Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.10 hodin)
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Ne, já nenavrhuji jinou proceduru, jenom prosím, aby pan zpravodaj přečetl proceduru podrobně. To znamená: ne že je tady dvaatřicet pozměňovacích návrhů - přesně, jak se bude hlasovat, jakým způsobem. Ať víme, o čem hlasujeme. Děkuji. Je to velmi závažné hlasování. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, rozumím, tak poprosím pana předsedu, aby načetl návrh té procedury, tak jak bychom podle něj měli pokračovat.
Poslanec Michael Rataj: Návrh té procedury ještě v podstatě tak, jak byl schválen výborem pro sociální politiku, je identický s procedurou hlasování na výboru pro sociální politiku. Procedura byla navržena tak, aby bylo hlasováno o všech podaných pozměňovacích návrzích. S výjimkou pozměňovacího návrhu paní poslankyně Olgy Richterové, zaujal výbor pro sociální politiku ke všem návrhům konkrétní stanovisko, se kterým tedy plénum před hlasováním seznámím. Jestli - můžeme tedy zahájit hlasování? (Obrací se na předsedajícího.) Ne ještě? Pardon.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Takže jestli jsem dobře chápal - paní předsedkyně, ona chtěla načíst proceduru, jednotlivé návrhy tak, jak to bude postupně, tak to prosím udělejme, ať (Poslanec Rataj: Dobře, no, tak...) není zpochybněn proces hlasování.
Poslanec Michael Rataj: Procedura se tedy, jak jsem řekl, skládá z 33 pozměňovacích návrhů.
Nejprve tedy budeme hlasovat o návrzích - o návrhu legislativně technických úprav.
V druhém návrhu budeme - další pozměňovací návrh, který přijde na řadu, je označený písmenem B4. Já - asi to nebudu číst teď, čeho se to týká, ale vždycky před samotným hlasováním, protože bychom si to nezapamatovali.
Následuje hlasování o pozměňovacím návrhu označeném J4.
Poté D. Samozřejmě v případě schválení jsou některé body nehlasovatelné, ale o tom budu vždy říkat při samotném hlasování. (Hluk v sále.) (Poslankyně Schillerová mimo mikrofon: Podrobně - že bude B4, po něm J4.) No, já to takhle říkám -
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane zpravodaji, prosím, načtěte to i s tím dovětkem, že v případě, že bude schválen ten pozměňovací návrh, tak jiný je nehlasovatelný (Zpravodaj: Dobře, takže...) Zas to není 100 bodů.
Poslanec Michael Rataj: Začneme tedy B4. V případě schválení je nehlasovatelné J4, D a A.
Posléze budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu J4. V případě schválení je nehlasovatelné D a A.
Posléze budeme hlasovat o bodě D. V případě schválení budeme hlasovat o bodu A ve znění bodu D. V případě neschválení budeme hlasovat o bodu A v původní podobě. Následuje tedy ten bod A, což je pozměňovací návrh výboru pro sociální politiku.
Následuje bod B2, v případě schválení je nehlasovatelné B1, J8 a B3.
Následuje bod B1.
Následuje bod J8, kdy v případě schválení je nehlasovatelný bod B3.
Následuje tedy bod B3,
po něm bod J1. V případě jeho schválení je nehlasovatelný následující bod B5 a B6,
následuje tedy bod B5. Jsem to teď řekl dobře? Ano, bod B5
a bod B6. V případě schválení bodu B6 je nehlasovatelný bod J9.
Následuje bod J9,
po něm bod B7,
po něm bod B8,
bod B9,
bod C.
Dále bod E,
F,
G,
H1,
bod H2,
H3,
H4,
H5,
H6,
bod I,
dále bod J2, v případě jehož schválení je nehlasovatelný následující bod J3,
takže bod J3,
bod J5. V případě jeho schválení je nehlasovatelný následující bod J6,
dále po bodu J6
je bod J7,
bod K - a tímto vlastně uzavíráme všechny pozměňovací návrhy a
následně budeme hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za přednesení procedury. Ještě tu mám dotaz legislativy, protože ta si není vědoma legislativně technických úprav, tak se chci, pane zpravodaji, zeptat, jestli zazněly, případně, jestli byste je mohl načíst?
Poslanec Michael Rataj: Pardon, ano, - o návrhu legislativně technických úprav asi nebudeme hlasovat, protože to bylo připraveno do procedury v případě, že zazní ve třetím čtení, ale jestliže nezazněly, což si uvědomuju, tak o tomto bodu hlasovat nebudeme.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuju. Tak se chci zeptat, jestli je tu návrh na jinou proceduru? Nikoho takového nevidím, kdo by se hlásil s alternativním návrhem, čili můžeme pokračovat podle procedury, kterou jste představil, a já vás poprosím, pane zpravodaji, aby se postupně přednášel. (Poslankyně Schillerová žádá schválení hlasovací procedury.) Schvalme raději proceduru, aby byla jistota, a pak vás poprosím, abyste pokračoval v načítání jednotlivých návrhů. Budeme hlasovat.
Budeme hlasovat o předložené proceduře.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, abychom postupovali procesem, který byl představen? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 15, bylo přihlášeno 192 poslanců, pro hlasovalo 106. Návrh byl přijat.
A můžeme tedy pokračovat v přednesené proceduře.
Poslanec Michael Rataj: Děkuji za slovo, pane předsedající. Přikročíme tedy k hlasování o bodu B4.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ne, ne, nikoliv, pane zpravodaji, protože zazněl návrh na zamítnutí zákona, tak ten bychom měli hlasovat jako první (Zpravodaj: Ano, zapomněl jsem.) a až následně jednotlivé pozměňovací návrhy. Čili já jenom znovu opakuji.
V průběhu projednávání zazněl návrh na zamítnutí tohoto zákona, o kterém budeme hlasovat jako o prvním bodě následující procedury.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 16, bylo přihlášeno 192 poslanců, pro hlasovalo 87, proti 105. Návrh byl zamítnut.
Pane zpravodaji, nyní už můžete k jednotlivým pozměňujícím návrhům.
Poslanec Michael Rataj: Nejprve tedy budeme hlasovat o bodu B4, což je pozměňovací návrh podaný panem poslancem Alešem Juchelkou. Pan poslanec navrhuje ponechat dosavadní úpravu stanovení důchodového věku, který končí věkovou hranici 65 let, to jest důchodový věk nezvyšovat nad tuto hranici. Stanovisko výboru bylo nedoporučující.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Stanovisko navrhovatele? (Nesouhlas.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 17, bylo přihlášeno 191 poslanců, pro hlasovalo 85, proti 105. Návrh byl zamítnut.
Poslanec Michael Rataj: Dále budeme hlasovat o bodu označeném J4, je to pozměňovací návrh paní poslankyně Šafránkové. Paní poslankyně navrhuje ponechat stanovení důchodového věku podle dosavadní úpravy, to jest na hranici maximálně 65 let a z návrhu zákona vypustit postupné zvyšování důchodového věku. Stanovisko výboru je nedoporučující.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Stanovisko navrhovatele? (Nesouhlas.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 18, bylo přihlášeno 192 poslanců, pro hlasovalo 85. Návrh byl zamítnut.
Poslanec Michael Rataj: Dalším pozměňovacím návrhem je pozměňovací návrh označený písmenem D. Tento podal pan poslanec Jiří Navrátil. Jedná se o pozměňovací návrh k pozměňovacímu návrhu výboru pro sociální politiku, který budeme hlasovat pod písmenem A následně. Smyslem tohoto pozměňovacího návrhu je zastropovat zvyšování důchodového věku na věkové hranici 67 let. Stanovisko: doporučující.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Stanovisko navrhovatele? (Souhlas.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování 19, bylo, přihlášeno 191 poslanců, pro hlasovalo 104. Návrh byl přijat.
Poslanec Michael Rataj: Nyní tedy budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu označeném - (Žádost o kontrolu hlasování.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano? Kontrola hlasování. Chvilku strpení. (Předsedající se odmlčí.) (Poslankyně Peštová se hlásí o slovo.) K hlasování, ano?
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Hlasovala jsem proti, na sjetině mám pro. Zpochybňuji takto hlasování.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, asi nebudete sama. Ale budeme - (Poslanec Gazdík se hlásí o slovo.)
Poslanec Petr Gazdík: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já se omlouvám, u hlasování číslo 16 jsem hlasoval proti, na sjetině mám pro. Nezpochybňuji hlasování, jenom pro stenozáznam. Děkuju. ***