Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(10.30 hodin)
(pokračuje Hubert Lang)

Potom tady dostanete názor z druhé strany - opoziční, relevantní názor, jenom otázku ve své podstatě - a vy okamžitě na to reagujete, jak na to reagujete: že jeden politik je takový, druhý politik je makový. Prosím vás, vy nejste ten - nemáte nad sebou auru a nejste jediný, který má svoji pravdu. Přinesme ta data, sundejme tam ty věci - jak říkal náš pan předseda včera - která tam nepatří a můžeme se potom o tom bavit. My se jenom ptáme, protože my tady se snažíme pracovat s penězi českých daňových poplatníků. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji za dodržení času. Nyní pan poslanec Jiří Mašek, poté pan poslanec Milan Feranec. Prosím.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji za slovo. Pane ministře, vy jste říkal, že jsou tvrdá data na straně příjmů, že to dokážete všechno v podstatě odůvodnit. Já s vámi souhlasím, je to asi na výběru sociálního, zdravotního a na dani z příjmu, tam o tom není žádná řeč - ale máte tam hodně takový předpoklad - pro mě - na vodě, kde počítáte se spotřebními daněmi na tabák, PHM, další věci s dépéháčkem. Kde máte tu jistotu, že ty peníze jsou utráceny v České republice? Dneska v podstatě prodlužujeme lex Ukrajina 7 a jednáme o tom, kde... Jednáme o prodloužení mimo jiné tím způsobem, že Ukrajinec se v březnu on-line přihlásí a vyjedná si na září - nebo do září - se dostavit a nechat si vylepit vízový štítek. Tam - úplně to nevypadá, že ti Ukrajinci tady celý rok jsou, a nezkontrolujete to kromě těch, kteří pracují, těch vašich 150 000. Takže je to podle mě docela problém a tohleto je třeba věc, která je úplně na vodě, a vy tam s tou částkou počítáte. Mimochodem, kdyby nám o tyhlety věci šlo, o dépéháčko, spotřební daň, tak by poradci pana premiéra neposílali Čechy nakupovat potraviny do Polska. Ono to je opravdu v tomhletom trošku absurdistán. Takže tady jsem přesvědčen, že tam máte jak tvrdá data, která nezpochybňuji, tak hodně měkká data, se kterými počítáte. Další věc, která tam je - je nás tady skutečně 11 milionů a všichni se podílíme nějakým způsobem na chodu tohoto státu, abychom měli kde děti nechat učit, abychom měli vozovky, a budeme je opravovat, abychom po nich měli jezdit, a každý občan do toho nějakým způsobem vlastně přispívá. Když generujeme v rozpočtu 280 miliard, tak na těch 350 000 v dočasné ochraně musíme s těmi náklady počítat také.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Čas, děkuji. Nyní s reakcí na průběh rozpravy pan poslanec Milan Feranec a poté pan ministr Jurečka. Prosím.

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové, moje replika bude krátká a závěrečná. To, co tady vysvětloval pan ministr, dává určitou logiku - včetně DPH, spotřební daně a tak dále. Já jenom si myslím, že tam musí být obrovský rozptyl. Obrovský rozptyl odhadu. Od jedné miliardy po pět, nebo - to si myslím. A za mě shrnutí k tomuto: traduje se, že Winston Churchill kdysi řekl: "Věřím jenom těm průzkumům, které jsem si sám zfalšoval." To se traduje, to asi není úplně pravda. A já vás nechci podezřívat z toho, že byste to chtěl falšovat, to určitě ne, ale parafrázuji: věřím jenom těm průzkumům a studiím, kde jsem si trošku nastavil parametry a nastavil trošku výsledek. Pro mě to je závěr této debaty. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní pan ministr a my se vystřídáme při řízení schůze. Takže já předám řízení. Vaše dvě minuty.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Já už jen poslední věc - zase když to budeme posuzovat nějak logicky, jestliže těch 150 000 lidí tady chodí do práce, zaměstnavatel za ně platí odvody, pojistné, tak je předpoklad, že ti lidé tady asi jsou. A na ty lidi my vidíme ve statistikách přesně navázané členy domácnosti, což jsou především jejich děti. Takže tady jenom chci upřesnit, že vlastně ono to, že tady tato čísla bereme, plus jsem říkal, že samozřejmě za ně ty tvrdé odvody vidíme ve státní pokladně, což je ta nejvýznamnější, položka podílově, ten zbytek je logický dopočet, který dělá staťák i na jiné skupiny naší domácnosti. Asi tolik bych chtěl ještě doplnit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, přeji pěkné dopoledne. Vyměnili jsme se v řízení schůze. Eviduji další faktickou poznámku, kterou má paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já to vrátím do té věcné roviny. Pan předseda Babiš tady včera otevřel tuto problematiku, protože chtěl, abyste doložil tvrdá data. Já připouštím - jako člověk, který strávil v rezortu financí skoro celý svůj profesní život - že můžete se dopočítat daně z příjmu, to připouštím, mohli byste teoreticky se dopočítat i té vazby na rodinu, ale nevím, jak jste spočítali dépéháčko. A to on se tady ptal - já to jenom opakuji - jak jste spočítali DPH, jak vy víte, kolik zrovna tato komunita lidí - a to není proti nim, to je věcná teď debata - kolik nakoupila, kolik spotřebovala, jak jste spočítali spotřební daně, jak jste spočítali korporátní daně - to znamená, jestli jste vyšli z toho, kolik z nich má firmy a kolik teda platí na dani? On to otevřel a ptal se, jak jste k těm číslům došli? To nebylo nic proti ničemu. A posunul to ještě dál - což já jsem tady z tohoto místa také několikrát řekla - proč to samé nám nedopočítáte u důchodců? Ti důchodci - také nemůžete zužovat to, že jsou vypláceni z vybraného pojistného, že to je jediný jakoby příjem. Oni taky spotřebovávají, taky mnozí pracují, taky utrácí v obchodech. Čili on říkal: Jak jste k tomu došli, k těm číslům? A to nám věcně, absolutně expertně, odborně řekněte - protože ta čísla určitě máte nějak verifikována s Ministerstvem financí. A pak byla druhá poloha té otázky: Proč to samé nevypočítáte pro skupinu důchodců, která není v žádném případě malá? Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Ptám se, zda někdo další se ještě hlásí do rozpravy? Nikoho nevidím. A pokud se již někdo nehlásí, tak rozpravu končím. A nyní se táži pana poslance Aleše Juchelky, jaké navrhuje usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji. Já, protože jsme se gentlemansky s panem ministrem domluvili, že nám pošle ty výpočty, i ty vzorečky toho, jakým způsobem se ty jednotlivé položky vypočítávají, tak žádné usnesení v tuto chvíli pro Sněmovnu nenavrhuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Je-li tomu tak, já vám děkuji a tuto interpelaci končím. Budeme pokračovat podle dalších předložených interpelací. Já si přejedu na seznam omluv.

Jako další je interpelace na předsedu vlády. Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci strategických důsledků vládního přístupu k financování dopravní infrastruktury na budoucí hospodářskou stabilitu České republiky. A interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 834. Pan premiér je do 14.30 z pracovních důvodů omluven, to znamená, já navrhuji hlasovat o přerušení této interpelace do přítomnosti pana premiéra. Dále i vzhledem k tomu, že zde není přítomen pan poslanec Kolovratník, tak tuto interpelaci pouze přeruším. (Předsedající se radí.). Děkuji za upřesnění. Vzhledem k tomu, že není přítomen pan poslanec Martin Kolovratník, tak tato interpelace je ukončena. (Předsedající se radí.).

Další interpelaci na ministra dopravy Martina Kupku opět předložil pan poslanec Martin Kolovratník, ale vzhledem k tomu že není přítomen, tak i tato interpelace je ukončena. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP