(9.50 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)

To je věc, která z mého pohledu bude pravděpodobně, pokud tak nastane a vy to schválíte, tak bude velkým nástrojem pro ty dotčené investory a budou se pravděpodobně tímhletím bránit a zpochybňovat to. Ale hlavně my jsme tehdy v roce 2021 udělali finální dohodu, která byla jednoduchá a jasná. V momentě, kdy se odsouhlasí pravidla, udělá se sektorové šetření - to sektorové šetření jste udělali vy, vaše vláda, to jsme nedělali už my - na základě toho sektorového šetření vyšla nějaká čísla a z těch čísel se vychází, to se pak samozřejmě přepočte tím pádem na všechny. No jinými slovy, neudělali jsme nic jiného... Naprosto správně jste to udělali - popravdě, ani to asi jinak nešlo než tak, jaká byla dohoda - to znamená, sektorové šetření, to proběhlo a je finále. To znamená, nechápu, proč se to dneska má měnit.

Rozumím, proč ho chcete měnit. Samozřejmě v tomhletom mi to je naprosto jasné, protože vy vlastně říkáte: Já si v těch individuálních kontrolách dokážu najít ty, kteří jsou takzvaně dneska výdělečnější, a těm to zaberu, to je jednoduché. To jinak nemůže dopadnout. Já finančně tomu rozumím.

Ale teď si představte, pane ministře, že oni... Teď nehledám v tom, kdo vydělá víc nebo míň, to mi nepřísluší, to prostě... Buď se shodneme, že je tady nějaké tržní prostředí, nebo ne, a už se nechci znovu vracet k tomu roku 2009, 2010. Tam je ten problém, a dokonce i vím, že vy jste u něj nebyl tenkrát, to vám nevyčítám.

Ale teď si představme, že někdo si na to natáhne úvěry a ty úvěry má třeba na úrovni stovek milionů korun a ty úvěry má nastavený na režim tohohle. Vy tím, že mu uděláte tu individuální překompenzaci, a on do toho tedy spadne - což může nastat, to já beru, může do toho spadnout - tak v tu chvíli je v situaci, že mu to nezaplatí, ty úvěry. Jak jim to vysvětlíme?

Nezaplatí, pane ministře. Jednejte s tím sektorem. Já je neobhajuju, chraň bůh, ale jenom chci, aby bylo nějaké předvídatelné prostředí. Proč jim to proboha budeme měnit? Vy je můžete kontrolovat na bázi normální finanční kontroly, tomu rozumím, když někdo švindluje a tak dále, to je úkol samozřejmě finančních úřadů a nikoho se nezastávám, ale pokud tyto firmy nebudou schopny ty úvěry splácet, tak mi řekněte, co s tím budeme dělat? Mimo jiné velmi dobře víte jednu věc, banky jsou proti tomu. Samozřejmě snaží se chovat nějak seriózně, snaží se nějak z toho vyklouznout, aby vás úplně nenaštvaly a tak dále, ale pravdou to je.

Pak je tam třetí oblast a to jsou ty takzvané budoucí výnosy. To podle mého názoru byl úplně nesmyslný návrh, který vlastně říká, že se bude to současně podporovat či nepodporovat s ohledem na to, jak to bude po skončené podpoře. No to když tam necháte, tak se asi nic zásadního nestane, protože to je v podstatě nevymahatelná věc. Nikdo neví, jaký bude budoucí výnos, přiznám se, že vůbec nevím, kdo to tam dával. Na tom je spíš vidět, že to bylo šito opravdu horkou jehlou.

No a pak máme samozřejmě to vnitřní výnosové procento. Já stále vycházím z toho, že to je v návrhu, to vnitřní výnosové procento. Nevím, jestli to stáhnete, nestáhnete, já jsem k tomu svůj názor řekl, ale jestliže navrhujete ho snížit - to znamená vrátit se na tu úplně... ani ne vrátit, ale vlastně nastavit nejnižší možnou sazbu nebo povolené rozpětí 6,3 až 8,4 procenta - pak je to teda úplné popření toho, o co jste tady bojovali v roce 2021, a to pak už mi fakt hlava nebere. Vy jste chtěli 9,5, vy jste chtěli 10,6, já jsem chtěl 8,4. Když jsme to odsouhlasili, tak jsme vám pomohli, nedávali jsme tam to 6,3 až 8,4. Vy jste žádali, abych na tom Senátu to tehdy vyzískal, aby tam bylo to vyšší. Když se to celé udělalo, tak přijít s tím, že to má být 6,3 až 8,4, no to je úplně šílené. Fakt vůbec nevím, jak tohleto můžete dneska vůbec vypustit a říct a absolutně tím popřít to, co jste tady tvrdili v roce 2021. Znova říkám, jako ten, kdo tady má stoosmičku nebo stočtyřku - já nevím, kolik dneska - tak samozřejmě na to máte právo to udělat, ale to ještě neznamená, že na máte to právo morální.

Z mého pohledu - ať už to ukončím - všechny ty čtyři body jsou pro mě nepřijatelné, budeme samozřejmě hlasovat proti nim. Opakovaně říkám, my tím nechceme zničit ten zákon, který chápu, že musí být v nějaké době, i stran infringementu a tak dále, přijat. Je mně hrozně líto, že se do relativně dobrého zákona dostalo všechno tohleto a teď se tady prostě o tomhletom handrkujeme.

Neřeší to stejně tu situaci roku 2025, pane ministře financí, já jsem přesvědčen, že ten rozpočet už je stejně stran těchhletěch 20 až 25 miliard korun ztracen, že se to nedá vyzískat. Možná byste s tím něco... ještě nějakou částku získal, ale v zásadě se mi zdálo věcné to, co jste tvrdil vy - nebo myslím pan premiér Fiala - že stejně nezbyde nic jiného, když na to ty peníze nebudou a nevyberou se, že to doplní ze státního rozpočtu. Pak logicky se jenom ptám, proč jste to nedali do toho? Ano, řeknete mi: No protože tady máme dluhovou brzdu a tak dále. No dobře, tak ale tohle je zákonný požadavek. To fakt nechápu. Takže dobře, je to samozřejmě na vás, máte dneska tady sto... já nevím kolikátku, můžete si to schválit. Já samozřejmě budu proti tomu trvale vystupovat ve všech médiích, budu se snažit to vysvětlovat, nenechám se, pane ministře, dostat do situace, že z nás budete dělat obhájce solárních baronů. Je to nefér a budu připomínat každé vaše slovo, každé slovo pana Jurečky z roku 2021. Vy jste byli ti, kteří jim chtěli dát větší podporu, my jsme byli ti, kteří dali menší, tak prosím pěkně, nesnažte se hrát ten nechutný politický marketing tím, že nás budete natírat, že tady podporujeme nějaký solární barony. Jediní, koho podporuju, jsou normální investoři, kteří dostali od nás a i od vás nějaké slovo, pane ministře, takže nevytahujte to, protože jestli chcete ten boj, tak já se toho boje nebojím a vytáhnu tady úplně všechno od toho roku 2010. Víte, že jsem byl korektní i dneska a neostrakizuju vás za rok 2010, nechci se do toho vracet, nechci se v tom rýpat, chci hrát docela férově. Velmi dobře víte - i vaši poslanci z pětikoalice - že tohle je nefér postup. Rozumím tomu, že je převálcujete a řeknete: Musíte tak hlasovat. Jasně, to je prostě politika, ale prosím pěkně, přemýšlejme u toho a zvažme - a říkám to korektně - alespoň některé z těch argumentů, které jsem říkal. Děkuju. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. V tuto chvíli jsou s přednostním právem přihlášeni následující poslanci: pan ministr Zbyněk Stanjura v tuto chvíli a po něm pan zpravodaj Ivan Adamec. Prosím, pane ministře.

 

Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Tak já budu... Kromě toho, co jsem chtěl říct, budu částečně reagovat na to, co říkal pan Havlíček.

Zvýšený hlas neznamená, že máte lepší argumenty. Můžete se rozčilovat, jak chcete, ale já to popíšu tak, jak to je. Nechci se moc vracet do historie, vy jste se taky moc nevracel, ale začátek je v roce 2006. Já jsem si našel, co tady říkal Martin Říman. Varoval a předvídal, co se stane. V té době, když se hlasoval ten první zákon, nebyl k tomu ani jediný hlas z ODS. Můžete se podívat do stenozáznamu a do hlasování. Nebyl jsem tady já ani vy, ale zajímalo mě to už v minulém volebním období, takže s plnou odpovědností mohu říct, že na začátku jsme u toho nebyli.

Mě trochu mrzí, že málo mluvíme - nebo vy jste málo mluvil - o daňových poplatnících. Já jsem ani jednou v té debatě za poslední týdny a měsíce nepoužil sousloví solární byznys nebo solární baron, ani jednou a neudělám to ani dnes.

Ovšem to vaše jednání nebylo konzistentní a sám jste odporoval si v několika tvrzeních. Já vám to zkusím připomenout teď velmi věcně, tak si popišme stav, jaký je. Příští rok, když neuděláme nic, se za POZE zaplatí zhruba 50 miliard korun, za produkci necelých 3 procent elektrické energie. Všechno zaplatí daňoví poplatníci, úplně všechno, ne že něco platí stát, všechno platí daňoví poplatníci. Ano, jedna část... ta první část je to, co vidí na složenkách. Tam je naštěstí zastropovaná cena 495 korun bez DPH, což pro domácnost je zhruba 600 korun (s) DPH za 1 megawatthodinu, a to udělá zhruba 11 až 12 miliard příští rok. Pak máme vysoké napětí, kde pro příští rok se má platit stejně jako letos. Nevyužívá se zákonný limit a je tam zhruba 3 miliardy úleva, pokud to takhle nazveme, a bude to zhruba 9 až 10 miliard. Pak je velmi vysoké napětí, kde platí totéž, nevyužívá se zákonný limit, je ta cena nižší a vybere se zhruba 800 až 900 milionů, takže dohromady, když to sečtete, tak to bude mezi 21 a 23 a půl miliardami, které zaplatí daňoví poplatníci přímo - přímo! - a zbytek zaplatí státní rozpočet, ale to jsou peníze daňových poplatníků, všech. Z každé koruny zaplacené DPH se z toho platí. Z těch 50 miliard jde zhruba 30 miliard na fotovoltaiku a 20 miliard jde na ostatní obnovitelné zdroje a z těch 30 miliard jde většina, zhruba 80 procent, na fotovoltaiku roku 2009 a 2010. Pan poslanec Havlíček popsal, kdo byl původní investor a jaký je dneska stav, ale jsme v roce 2024 a bavíme se o roce 2025. Kdyby to byl aspoň poslední rok, tak ta debata by takhle nebyla. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP