareagovat na několik předřečníků, zejména na ty dva poslední. Ano, Programové prohlášení vlády tady je. Samozřejmě i minulá vláda, vláda hnutí ANO, měla ve svém programovém prohlášení, že provede důchodovou reformu. Vám tam, jak tady správně zaznělo, přišel covid. Tady zase přišla energetická krize, která souvisela s válkou na Ukrajině, a přesto naše vláda přináší důchodovou reformu.

Druhá věc se týká odchodu do důchodu. My jsme byli ve vládě tady s panem ministrem, když jsme zastropovali odchod do důchodu na 65 let, ale nebylo to tak, že to je definitivní a že se to nikdy nemůže změnit. Bylo tam... Pan ministr určitě bude vědět tu přesnou formulaci, že se po několika letech přezkoumá eventuálně tady ten strop, to znamená, tady to postupuje úplně v souladu s tím, (na) čem jsme (se) tenkrát usnesli.

Za jeden z důležitých faktorů, který tady zazněl v předcházející debatě, považuji i určitý návrh, co dělat s tím, že nastupují lidé později do zaměstnání. Uvědomme si, že už generace chodí do deváté třídy, to znamená, o rok chodí později do zaměstnání, než jsme chodili my, kteří jsme do deváté třídy nechodili. Plus si připočtěte ještě spoustu dětí, které mají odklad do školy, to znamená, chodí třeba o dva roky déle, než bylo za nás. Maturovali jsme v 18 letech, dneska maturují běžně ve 20. To je potřeba také vzít v úvahu a třeba to, že by se mělo přezkoumat, jestli skutečně deváté třídy jsou nezbytně nutné, tak to myslím považuju za velice logické, protože pokud by to nutné nebylo - tak jako jsme to měli my, chodili jsme do práce o rok dříve, tak jsme také o rok dříve odváděli zdravotní a sociální a neplatili ho za nás.

Myslím si, že ocenění důchodců... že to vláda nijak nepopírá, že se skutečně starali o to, aby budovali republiku. (Předsedající: Čas.) Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní se přihlásila s faktickou poznámkou paní poslankyně Jana Pastuchová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já budu reagovat na pana poslance Bělobrádka, vaším prostřednictvím.

Pane kolego, to není důchodová reforma. Říkají to i všichni politologové nebo hodně i v nějakých debatách. Pro mě by důchodová reforma byla reforma, na které by byla shoda aspoň v té vaší koalici, ale ta tam do dnešního dne, pokud vím - nebo jestli máte mít zítra, dneska jednání o třetí kategorii - tak tam zatím není. Myslím si, že třeba jste chtěli něco předložit, ale pozměňovací návrhy, které se k tomu v průběhu jednání daly a které budete si zítra schvalovat, tak myslíme si všichni, že na důchodové reformě by měla být shoda i z opozice, aby nám tady vydržela několik desítek let a nemuseli jsme ji, až tedy doufám budeme my u vlády, měnit. O tom je důchodová reforma, aby tam byla shoda a bylo to pro lidi.

Jenom ještě krátce - nevím, jestli si to pan ministr, je to hodně, hodně zpátky, co jste tady říkal, když jsme dávali protinávrhy - já jsem si opravdu dala pozor na to, že 20. června je variabilní týden a pátek, takže... (Připomínka ministra Jurečky mimo mikrofon.) Ne, ne, ne, že jste to řekl, takže jsem se k tomu chtěla i vyjádřit, že jsem si na to datum dala opravdu pozor a nevystřelila jsem ho jen tak z hlavy. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. S faktickou bude reagovat pan poslanec Pavel Bělobrádek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, paní předsedající. Kolegyně, kolegové, opět budu souhlasit v něčem tady s paní kolegyní Pastuchovou, prostřednictvím paní předsedající. Naprosto souhlasím, že optimální situace je, abychom se dohodli skutečně na důchodové reformě nebo dejme tomu na transformaci důchodového systému, což by asi bylo přesnější, protože by mohlo dojít k nějakému razantnímu překreslení celého tohoto systému, ale vy samozřejmě dobře víte, jak těžké je najít dohodu nejenom v rámci koalice, natož i s opozicí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP