Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(17.50 hodin)
(pokračuje Jan Bartošek)
Pan poslanec Kettner není v sále, v tom případě jeho interpelace padá.
Jako další je paní poslankyně Monika Oborná, připraví se paní poslankyně Lenka Dražilová. Paní poslankyně Oborná není přítomna v sále, v tom případě poprosím paní poslankyni Lenku Dražilovou s interpelací na pana ministra Víta Rakušana. Bude odpovězeno písemně. Prosím.
Poslankyně Lenka Dražilová: Děkuji. Vážený pane ministře, já bych od vás chtěla vědět, jak se stavíte k jedné konkrétní situaci. Mladý muž má vystudovanou střední školu, obor bezpečnostně právní činnost, kde lákají studenty na to, cituji: "Uplatníš se na nejrůznějších pozicích, zejména v oblasti bezpečnosti, můžeš se stát příslušníkem Policie České republiky nebo městským policistou, příslušníkem Armády ČR, pracovat u Celní správy, Vězeňské služby, Hasičského záchranného sboru nebo v některé z bezpečnostních agentur." Konec citace z téhle školy. Dotyčný mladý muž měl dlouhodobý zájem o práci u státní policie, naprosto luxusně zvládl fyzické testy, bohužel neuspěl u psychologických testů. Dostal odpověď, že nepůsobí dostatečně represivně. On si teď našel práci úplně mimo obor, zřejmě za ty dva roky bude mít víc, než je nástupní plat u policie a už se tam nevrátí. Je to konkrétně příklad z mého bydliště.
Takže by se ráda zeptala, jestli si nemyslíte, že by bylo vhodné, aby pracoval například pod dohledem, abychom neztráceli tady tyto mladé muže, nebo jestli už nenastal čas, aby psychologické testy byly zmírněny. Když jsem se o to zajímala, tak mi bylo odpovězeno, že konkrétně z pěti uchazečů tři těmito testy neprojdou. Takže děkuji za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: A já vám děkuji za vaši interpelaci.
Jako další je v pořadí pan poslanec Jakub Michálek, připraví se pan poslanec Lubomír Wenzl. Pan poslanec Michálek není přítomen v sále, tudíž... Pardon, omlouvám se, teď přišel. Prosím, pane poslanče, načtěte svou interpelaci.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já se chci zeptat pana ministra vnitra, v jakém stavu je příprava spuštění... (Předsedající: Ne, pardon, prosím pokračujte. Omlouvám se.) V jakém stavu je příprava systému eLegislativa a příprava toho digitálního řešení korespondenční volby, tak abychom měli jistotu, že oba dva systémy budou spuštěny tak, jak bylo řádně připraveno. Ten systém eLegislativa už se několikrát odkládal a už by bylo skutečně dobré, aby příští Poslanecká sněmovna měla systém, který funguje a dokáže připravovat legislativu v digitální podobě. V případě té korespondenční volby bude potřeba spolupráce několika rezortů, mimo jiné Ministerstva zahraničí, Ministerstva vnitra, možná digitalizační agentury tak, aby naši občané v zahraničí měli možnost využít formulář na to, aby učinili jednoduchým způsobem na jednom místě, jedním kliknutím všechny ty úkony, které je potřeba podle změněného volebního zákona udělat, aby člověk mohl volit korespondenčně. To znamená, jednak se nechat zapsat do zvláštního seznamu, jednak požádat o vydání obálek a případně tam uvést, kdy ten pobyt bude končit, tak aby byl občan zase po návratu do vlasti ze zvláštního seznamu vyškrtnut. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, bude vám odpovězeno písemně.
Nyní požádám o interpelaci pana poslance Lubomíra Wenzla, který interpeluje pana poslance Lukáše Vlčka, a bude také odpovězeno písemně. Prosím.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Dovoz ruského plynu do České republiky. Dovoz plynu z Ruska v posledních týdnech do České republiky výrazně vzrostl. Zatímco po podstatnou část letošního roku většina plynu do Česka přitekla z Německa, v listopadu tvoří víc než 95 procent dodávek plyn, který přitekl ze Slovenska. V této souvislosti bych chtěl uvést, že dle oficiálních dat v letošním roce zhruba 55 procent k nám je dodáván plyn z Německa, asi 45 procent ze Slovenska, kdy podle odborníků by se mělo jednat převážně o plyn původem z Ruska. Je otázka i původu toho plynu, který nám proudí z Německa, neboť zase vycházím z otevřených zdrojů, kdy jsem se dověděl, že Francie letos dováží historicky rekordní množství ruského zkapalněného plynu. Množství dovozu je dokonce citelně vyšší než kdykoliv před invazí Ruska na Ukrajinu. Následně Francie zkapalněný plyn převádí zpět do plynného skupenství a jeho část plynovodní sítí posílá do zemí východní Evropy, zřejmě včetně Česka. Nelze tak vyloučit, že alespoň část plynu, který Česko odebírá takzvanou západní cestou, má svůj původ v Rusku.
Ptám se tedy a chtěl bych znát odpověď na otázku, jak to tedy ve skutečnosti je, zda pomalu, anebo částečně i skrytě nedochází k tomu, že ruský plyn i přes proklamace naší vlády, jak se zbavíme závislosti na ruském plynu, zde nebude pomalu časem převažovat opravdu nad plynem ze západu. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jako další je přihlášen s interpelací pan poslanec Hubert Lang. Přítomen v sále není.
Jako další je přihlášen s interpelací pan poslanec Radek Koten. Také není přítomen v sále.
Máme 17.55, kdy může být položena poslední interpelace na člena vlády.
Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji, vážený pane místopředsedo. To jsem skoro nečekal, ale jsem rád, že jsem se dostal na řadu a že je přítomen i pan ministr Jurečka. Moje otázka je navázána na to, co jsem se dozvěděl včera na výjezdním jednání podvýboru pro IT dávkové systémy a problematiku Úřadu práce, kdy jsme hovořili na Úřadu práce v Praze 9 přímo s generálním ředitelem panem Danielem Krištofem a ten nám řekl - a já předpokládám, že to bude i v zápise z toho včerejšího jednání - že humanitární dávka je nejvíce zneužívanou dávkou vůbec jako ze všech, které jsou v České republice aktuálně vypláceny. To nám řekl. Zároveň řekl i pár příkladů. Řekl, že to může být třeba tak, že prostě občan Ukrajiny přijede, požádá o dávku a následně se vrátí na Ukrajinu, respektive přijede a na tu Ukrajinu zpátky pošle své děti a myslím, že tam byly uvedeny ještě nějaké další příklady. Já jsem se ho přímo na místě ptal, jestli má v ruce nějaké statistiky, konkrétně u kolika případů se to děje, respektive kolik případů bylo jaksi zachyceno Úřadem práce. Na to mi nebyl schopný odpovědět. Ptal jsem se ho třeba, jestli to má nějaký vývoj, jestli se to nějakým způsobem zlepšuje nebo zhoršuje, a tu odpověď jsem nedostal. Zřejmě ty informace v danou chvíli neměl po ruce.
Proto tedy interpeluji vás, abyste nám k tomu něco řekl, jak to vlastně s humanitární dávkou (je) a zejména jakými potenciálními možnostmi... respektive jaké reálné dopady v případném zneužívání momentálně jsou? Děkuju vám za odpověď.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Prosím pana ministra, aby odpověděl.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Tak nebyl jsem na podvýboru, neumím hodnotit diskusi ze včerejšího nebo předvčerejšího podvýboru, ale samozřejmě to téma jsme diskutovali opakovaně jak na poradě vedení, tak na komisi, kterou máme pro adaptaci a integraci ukrajinských uprchlíků. Snažíme se co nejvíce úzce spolupracovat s kolegy z rezortu Ministerstva vnitra a tedy přímo využívat to, když osoba s dočasnou ochranou - ten mechanismus funguje tak, že když osoba s dočasnou ochranou není nalezena na uvedené adrese, což se dělá kontinuálně tohle prověřování, tak v ten okamžik je nám tato osoba automaticky zařazena na takzvanou ohlašovnu a my v této databázi tyto lidi automaticky vygenerováváme k tomu, aby se museli osobně dostavit na úřady práce. ***