Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.30 hodin)
(pokračuje Igor Hendrych)
Já jsem před chvílí, než přišla, chtěl říct, že tady nevidím aktuálně žádného poslance TOP 09, mimochodem. Do nějaké nedávné chvíle vlastně tady nebyla ani paní předsedkyně, nicméně je tu, a možná by to mohla za pana Jakoba zvládnout ona. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Pan poslanec Hubert Lang vystoupí s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Hubert Lang: Děkuju, paní místopředsedkyně. Tak já budu pokračovat v tom včerejšku. Ten zástupce odborového svazu Kovo tam na ten přímý dotaz, kdy se ho paní Duková (?) ptala prostě, jak to vidí on, tak on říká - tato vláda prostě lže občanům. Byly tady předchozí období prostě dojednány nějaké věci, něco bylo vyjednáno, i ten odchod těch lidí z těch náročných profesí, byla na tom shoda, proto to prošlo tou vládou, proto se to sem dostalo jako ten majstrštyk vládní koalice. A ti půl hodiny před koncem, pan Jakob a pan Benda, prostřednictvím vás, paní předsedající, dali ten pozměňovací návrh. A on říká - ten pozměňovací návrh jako něco úplně nového nebyl vůbec projednán v rámci sociálního dialogu, nebyl projednán v rámci tripartity. Jo?
To jsou věci prostě, které přece nemůžeme takto dělat. Vy jste přicházeli do vlády a říkali jste, že budete dělat všechno lépe, že bude všechno prodiskutováno, že tady bude narovnané nějaké prostředí. No, to tady vidíme za ty tři a půl čtyři roky, jak tady prostě připravujete zákony, jak vám to tady, jak nás tady válcujete, dneska ve 12 hodin bude to pevné hlasování.
Proto tady, byť kolegové říkají, ať sem někdo přijde z TOP 09, jim je to jedno, se říkalo - oni pracují v kancelářích, že jo, bůhví kde pracují, je jim to úplně buřt, protože prostě ve 12 hodin se tady začne hlasovat a vy si to nějakým způsobem prohlasujete.
Je mi opravdu až líto pana ministra Jurečky, který prostě se nějakým způsobem snažil to vybalancovat v těch předchozích sociálních dialozích, v těch tripartitách a tak dále. A ten pozměňovací návrh, on do toho hodil vidle, on teď vůbec neví, co s tím, zůstává součástí té koalice.
Víme všichni, že vlastně máte tam nějaké rebelující poslance, kteří se s tím nemůžou taky ztotožnit, protože KDU-ČSL vždycky přece se deklarovala jako nějaké sociální svědomí této čtyřkoaliční vlády nebo pětikoaliční vlády. KDU-ČSL má svoji politiku postavenou na ochraně rodin, ochraně seniorů, ochraně prostě, a to všechno, to je přece ta kategorie těch lidí těsně v tom předdůchodovém věku.
Opravdu by mě zajímalo, a sledujte to, občané, jak v těch 12 hodin KDU-ČSL zvedne pro tyto asociální pozměňovací návrhy ruku.
Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Na probíhající diskusi chce s faktickou poznámkou reagovat paní poslankyně Peštová.
Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Berenika Peštová: Já děkuji za slovo, paní předsedající. Tak když ne pan Jakob, tak třeba pan Benda by nám to mohl osvětlit. Já teda reaguju na svého předřečníka, protože vyzývá stejně jako já pana Jakoba, stejně jako já teda vidím, že lavice TOP 09 jsou prázdné, i lavice teda ODS jsou prázdné, tak zřejmě asi to nebude tak pro ně fatální, aby ten pozměňovací návrh prošel, a pokud ano, tak bych byla ráda, kdyby nám aspoň jeden z těchto dvou aktérů, kteří tam ten pozměňovací návrh načetli, tak aby se zapojili do té diskuze, protože my ty otázky tady máme a chceme vědět.
Ve své podstatě já rozumím tomu, že to, co říkal pan Jakob včera v té televizi, že on je zákonodárce, může si tam dát pozměňovací návrh, nemusí dávat žádnou studii dopadů oproti těm ministerstvům, které samozřejmě, když předkládají legislativu, tak musí projít řádným legislativním procesem, musí dát studii dopadů a musí přejít přes komisi Legislativní rady vlády.
A nota bene, když už jsme tady u toho, paní poslankyně Richterová tady neustále prostřednictvím vás vzývá pana ministra, ale spíš by se měla postavit na naši stranu a vzývat pana Jakoba. A když už jsme úplně u toho, tak ještě když jste byli součástí této čtyřkoalice, takže pětikoalice, teda 4,5 koalice, protože tam ještě máte jednoho svého Piráta, který teda už není Pirátem, tak jste měli ministerstvo legislativy, ne? Vy jste tady chtěli tu čistotu té legislativy, vy jste za ni bojovali, pro jste taky měli svého ministra, tak pojďte s námi teď bojovat taky za tu čistotu. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní poslankyně Babišová chce vystoupit k probíhající diskusi s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Andrea Babišová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já bych jenom chtěla, aby opoziční i koaliční poslanci už pochopili, že pan poslanec Benda i pan poslanec Jakob tady prostě dneska nevystoupí, celé dopoledne se neobjeví v sále a nebudou nám tady obhajovat tento návrh. Je to prostě zcela jasné a jednoduché. Z Ministerstva financí přišel befel, pan ministr Stanjura jasně řekl - je to drahé, je to drahé, je to drahé, bude stačit čtvrtá kategorie, 12 000 občanů a 102 000 lidí. Dohody s odborovými svazy, se zaměstnaneckými svazy prostě padají, ruší se, potřebujeme ušetřit rozpočet. A o tomto všechno je. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní se vracíme do obecné rozpravy a je přihlášena paní místopředsedkyně Richterová s přednostním právem, které nyní udělím slovo.
A načtu omluvu. Pan poslanec Milan Wenzl se do 12 hodin omlouvá ze zdravotních důvodů.
Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Vážený pane ministře, vážení páni ministrové, vážení poslanci, vážené poslankyně, já budu stručná. Chci ale ještě jednou shrnout, protože ta debata je důležitá a tenhle zákon je důležitý, proč navzdory tomu, že za Piráty souhlasíme s tím, že důchodová reforma je potřeba, a proč bychom ji rádi podpořili, tak pokud projde to osekání náročných pozic, to prostě podpořit nemůžeme, a navzdory tomu, že tak, jak to tady probíhá, je grilován pan ministr Jurečka, tak je skutečně škoda, že zástupci TOP 09 a ODS, kteří za tím návrhem stojí, zde vystoupili, pokud vím, dvakrát ve faktických poznámkách, a to je všechno. Na návrh, který znamená tvrdý dopad, osekání náročných pozic pro 127 000 konkrétních lidí, to, že tomu někdo věnuje dvakrát dvě minuty, to mně opravdu nepřijde dostatečné.
K tomu výchozímu - důchodová reforma je potřeba. Předcházející vláda hnutí ANO to měla jako první bod svého programového prohlášení. Roky se scházeli odborníci, pracovní skupiny něco chystaly, ale nic konkrétního se nestalo. To je podle mě potřeba si připomenout a přiznat.
Stejně tak ten fakt, který je neoddiskutovatelný, že klesá počet pracujících na jednoho seniora. To je prostě fakt, se kterým se zase vyrovnávají mnohé západní společnosti včetně naší.
A konečně ta poslední věc, což je samozřejmě dobrá zpráva, že žijeme déle, řada lidí se dožívá 80 a více let věku, a to je skvělé, ale znamená to i, že samozřejmě je potřeba i víc zdravotní péče a zkrátka ty státní rozpočty obecně napříč západními zeměmi - kde už tato demografická změna proběhla, třeba i o něco intenzivněji než u nás - prostě znamená velkou výzvu.
A já jsem tady v minulosti tohle znázorňovala tím jednoduchým počtem v minulosti šesti pracujících, nyní tří pracujících na jednoho seniora. Tento poměr se dá ale vyjádřit i jiným číslem. Jenom abychom si všichni uvědomili, co nás jako společnost čeká, já mám sama - a jsem za to moc ráda - prarodiče ve věku 93 let, 89 let. To je příklad té demografické změny, že se dožívají lidé mnohem vyššího věku.
V prosinci 2021 bylo zhruba 200 000 lidí ve věku 85 let a více, v roce 2030 je ta predikce zhruba 300 000 lidí a v roce 2040 v tom věku 85 let a více 470 000 lidí.
Zmínila jsem své vlastní prarodiče, protože chci říct, že to vidím jak na naší rodině, vidím to osobně, tak to vidíme na těchto velkých číslech, na tom posunu od zhruba 200 000 lidí v roce 2021 k téměř půl milionu osob v roce 2040. A jsou to osoby, které mám ráda, lidi, kteří se o mě starali, a stejně tak to máme, myslím, všichni tady.
Proto bych byla jenom ráda, abychom neredukovali tu diskuzi na čísla, ale na to, že to je zkrátka výzva, výzva jak v placení těch penzí, v zajištění důstojných penzí pro dnešní čtyřicátníky, potažmo třicátníky a mladší generace, ale také výzva ve zdravotním systému. Tohle je ten důvod, proč jsme na reformě spolupracovali, proč ji považujeme za důležitou, ale současně proč chceme, aby byla vyvážená, protože máme ohled na tu realitu.
A tak jako ta reálná čísla ukazují stárnutí, to, že se dožíváme vyššího věku, a to, že s tím potřebujeme něco dělat, aby náš systém fungoval udržitelně a alespoň trošku férově i pro dnešní mladé pracující, tak stejně tak je nezbytné uznat zdravotní dopady na ty desítky tisíc lidí v náročných pozicích. ***