Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně. Jenom pro pořádek zde chci říct, že nejpozději v 17.55 budu muset přerušit vaše projevy a přerušit případně tento bod, abychom se mohli připravit na 124. schůzi, kterou budeme pokračovat.
Nyní tedy s faktickou poznámkou paní poslankyně Marie Pošarová. Prosím.
Poslankyně Marie Pošarová: Prosím. Děkuji za slovo. Já tady budu reagovat na předřečnici a samozřejmě ještě na pana ministra. Chtěla bych se zeptat, jak bude ošetřena pastva v lese ve vztahu ke škodám zvěří, protože ÚHÚL má vyhodnocovat na zkušebních plochách poškození, ale není schopen rozlišit, jestli to způsobí dobytek, nebo zvěř. Následně předepíše myslivcům navýšení odlovu pod sankcí, ale škoda nemusí být způsobena zvěří. To, že to bude vědět vlastník pozemku, je sice hezké, ale uživatel honitby o povolení pastvy nebude mít ponětí, nebude se moct tedy bránit ve vztahu k vyčísleným škodám, které třeba zvěř nezpůsobí. Jak to budete řešit? Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Pan ministr? Nechce reagovat.
Ptám se, zda někdo další se ještě hlásíte tedy do obecné rozpravy? Žádnou takovou přihlášku nevidím, v tom případě končím obecnou rozpravu.
Ptám se, zda - pan ministr, pan zpravodaj - chcete závěrečné slovo? Prosím, pane ministře.
Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Děkuju, pane místopředsedo. Já jsem chtěl reagovat teď v závěrečném slově i na paní poslankyni Pošarovou. Toto samozřejmě vyřešeno je a Národní lesnický institut bude mimo jiné plnit funkci právě stanovování minimálních plánů lovu.
Ale já jenom - velmi stručná, rychlá reakce: já jsem byl překvapen slovy paní poslankyně Balaštíkové - já to docela vítám - ona hovořila o tom, že zvěř má být součástí ekosystému lesa a že je potřeba, aby stavy byly vyvážené. To je přesně zákon, který na nás tady čeká, sněmovní tisk 732, novela mysliveckého zákona. Já jsem vlastně s úžasem zjistil, že tady máme velkou podporovatelku této novely v paní poslankyni Balaštíkové tak, jak o tom hovořila - tak by bylo fajn, kdybychom se příště nevěnovali jenom Lucemburkům a Habsburkům. To byla zajímavá expozé. Já jsem netušil, jaké bohatství tady ve Sněmovně máme v osobě pana poslance Pražáka a Turečka - experti na Lucemburky, lesní hospodářství... a Habsburk - pan Pražák - to bylo taky zajímavé expozé. Takže to je skvělé, škoda že jsme se díky tomu, jak vidím, jako ke škodě nedostali k novele mysliveckého zákona, ale věřím, že ten prostor bude. Já myslím, že si všichni udělají obrázek o tom, kam ta historická expozé měla vést.
Nicméně já chci ještě říci dvě věci. Jednak, opravdu se tady nebudu, pane poslanče Turečku, prostřednictvím pana předsedajícího, vracet k debatě ohledně rozpočtu, protože ty informace víte, je zbytečné, abychom se tady o tom bavili.
Pokud jde o povzdech nad množstvím novel lesního zákona - naprostá většina z nich byly technické novely reagující na vstup České republiky do Evropské unie, transpozici evropských norem a předpisů. Čili já si nemyslím - a znovu říkám: žádná tak výrazná novela, jako přichází teď, tady nebyla, to si myslím, že vyřešeno máme.
Pokud jde o myšlenku, že bychom tady liberalizovali prostředí, prodlužovali lhůty, protože nemáme finanční prostředky, to není samozřejmě pravda. Tohle probíhá ve shodě lesních hospodářů, ve shodě expertů, odborníků, vědců a také lidí z praxe, a skutečně tím reagujeme na poznatky, které nakonec máme i z klimatické, z kůrovcové kalamity.
Já bych tady ještě pár poznámek měl, ale protože je tady dohoda politických stran, že tento bod uzavřeme a přikážeme výboru k projednání, tak debatu si nechám potom na výbor.
Snad ještě poznámka k paní poslankyni Kocmanové. Ona tady hovořila o některých formách práce v lese. I tohle bylo vysvětleno opakovaně během přípravy zákona. Samozřejmě, v lesech zvláštního určení, tam, kde je vyšší míra ochrany, toto prováděno býti nesmí, a jinak je to zcela v souladu s aktuálními postupy v rámci lesního hospodářství včetně frézování, které jste tady zmiňovala. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane ministře. Nyní se tedy budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru.
Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zemědělskému výboru jako výboru garančnímu. Ptám se, zda někdo navrhujete přikázání jinému výboru jako garančnímu? Žádný takový návrh nevidím.
Tedy zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zemědělskému výboru jako garančnímu? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 422, přihlášeno je 124 poslankyň a poslanců, pro 110, proti nikdo. Konstatuji, že návrh byl přikázán k projednání zemědělskému výboru jako garančnímu výboru.
Organizační výbor navrhl přikázat tento návrh výboru pro životní prostředí jako dalšímu výboru. Ptám se, zda má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům k projednání? Žádný takový návrh nevidím, v tom případě přistoupíme k hlasování.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro životní prostředí jako dalšímu výboru? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 423, přihlášeno je 125 poslankyň a poslanců, pro 29, proti 1. Konstatuji, že s tímto návrhem nebyl vysloven souhlas.
Vzhledem k tomu, že žádné další návrhy k tomuto bodu nepadly, končím projednávání tohoto bodu. (Poslanec Benda se hlásí o slovo.)
Než vám udělím slovo, pane předsedo, přečtu ještě omluvenky: jednak dnes ruší omluvu paní poslankyně Adámková, dále pan předseda Andrej Babiš z pracovních důvodů se omlouvá dnes od 16.30 do 18.30 hodin a dále od 18.30 z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec David Pražák.
Nyní, pane předsedo Bendo, máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, za 5 minut začíná další schůze a já mám vůli už nepokračovat v tomto týdnu, takže navrhuji vypuštění všech zbývajících neprojednaných bodů z pořadu této schůze.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji.
Vzhledem k tomu, že se jedná o procedurální návrh, dám o něm hlasovat bezprostředně.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí s vyřazením zbývajících bodů z této schůze, z pořadu 119. schůze? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 424, přihlášeno je 130 poslankyň a poslanců, pro 114, proti 3. Konstatuji, že s tímto návrhem byl vysloven souhlas.
Všechny body ze 119. schůze jsme vyřadili, tímto 119. schůzi končím. Děkuji vám.
Připomínám, že v 18 hodin budeme pokračovat přerušenou 124. schůzí, a já vám prozatím, kolegyně a kolegové, děkuji.
(Schůze skončila v 17.57 hodin.) ***