Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(13.10 hodin)
(pokračuje Jiří Kobza)
Takže prosím vás pěkně, nenechme se tlačit aktivisty, nenechme se tlačit Fridays for Future a podobným hnutím, které nás bude tlačit v podstatě do zkázy. Musíte si uvědomit, že stojíme na kraji srázu a my se musíme bránit, jinak nás z toho srázu shodí - nejenom nás, ale i naše děti, naše potomky a vlastně i celou naši kulturu, celou naši civilizaci. Záležitost okolo emisních povolenek a Green Dealu je daleko, daleko drtivější ve svých dopadech, než si v současné době velká většina lidí - vás - dokáže představit. Takže prosím vás pěkně, pomozte nám to zastavit. Děkuju. (Potlesk z lavic SPD.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče, a nyní řádně přihlášený pan poslanec Richard Brabec. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Richard Brabec: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, my s panem kolegou Kobzou máme společné to, že jsme, tedy já určitě, já si myslím, že on taky, vystudovaní geologové původem. Geologové mají jednu nepříjemnou vlastnost, že pro ně rok je vteřina, vlastně možná milivteřina, a mají tendenci uvažovat v delším horizontu. Nebojte, to není jaksi nějaká poznámka k délce mého projevu, ale mohl by být geologický. A ten by byl dlouhý.
Ale já bych si dovolil to shrnout. Já jsem to tady říkal už ve druhém čtení a navazuji jenom na to, co tady padlo, a to je to, že tahle novela, respektive implementace nebo pokus o ni, je podle mě jakýsi pokus o to, aby se Evropská komise - teď mi odpusťte to slovo, ale ono je to o koze - takže nažrala a Fialova vláda zůstala celá. Já si myslím, že se ve finále nepodaří ani jedno, ani druhé. Tady Fialova vláda skutečně prosvištěla tu poslední výhybku, kdy se dalo ještě ten materiál týkající se EU ETS 2 hodit Evropské komisi na hlavu s tím, že nedodala to, co slíbila, tedy dopadové studie, a tím vlastně ona nesplnila základní podmínku, kterou původně podmiňovala, že to vstoupí v platnost, a ty dopadové studie prostě nejsou. To je realita, tohleto se nevyužilo. Tam byla ještě možnost samozřejmě tohleto říct, to bylo už po předsednictví.
A v této chvíli skutečně Fialova vláda, si myslím, že si uvědomuje, že nebude ona po příštích volbách, na kterou padne to, že ty konkrétní dopady implementace, tedy ta plná implementace, by dopadla. Myslím, že to je určitě poplach, když si všichni uvědomili, co by to znamenalo pro domácnosti, co by to znamenalo pro řidiče. A tak si říká: Uděláme, zkusíme toho kočkopsa, zkusíme tam tedy dát to, co teď úplně možná nebude šokovat, a to další hodí na další vládu. Já to tedy považuju za populistické, ale beru to aspoň tak, že si uvědomují, že tady příště už vládnout nebudou. Děkuju. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ptám se, zda někdo další se hlásí ještě do rozpravy? Pokud se již nikdo do rozpravy nehlásí, rozpravu končím. Chci se zeptat pana ministra a pana zpravodaje, zda chcete závěrečné slovo? Pan ministr se o závěrečné slovo hlásí. Prosím, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Já vám tady ty petky budu nosit tak dlouho, dokud nebudeme projednávat zákon o zálohování. (Přinesl si k pultíku PET lahev a záměrně z ní pije.)
Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, dovolím si reagovat ve svém závěrečném vystoupení na některé věci, které tady zazněly. Je potřeba si uvědomit, že ten legislativní návrh je implementací směrnice EU ETS 1. Původně vláda počítala s dvěma implementacemi postupnými, ale protože ten čas se naplňuje, bohužel ne všechno tady jde rychle, tak proto vlastně je ten pozměňovací návrh.
Mohu říct a prostřednictvím pana předsedajícího ubezpečit pana poslance Kolovratníka, že na tom pracujeme podobným způsobem, EU ETS 2, to znamená pouze pro vykazování, implementovalo víc zemí než Česká republika. A my chceme jako Česká republika usilovat v jakémsi non paperu jednak o posun, případně úpravu EU ETS 2. Sháníme na to podporu. Jestli ji seženeme ve více jak 50 procentech zemí Evropské unie, já teď zodpovědně nemohu říct. Já se o to snažím a budu se o to snažit, ale musíme si říct, že jsou tady i země, které to dělají už teď dobrovolně - to znamená, nevím, jestli to tak bude.
Rád bych uvedl, o co tady jde: 50 procent emisí je z energetiky a teplárenství. Pan poslanec Král, prostřednictvím pana předsedajícího, tady jasně popisoval, na co ty emisní povolenky se využívají. Já bych to možná ještě chtěl zopakovat, protože tady ty věci byly. Je to o modernizaci průmyslu, energetiky, teplárenství, také segmentu bydlení a dopravy. Víte, že ze sta procent finanční prostředky, které jsou v Modernizačním fondu, jdou jenom na investice. Nejdou na provozní podpory. Jdou na investiční potřeby, které prostě tady jsou. A já si myslím, že u těch technologií, které známe a umíme, jak už se to týká energetiky, tak teplárenství, bychom měli využívat k modernizaci jako takové.
Rád bych také na konci ujistil některé tázající se, že pracujeme se sociálně klimatickým fondem, že předložíme včas Sociální klimatický fond na vládu a odešleme do Evropské komise.
Chci také ubezpečit, že podle tohoto návrhu není možné finanční prostředky z emisních povolenek využívat jiným způsobem, než jak je v legislativě uvedeno, tedy k opatřením modernizačním, respektive k adaptačním opatřením.
Na závěr mi dovolte poděkovat za diskusi. Byla poměrně plodná. Jsem samozřejmě připraven na jakoukoliv další diskusi k tomuto tématu, buďto na výboru, nebo individuální formou. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane ministře. Pane zpravodaji, chcete závěrečné slovo? Není tomu tak.
Nyní tedy přikročíme k hlasování o návrzích. Já vás prosím, pane zpravodaji garančního výboru, abyste nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko.
Kolegyně, kolegové, protože se blíží hlasování, poprosím o ztišení v sále, ať je dobře rozumět, co pan zpravodaj říká. Prosím.
Poslanec Karel Smetana: Krásné odpoledne. Navrhuji hlasovat podle procedury, kterou doporučuje garanční výbor, a sice první hlasovat o návrhu na zamítnutí, za druhé o návrhu na legislativně technické úpravy podle § 95 odst. 2 jednacího řádu, budou-li v rozpravě ve třetím čtení předneseny, za třetí návrhy A1 až A26 garančního výboru jedním hlasováním a za čtvrté o návrhu zákona jako celku.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane zpravodaji, chci se zeptat, zda byly načteny legislativně technické návrhy?
Poslanec Karel Smetana: Nebyly, proto druhý bod vynecháme.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. Budeme tedy hlasovat návrh na zamítnutí, návrhy A1 až A26 a návrh jako celek. Tuto proceduru nechám schválit. Slyšel jsem žádost o odhlášení, tak vás odhlásím a požádám vás, abyste se opětovně přihlásili svými kartami. Počet v sále se ustálil.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tuto proceduru? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 111, přihlášeno je 167 poslankyň a poslanců, pro 167, proti nikdo. Procedura byla schválena.
Prosím vás, pane zpravodaji, abyste nás provedl jednotlivými body. Prosím.
Poslanec Karel Smetana: Prosím vás, pane předsedající, abyste nechal hlasovat o návrhu poslanců Kobzy a Maška na návrh na zamítnutí?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh na zamítnutí? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 112, přihlášeno je 170 poslankyň a poslanců, pro 77, proti 88.
S tímto návrhem nebyl vysloven souhlas, a tudíž můžeme pokračovat. Prosím. ***