(13.50 hodin)

 

Poslanec Jiří Mašek: Pane místopředsedo, děkuji vám za slovo. Kolegyně, kolegové, já začnu těmi přílepky, které jsou typickými přílepky, nemají tam co dělat, a může nám tady pan ministr říkat, co chce. Pokusím se to zdůvodnit.

Přílepek číslo jedna, který má změnit nabývání státního občanství občanů Ruské federace v České republice, a podmiňujeme ho tady odevzdáním jejich původního pasu nebo občanského průkazu, zrušením občanství Ruské federace. Prosím vás, my tady máme zákon, zákonnou úpravu, která umožňuje získávat české občanství lidem z celého světa za naprosto stejných podmínek, a řeší to naše orgány, Ministerstvo vnitra, bezpečnostní služby posuzují, zda je to bezpečné, není to bezpečné, na vyřízení je tuším 180 dnů. Takže v této situaci se hájit tím, že to nějak zásadně zatíží OAMP - nezatíží, protože těch žadatelů je asi tisíc za rok. Většina už si o to požádala a moc jich tady nezbývá, a může se to řešit přechodným opatřením, že se pozastaví to vydávání do skončení konfliktu a podobně. Čili je to ničení naší normální legislativy, je to špatně.

A ta druhá věc, to napomáhání cizí mocnosti. Samozřejmě že my máme věci jako špionáž, vyzvědačství, neoprávněné předávání informací cizím mocnostem. Já to teďka trošku parafrázuji, je to v trestním zákoníku, a my tam najednou potřebujeme dostat něco nového, a zase v rámci přílepku? Vždyť to může patřit nebo platit - jak to budeme potom posuzovat? Může to být pro jinou cizí moc, může to být třeba komunikace s důstojníkem CIA, s důstojníkem Mosadu, s důstojníkem bezpečnostní služby třeba Německa a podobně. Mají to posuzovat bezpečnostní služby a pak se má postupovat podle nějaké aplikované praxe, jestli je to dobře, nebo špatně. Je to přílepek se vším všudy.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím paní poslankyni Ožanovou, která ale dává přednost paní poslankyni Válkové.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuju, pane místopředsedo, a děkuju také své kolegyni paní poslankyni Ožanové, vaším prostřednictvím, za to, že mně dala přednost.

Já totiž se musím zásadně ohradit proti takovému podezření, které tady zaznělo velmi nepříjemně, nepřímo a řekla bych skrytě, rafinovaně. V tomhle oceňuji pana ministra vnitra, že dovede tahle podezření formulovat způsobem, který na první pohled vypadá, jako že by mu šlo jenom o to, přijmout novou skutkovou podstatu trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc, ale ve skutečnosti tady nás nepřímo obviňuje, a pan poslanec Exner dokonce v jednom rozhovoru, který nedávno publikoval, jasně říká, že v podstatě tím svým pozměňovacím návrhem týkajícím se nemožnosti získat české občanství, aniž by se ruský státní občan vzdal svého dosavadního ruského občanství, tak že tímto pozměňovacím návrhem vlastně brání tomu, aby v České republice nevzniklo riziko, že se tady bude ruská cizí moc prostřednictvím agentů rozšiřovat a jejich vliv zesilovat.

Já bych chtěla jenom jako bývalá ministryně spravedlnosti upozornit - a opakovaně to tady říkal, že se na něj obrátily tři zpravodajské služby - že zpravodajské služby jsou velmi dobrým pomocníkem, ale velmi špatným pánem. (Předsedající: Čas.) On je pán jako ministr vnitra, on musí sám vědět, kdy je použije a kdy je nepoužije, a na legislativní proces nejsou nejlepší rádci zpravodajské služby. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Poprosím nyní tedy paní poslankyni Ožanovou.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, navážu na paní profesorku Válkovou. Chtěla bych připomenout, že zákonodárná moc není dána tajným službám - nikoliv, Parlamentu České republiky. Pan ministr přímo naznačil, že nepřijetím - kdo nechce přijmout pozměňovací návrh týkající se nového trestného činu, chce umožnit, aby tady pracovali lidé pro cizí moc. Já se přiznám, že mě to opravdu nadzvedlo. Kdyby si skutečně poslechl, o čem jsme tady posledně hovořili - ano, byly to technikálie, ale promiňte, já jsem zvyklá, pokud se zabývám právem, na tyhle technikálie. Jestliže chceme řádně demokraticky tohle projednat v ústavně-právním výboru, který je odborným výborem ve věci trestních věcí a trestního zákoníku, v čem je problém? Já jsem jenom dala návrh na vrácení do druhého čtení, aby se tím zabýval ústavně-právní výbor.

Promiňte, redefinici znásilnění jsme tu snad tři roky projednávali a snažili se, aby byl konsenzus napříč politickým spektrem. Tady absolutně novou podstatu nějakého trestného činu - a mně je úplně jedno jakého, prosím vás, kolegové, kolegyně - jen tak vlepíme přílepkem. Pan ministr tvrdí, že zdůvodnil, že není přílepek. Prosím vás, je to přílepek! Kdyby si pan ministr přečetl odůvodnění tohoto pozměňovacího návrhu, tak by zjistil, že tam není žádná zmínka a nic, co by navazovalo na tisk 727. Tisk 727 se týká ve své podstatě pomoci lidem uprchlým před válečným konfliktem a v tomto není o tom ani zmínka. V čem pomáháte lidem, kteří uprchli před válečným konfliktem? Ano, já to chápu, že je to důležité z hlediska bezpečnosti, ale zkusme standardní cestu, ne takovýto přílepek.

Pane ministře, je to přílepek, i když tvrdíte něco jiného! Proč vám vadí, že by to projednal ústavně-právní výbor?

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Čas. Děkuji, pan poslanec Letocha.

 

Poslanec Petr Letocha: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, rád se opět zapojím i do téhle debaty, protože jsem členem výboru pro bezpečnost, protože jsem poslouchal projev pana ministra, a když pominu to, že si tedy stěžujete, nebo jsem zaznamenal, že by to mohlo vypadat jako stížnost, že mluvil třicet minut, tak já si myslím, že ten jeho projev nebyl nijak urážlivý. Můžete samozřejmě tady demokraticky říkat, že si myslíte opak, ale nemyslím si, že by tady zaznělo něco, za co by se někdo měl cítit uražen.

Stejně tak jsem naopak slyšel nějakou výzvu ke spolupráci. Slyšel jsem, že je tady hozená rukavice v tom smyslu, ať se nějakým způsobem dohodneme na tom, jakým způsobem máme jít tou cestou, jestli tento pozměňovák stáhneme a dáme ho v jiném zákonu, nebo ne, ale v podstatě se ptal na ten váš názor, jestli ho chcete v té legislativě, nebo nechcete. Přede mnou byli myslím čtyři řečníci, já jsem tu odpověď nedostal. Ano, pan Mašek se toho lehce dotkl, té odpovědi, ale jasně to neřekl. Je to škoda, protože pokud se máme pohnout v tomto bodě - a mám za to, že zejména ze začátku zákon lex Ukrajina bylo něco, na čem jsme se obecně shodli. Je to něco, co si myslím, by bylo fajn, abychom pokračovali i nadále a tu shodu se snažili zachovat. Tak pojďme zvednout tu hozenou rukavici pana ministra a řekněme si, za jakých podmínek bychom lex Ukrajina třeba i společně prohlasovali dál. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a zvládneme ještě určitě jednu faktickou, poprosím pana poslance Maška.

Jinak podotýkám, ve dvě hodiny začíná přestávka. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP