Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.00 hodin)
(pokračuje Hubert Lang)
A já ta tady v několika těch faktických prostě jsem si vypíchnout, že teďko jsem si to naposlouchal, protože včera jsem byl celý den na bezpečnostním výboru, co z toho pana Jakoba tam včera vypadlo. A vypadlo vlastně z něj, v čem je ten problém. Nebo jak to vlastně máte. Takže opakuji tady opět - jsou to jenom nějaké parametrické změny, není to žádná důchodová reforma. A když se tam dotazovali pana Jakoba, jakto, že on načetl ten pozměňovací návrh 20 minut před koncem druhého čtení s panem Bendou z ODS, prostřednictvím vás, paní předsedající, aby to nebylo jenom na panu Jakobovi, je v tom i pan Benda zainteresovaný za ODS, tak on tam řekl: Vláda přijala nějaké nařízení, je to zákon, na který vy dneska jste měli ještě ráno a během tohoto týdne vystupovali různí představitele vlády a říkali je to alfa omega čtyřleté naší práce v této Sněmovně. Tak to vidíme, co jste teda si popřipravovali. Já se ještě přihlásím, protože to, co z pana Jakoba včera vypadlo, je opravdu zajímavé. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také. Děkuji. Prosím, pan poslanec Hendrych s faktickou poznámkou, následuje paní poslankyně Ivana Mádlová. Prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, vážený pane ministře, já budu reagovat na to, co tady řekla paní poslankyně Peštová, vaším prostřednictvím, a částečně i pan ministr. V podstatě je to replika na to, co tady řekl ve středu pan poslanec Jakob, kdy v podstatě prohlásil z mého pohledu teda poměrně průlomově, že koalice, a nevím, jestli to myslel jenom za TOP 09 nebo za celou koalici, v podstatě chápe, že lidé v náročných profesí ve třetím stupni nemohou pracovat do 67 let a že se intenzivně přemýšlí nad tím, jak to vlastně udělat, aby do těch důchodů mohli odejít dříve.
Já jsem se ho ptal na to, proč tedy vlastně v tom zákoně už není přímo paragrafové znění, které by to řešilo, které by šlo ruku v ruce s tím jeho kontroverzním návrhem. A na to mi nebylo odpovězeno. Pak se postupně dozvídáme, že tedy se uvažuje o nějaké platbě zaměstnavatelů do třetího pilíře, mluvil o tom tady pan ministr Jurečka. Ale já bych chtěl znát přesné parametry toho, já bych chtěl znát, jak to bude přesně fungovat. Tady se hovoří o nějakých předdůchodech a tak dál, to taky není úplně jednoduché. Tam musí být naspořena nějaká konkrétní poměrně vysoká částka, pokud se jedná o více let a pokud ti lidé budou mít jenom nějaké peníze navíc, tak samozřejmě každá koruna asi dobrá, ale na druhou stranu, zkrátí jim to skutečně ten odchod do důchodu? Budou moci pracovat déle, i když potom nakonec budou mít třeba více peněz?
Chybí tady opravdu přesné, konkrétní parametry a chybí podle mého názoru diskuse jasná a souhlas těch konkrétních zaměstnavatelů, jestli jsou vůbec ochotni a jak to budou vůbec zvládat, tady tuhletu věc. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. S faktickou poznámkou bude nyní reagovat paní poslankyně Ivana Mádlová. Poté paní poslankyně Pastuchová. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já bych navázala na svoji předřečnici paní Bereniku Peštovou. No, já musím říct, že ono s mozolem z teplé židle, na níž oba pánové Jakob a Benda celý život sedí, se snadno určují profese náročné, anebo méně náročné. Já to považuju za naprosto skandální a musím říct, pane ministře, že co se týče náročných profesí, že jsem opravdu zvědavá, jak to u vás v koalici dopadne. A uvedu vám konkrétní příklad, protože se pohybuji celý život profesně ve zdravotnictví, tak jste třeba všeobecným dětským sestrám přichystali to, že budou moci odejít do důchodu po 48 letech těžké práce. A pokud budou chtít do předčasného důchodu o dva roky dříve, tak po 45 až 46 letech odpracované práce a ještě je za to budete penalizovat.
Já bych chtěla vyzvat oba kolegy, prostřednictvím vás, pana Bendu a Jakoba, aby přišli do tohoto sálu a vysvětlili, jak dospěli k výčtu náročných profesí, proč by neměly odcházet dříve do důchodu. Protože upozorňují na to, že máte i nedostatek sester, který se vlastně teď řeší. A myslíte si, že v těchto nastavených podmínkách vám do toho systému zdravotnictví půjdou? No, nepůjdou, protože podmínky, které jim vytvoříte, tak jim bude hned na začátku jasné, že do těchto povolání prostě vstupovat nebudou. A pokud ty odchody oddálíte, no tak samozřejmě hrozí to, že budou odcházet i na nemocenskou, protože skutečně je prokázáno i Národním institutem SYRI, že mají obrovské problémy s chronickými bolestmi zad. A tímhle tím vlastně jenom způsobíte to, že si tu profesi vybírat nebudou.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní paní poslankyně Pastuchová s faktickou poznámkou, poté paní místopředsedkyně Richterová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Tak já navážu na svoji kolegyni Ivanu Mádlovou, vaším prostřednictvím, protože máme asi stejný podnět, protože jsme obě zdravotní sestry, a já také něco uvedu. Teď bohužel mám svoji maminku v nemocnici, leží na centru doléčování, kde jsou většinou staří lidé po operacích. A když tam přijdu, protože jsem v té nemocnici pracovala do roku 1984, tak se mě ty moje známé, sestry, sestřičky a kolegyně ptají: Tak co, schválíte to, abychom teda mohly jít dřív? A já říkám. Víte co, děvčata, kdo nebudete po té těžké noční a budete dneska ve 12 hodin se dívat na televizi, tak se podívejte, kdo vám to neschválí.
Takže těm zdravotním sestřičkám, které si to zaslouží, i mnoho dalších profesí, ale já mluvím ze svého oboru, tak jim to dneska ve 12 hodin všichni předveďte, jak si té jejich práce vážíte.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. S faktickou poznámkou je nyní na řadě paní místopředsedkyně Olga Richterová, poté pan poslanec Hubert Lang. A než udělím paní místopředsedkyni slovo, omlouvám paní poslankyni Lucii Šafránkovou od 9.55 do 11.30 z osobních důvodů. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuju pěkně. Vážený pane ministře, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já chci jenom připomenout, že v uplynulých letech, a nemyslím tím uplynulý rok nebo dva, ale uplynulých 10 let, jsou debaty o důchodové reformě pořád na talíři, protože všechny politické strany bez ohledu, co říkají tady od pultíku, vědí, že je prostě reforma potřeba. Bylo to v programovém prohlášení vlády Andreje Babiše v roce 2018 jako první bod. Konkrétní věci připouštěla paní předsedkyně Alena Schillerová, když byla ministryní financí.
A já tady stojím proto, abychom si připomněli, že tuhle realitu v minulosti nikdo nepopíral. Teď to tady občas vypadá, jako kdyby stárnutí populace a obrovská výzva vzhledem k snižujícímu se počtu pracujících neexistovala. Prostě existuje, je tady. Proto jsme jako Piráti podporovali a vyjednávali důchodovou reformu, když jsme byli součást vlády. Proto jsme neměli problém i po odchodu z vlády hlasovat pro tu verzi samozřejmě s tím vyjednaným zastropováním věku, to nám přijde, že je dobře vyjednané a dobře navržené. Ale s čím prostě nemůžeme souhlasit, je na poslední chvíli navržené brutální osekání náročných profesí.
Ten nejasný příslib Zbyňka Stanjury, že budou nějaké záruky ve třetím pilíři, namísto toho, že tady před námi je reálná možnost ukotvit náročné pozice podle přezkoumatelných kritérií, podle zdravotních dat nám připadá, že prostě takováto změna na poslední chvíli je handl, na který nelze přistoupit.
A jenom poznámka, ty náročné pozice, těch 127 000 lidí, které chce současná koalice vyhodit z nároku na nekrácený předčasný důchod, to jsou lidi, kde zdravotní dopady té práce bohužel nelze zcela odstranit, nelze to vyřešit jinak. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji za dodržení času, paní místopředsedkyně. Nyní pan poslanec Hubert Lang s faktickou poznámkou, poté paní poslankyni Hanzlíková. Prosím, máte slovo.
Poslanec Hubert Lang: Děkuju. Já bych prvotně zareagoval na paní Richterovou, ona tady opakuje to, co už opakovala na začátku tohoto týdne. Já se domnívám, že ve vašem pojetí, paní Richterová, je to čistě alibismus, protože kdybyste byli součástí pětikoalice nebo jste zůstali součástí pětikoalice, určitě byste tady nevystupovala plamenně a neříkala něco o tom, že to je handl, že to je nějaká výměna a že vy teďko pro to asi nebudete hlasovat, protože jste ta nová, lepší opozice než my, protože tam jsou ty náročné pozice. Vám to prostě spadlo jako z nebe, že prostě to, co tady udělal pan Jakob, a to, co tady udělal pan Benda, prostřednictvím vás, paní předsedající, tak vám se hodí, protože vy vlastně můžete na základě toho obhajovat to, že vlastně jakoby pro to nezvednete ruku.
Kdyby nevyletěl pan Bartoš z pozice ministra za zpackanou digitalizaci stavebního řízení, tak pravděpodobně vy byste dneska pro to ruku zvedli, jako jste zvedali ruku celé předchozí tři roky pro další věci, které byly v rámci té čtyř- nebo pětikoalice. ***