(pokračuje Jana Pastuchová)
Opravdu říkám, není to, pane ministře Rakušane, na vás, ale tento úryvek, který tam vložil pan ministr Jurečka, s tím, že bude dávat humanitární dávku všem stejnou a navýšenou, mě tedy zvedlo ze židle, protože opravdu ty příspěvky na péči, na pomůcky a průkazky OZP dělám dva a půl roku a můžu vám říct, že ty příběhy jsou velice, velice smutné. A to si musí projít každý český občan, to kolečko, všechna vyšetření, čekat, úřady práce, posouzení, sociální šetření, a ukrajinský občan pošle potvrzení a dostane peníze, a navíc ještě ve stejné dávce, jestli ho bolí záda, nebo je na ventilátoru - stejně.
Teď je tu pozměňovací návrh, který to tedy upravuje, ale proč, proč se mají ukrajinští občané posuzovat pilotním, dle MPSV lepším způsobem než občané čeští? Takže znovu jsem se vám snažila vysvětlit, proč já pro ten pozměňovací návrh nezvednu ruku, a doporučila jsem to i svým kolegům v našem poslaneckém klubu. A pokud tento pozměňovací návrh projde, tak nebudu hlasovat ani pro celý zákon, protože tady dochází opravdu z mého pohledu k těžké nerovnosti mezi posuzováním postižených občanů České republiky a Ukrajiny. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji a máme tady několik faktických poznámek - v tuto chvíli paní kolegyně Zuzana Ožanová, po ní paní kolegyně Ivana Mádlová. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové. Já jsem poslouchala kolegyni Pastuchovou, vaším prostřednictvím, a protože není to moje téma, nicméně víte, tady přichází k tomu, že (je) určitá nerovnost mezi občany, a to není to, co bychom měli chránit.
Chápu, že chce pan ministr Jurečka nějakou změnu, ale proč ji neudělá pro všechny? Proč najednou použije lex Ukrajina, aby prostě někdo měl nějaké jiné podmínky? Teď se nebavíme o tom, že je někdo takový makový, prosím vás - kolegyně řekla jednoznačně národnost, vy rozdělujete občany podle národnosti, kolik kdo dostane peněz na vlastně sociální věci, na to, když je nemocný, když potřebuje peníze? Opravdu to záleží na národnosti? Neměli bychom udělat národnost celého světa, aby každý věděl, kolik u nás dostane peněz, i vzhledem k tomu, kdy to má platit?
Proč vůbec hlasovat pro tento pozměňovací návrh? Tady je to o odpovědnosti pana ministra, že měl připravit komplexní změnu, ale pro všechny, která by dopadala na občany, všechny, kteří budou mít na to nárok, bez ohledu na národnost - to si přiznejme, a vy tady vlastně děláte - já nevím, jak víte, nesmíme ve školách a jinde občany řešit podle toho, jací jsou, jaké jsou národnosti, nesmíme je segregovat, a tady vy vlastně segregujete, vy říkáte: Ti mají nárok na víc, ti mají nárok na míň při stejných diagnózách. Vážení, proč? Tohle není koncepční řešení. Koncepční řešení vypadá: všichni mají stejné podmínky. Tady říkáte ne, někteří je mají jiné, protože jsou jiní. Všichni jsme lidi bez ohledu na to, co se děje.
A víte co, i já řeším v současné době zdravotní věci ve své rodině... (Předsedající: Čas, paní poslankyně.) ... zabývám se tímto. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. V tuto chvíli je na řadě paní poslankyně Mádlová, připraví se kolegyně Helena Válková. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Já bych doplnila nebo navázala ještě na svoje kolegyně a chtěla bych opravdu požádat pana ministra Jurečku, jestli by mohl vysvětlit informace k tomu, co tady vlastně zaznívá, protože pokud se jedná o pilotní projekt, tak by bylo dobré nám vlastně říci, jak se dospělo k výběru těch skupin, které budou porovnávány, protože je potřeba vzít i na vědomí, že zdravotní stav ukrajinských občanů může být úplně jiný než zdravotní stav české populace, protože víme, že i úroveň zdravotnictví a kvalita zdravotnictví je na Ukrajině jiná. Mohou mít jiná chronická onemocnění, jiné problémy z důvodu toho, že třeba tam nemají nejnovější léky a tak dále, zejména v období války a podobně. To znamená, že je potřeba vysvětlit, jak se dospělo zrovna k porovnávání těchto dvou skupin, protože bych očekávala, že pokud je to pilotní projekt, tak že se bude paralelně i podle tohoto německého modelu posuzovat i skupina, adekvátní skupina českých občanů, a paralelně i v stávajícím systému, aby se to potom vyhodnotilo a porovnalo na základě tvrdých dat, a ne skutečně to, že zavedeme dvojí metr a budeme posuzovat občany ukrajinské a české podle jiného systému. To je skutečně nepřijatelné a znovu si dovoluji požádat pana ministra Jurečku, aby nám přišel vysvětlit, jak ten pilotní projekt bude probíhat a proč byly vybrané tyto dvě skupiny, které jsou v podstatě asi nesrovnatelné. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. V tuto chvíli je na řadě paní kolegyně Helena Válková, připraví se Jana Pastuchová. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju, pane místopředsedo. Nebojte se, že mám takovýhle svazek. (Ukazuje.) Přišlo to teď k nám pod číslem 861, sněmovní tisk, je to novela trestního zákoníku, a protože tyhle věci samozřejmě mám na starosti, tak jsem hned zkontrolovala to znění, které vy, pane poslanče Exnere, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, předkládáte, a já k tomu budu hovořit - poprosím, aby v okamžiku, kdy tady budu o této věci hovořit potom v rámci svého vystoupení, aby byl přítomen pan ministr spravedlnosti, protože vy máte totožné znění v § 318a - činnost pro cizí moc - v tomto svém návrhu a totožné v komplexní novele trestního zákoníku, kterou teď předkládáte a která se tady bude diskutovat. Takže nechápu.
A to není všechno, protože je tady i 854, sněmovní tisk 854, který přišel v pondělí, a tam jsou také totožná znění některých ustanovení z této novely, takže by bylo dobré, kdyby pan ministr spravedlnosti si udělal pořádek na legislativě a posílal nám jednou jedno znění, ke kterému se budeme moci vyjádřit. Já se vyjádřím podrobněji ve svém vystoupení.
A o tom, o čem tady hovořily obě dvě moje kolegyně, předřečnice, paní poslankyně Ožanová i paní poslankyně ANO... (Předsedající: Pastuchová.) ... Pastuchová, a ANO - Mádlová, tak to je o diskriminaci. Tady vlastně dochází k diskriminaci, protože není měřeno, jak by řekl Patrik Nacher, stejným metrem dvěma stejným skupinám, čili říká se tomu diskriminace, je to zakázáno v České republice. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji za dodržení času. V tuto chvíli je na řadě Jana Pastuchová, připraví se Hubert Lang a Jiří Mašek ve faktických poznámkách. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane předsedající. Já jenom nevím, jestli jsem důrazně sdělila, že žádám o vrácení do druhého čtení - při své... jestli jste to postřehl.
A ještě jednu věc doplním, další věc, která není vyjasněná. Lidé, kteří pošlou nějaký ten papír na Ministerstvo práce a sociálních věcí, který nikdo neověřuje, protože nemá jak, zajisté na Ukrajině pobírá také nějaké finance za to své postižení, které mu teď můžou chodit na jeho účet a může si je vybírat v České republice. To je další věc, která je nedořešena.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, zaznamenali jsme váš návrh na návrat do druhého čtení, pan zpravodaj určitě už poprvé tady tento váš návrh zaznamenal.
V tuto chvíli s faktickou poznámkou... a už tady vidím, že se nikdo nehlásí, tím pádem s přednostním právem je přihlášen pan předseda Andrej Babiš. Prosím, pane předsedo, máte slovo. ***