Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.00 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)

Takže vy tady to pevné hlasování děláte ani ne podle počtu těch lidí, ale podle toho, jak vy jste nějak domluveni. Jakou to má vnitřní logiku? To je první dotaz.

A druhý dotaz, jak to tedy dopadne? Jak kolegové, kteří mají to sociální cítění, a já jim držím palce, budou hlasovat právě u tohohletoho pozměňovacího návrhu kolegy Jakoba a Bendy? Můžete jít na mikrofon a aspoň tady se k tomu nějak přihlásit, a ne pak alibisticky to promlčet (Předsedající: Čas.) v lavicích? Děkuju.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí paní poslankyně Richterová, následuje pan poslanec Navrátil. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážená paní ministryně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já tady nikdy nikomu neříkám, ať mlčí. A přijde mi nehorázné tohle adresovat ke komukoliv této Sněmovně. Můžu si myslet, že s něčím hluboce nesouhlasím, a pak tedy argumentovat. Ale nejspíš je to tak, že ty věci, co říkám, jsou někomu nepříjemné. Protože bohužel i hnutí ANO v minulosti zamítlo ten návrh konkrétní valorizace rodičovského příspěvku. A já, když mluvím o předvídatelné stabilní finanční podpoře rodin, tak mluvím o návrhu, který se bude hlasovat zanedlouho, každý se k němu bude vyjadřovat a musí si ten postoj sám u sebe rozhodnout.

Já jsem v minulosti říkala, že jednorázová navyšování nejsou ideální řešení a že to, co je dlouhodobě udržitelné, je, aby nám neklesala hodnota rodičovského příspěvku, aby se navyšovala o inflaci, aby zohledňovala ten mechanismus, který mají v sobě zabudován třeba důchody. Proč? Protože jinak jsou ta různá navyšování jednorázová, nespravedlivá vůči těm, kterých se nedotknou, a vytvářejí zuby, nespravedlivé skoky mezi jednotlivými dětmi a jejich rodiči.

A poslední věc. Vláda, jíž jsme byli ještě před nějakou dobou součástí, zvýšila podporu flexibilních částečných úvazků skrze slevu na pojistném, leží tady novela zákona o dětských skupinách, která je, myslím, velmi dobrá a budeme ji zanedlouho hlasovat ve třetím čtení, a ta celková podpora péče o malé děti, zjednodušování hygienické vyhlášky a další kroky vstříc tomu, aby u nás bylo i školství jednodušší, jsou věci, které se prokazatelně staly.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Díky za dodržení času. Následuje pan poslanec Navrátil a připraví se pan poslanec Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já, prostřednictvím vás, k panu kolegovi Váňovi. Vy sám jste prozradil věk vaší ženy, to znamená, že je ročník 1967..? (Poslanec Váňa z lavice: 1968.) 1968 dokonce. Tak ji můžete ubezpečit doma, že v 67 letech opravdu nepůjde, protože důchodová reforma přidává podle návrhu, který přišel v pozměňovacím procesu, který budeme schvalovat, maximálně měsíc za každý ročník od roku 1966, to znamená, že by šla maximálně o tři měsíce. Pokud projde vládní návrh, šla by o půl roku k 65 letům.

A ke ctihodnému kolegovi Patriku Nacherovi. My jsme jako koalice navrhovali ve středu jednání i po 14. hodině tak, aby byl dostatek času. Bohužel přišlo veto ze strany ANO a SPD, tedy dvou klubů. Proto byl zkrácený čas a nemohli jsme jednat déle. Děkuji. (Potlesk zprava.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí pan předseda Michálek, následuje paní poslankyně Adámková. Stále jsme ve faktických, které podle § 60 našeho jednacího řádu mají reagovat na průběh rozpravy. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já si opravdu nemyslím, že bychom tady měli říkat, aby někdo mlčel. Proč bychom měli mlčet? My jsme byli ve vládě, tam jsme ty věci říkali z očí do očí a tam jsme dělali ty reálné změny. A teď, když jsme v opozici, tak holt budeme kritizovat věci, které se nám nelíbí. A vy nemáte monopol na opozici, tak se s tím, prosím, prostřednictvím předsedající, smiřte. Protože ta politika se dělá primárně ve vyjednávání na vládě, nikoliv přes televizní kamery, nikoliv přes pultíky. Takže když jsme v té vládě byli, tak jsme tam prosadili spoustu věcí, třeba rodičovský příspěvek 350 tisíc korun pro rodiny, který by bez nás nebyl, nebo zabránili jsme tomu, že by došlo ke zdanění stipendií pro mladé lidi, pro studenty a další podobné věci, aby přišli o slevy, mají dneska slevy 50 % pořád, takže to jsou věci, které tam za námi v té vládě jsou a které by takhle prostě nebyly. Já chápu, že vy jste měli jiný typ opozice, je to taky legitimní, je to ta rétorická opozice, která kritizuje z poslaneckých lavic, ale nemá prakticky vliv na to rozhodování. Ale prosím, my jsme tímto způsobem postupovali a drželi jsme se toho, co jsme slíbili voličům. Tak to jenom, abychom si rozuměli.

Za druhé, náš postoj k důchodové reformě je zcela zřejmý, říkala ho tady kolegyně Richterová. My jsme chtěli hlasovat pro důchodovou reformu, my jsme chtěli, aby se k tomu doplnily ještě ty fondy, které dneska nejsou pro spoření občanů výhodné, ale v této podobě, kdy došlo ke změně oproti tomu, na čem jsme se dohodli, když jsme byli ještě v koalici, kdy prostě kolegové hodili přes palubu těch 120 tisíc lidí, kteří jsou v náročných profesích, tak v této podobě to podpořit nemůžeme. Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Další s faktickou poznámkou je paní poslankyně Adámková a následuje pan poslanec Králíček. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Dámy a pánové, dovolte mi malou reakci na přednesená slova mými předřečníky.

Já jsem teda ráda, že vlastně vláda měla i opozici ve vlastních řadách, ale dlouho to tak nevypadalo. Budiž.

A potom bych tedy chtěla říct ještě jednu věc, která je pro mě nesmírně důležitá, protože se to týká mých kolegů, a to jsou opravdu ta náročná povolání. Mně tady naprosto schází jakákoliv komunikace. Nevím o tom, že bychom tady o tom nějak hovořili.

A když se říká o tom, kdo mlčí... Prosím pěkně, to dělá tato vláda, která zneužívá pevně dané hlasování. To je opravdu tak závažná věc, že ji chápu velmi výjimečně, ale my už to tu děláme asi podeváté v tomto období, což považuji za opravdu jasný vzkaz opozici: Mlčte! Takže pak se nedivte, že tady jsou takovéto reakce.

Ale pojďme k tomu, co opravdu je. Jaké faktory ovlivňují rizikovost práce? My je máme tady dané, ale opravdu na výboru pro zdravotnictví nevím o tom, že by byl seriózní diskusní výbor, kde by se dostavil ministr práce a sociálních věcí, kde bychom toto diskutovali, protože to je nesmírně důležitá věc. Vy ji děláte od zeleného či kulatého stolu, to nevím, jak jste si to domluvili. Ale je to udělané takovým tím způsobem od výsledku k zadání, což je to nejhorší, co se může stát ve vědě, a to jsou pavědecké věci, a tady to je prostě postaveno špatně. Vám nevycházely peníze, tak jste si řekli - a vyhodíme ještě toho a toho. To je opravdu nedobře. A já jsem velmi ráda, že to, doufám, sledují lidé, kterých se to týká, protože to je naprosté znevážení jejich celoživotní práce. To, co je v těch jednotlivých tabulkách, kde máte fyzickou zátěž, psychickou, hluk a tak dále, ano, to jsou obecné věci, ale vy jste opravdu vyhodili více jak 100 tisíc lidí a nebyla k tomu vedena seriózní diskuse. A teď si dáte pevné hlasování? Čeho se bojíte? (Potlesk zleva.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Králíček, následuje paní poslankyně Peštová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, já souhlasím s panem Michálkem. Podle mě by Piráti neměli mlčet. Oni když mluví, tak nám všem naskakují ta procenta, takže ať klidně mluví.

A k panu kolegovi Navrátilovi, prostřednictvím paní předsedající. Tak abychom si to řekli upřímně. Byly dohodnuty výbory, že budou, a zasedaly výbory, a poměrně důležité body měl třeba mediální výbor. Takže ta vaše poznámka jen dokazovala vaše totalitní smýšlení. Protože když my jsme něco zavetovali, tak vy nám ukradnete ten čas v pátek, protože je to prostě podle vás. Ano, máte tu 105 - 109 hlasů, podle toho, jak se to hodí, a můžete si dělat, co chcete. Ale ta vaše poznámka byla nefér, protože zasedaly výbory, a kdyby to jednání pokračovalo, tak by ty výbory nemohly zasedat.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní paní poslankyně Peštová, následuje pan poslanec Juchelka. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Já děkuji za slovo, paní předsedající. Já jsem chtěla zareagovat na pana poslance Michálka, prostřednictvím vás. Pane poslanče Michálku, prostřednictvím paní předsedající, vy jste sice byli ve vládě, ale chovali jste se, jako kdybyste byli na vojně, to znamená, že jste drželi pusu a krok. Ono se to říká jinak, já tady musím být slušná. V každém případě tu legislativu, kterou jste prosazovali, a potom toho ministra, kterého jste měli, protože jste ho chtěli, protože chcete tu legislativu přece čistou, tak jste prosazovali zvláštním způsobem. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP