Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.00 hodin)
(pokračuje Ladislav Okleštěk)
Ale líbil se mi také projev kolegy Vondráka, protože nešel pouze do kraje, ale šel vlastně do těch principů, na kterých se staví nové rozpočtové určení daní, a to je prostě špatně, ne to, do čeho šel, ale to, na čem rozpočtové určení stavíme, protože mě tam také chybí právě ten aspekt třeba sociálních služeb nebo ty výjezdové základny. To znamená, nasekáme víc základen pro výjezd, tedy zdravotní záchranné služby, a tím pádem budeme mít změněné rozpočtové určení daní? Vždyť to jsou přece věci úplně na hlavu. Je nastavený nějaký princip dojezdových vzdáleností a podle toho bychom měli mít základny, a ne podle toho, kolik dostaneme potom do rozpočtového určení daní peněz. Takže naprosto souhlasím s oběma kolegy a hlavně s tím závěrem, který tady vyřkl kolega Vondrák, vrátit tuto normu k přepracování. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Bělica. Tak prosím, vaše dvě minuty, pane poslanče.
Poslanec Josef Bělica: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, ono už to tady zaznělo, tam je totiž disproporce v návrhu, který navrhla odborná komise při Asociaci krajů, který obsahoval celkem devět kritérií a obsahoval v sobě návrh, i ta kritéria sociální péče a toho zdravotnictví v podobě příspěvku na péči, výnosu nemocnic. A bylo to strukturálně jinak, vycházelo to z analýzy dat a nákladů, které kraje skutečně mají, a já si myslím, že je dobré reflektovat na data a na realitu a na propočty, které odborníci z krajů na úrovni krajů udělali.
A tady dnes zaznělo, že po tom, co vznikla dohoda na úrovni krajů v odborné rovině a byla potvrzená i na úrovni politických vedení těch krajů, tak přišly volby, změnila se politická nálada v krajích a najednou se to předělalo. A to je to, co ten návrh tímto způsobem vlastně pokřivilo a v konečném důsledku poškozuje Moravskoslezský a Ústecký kraj. A ještě je třeba jednu věc říci, aby ta Praha nebyla proti, a on to tady myslím říkal kolega Kohoutek, tak vlastně se jí dolévají peníze z rozpočtového určení daní obcí. Takže zase handl na úkor někoho a asi nebude náhoda, že po volbách a po té změně jsou prostě postižené kraje, za které, ať je to, jak chce, byli hejtmani za hnutí ANO a na ty se prostě nemyslelo a udělala se kritéria tak, aby to někomu vyhovovalo a někomu ne. A já se prostě nemůžu smířit s tím, že to Moravskoslezský kraj poškozuje. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, přeji pěkný večer. Vyměnili jsme se v řízení schůze.
Budeme pokračovat v sérii faktických poznámek. Jako další vystoupí paní poslankyně Eva Fialová, připraví se pan poslanec Pavel Bělobrádek a paní poslankyně Zuzana Ožanová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Eva Fialová: Moc děkuju za slovo. Mě vyvolala moje faktická poznámka reakce na kolegu Kohoutka, který je také z Ústeckého kraje, jako jsem já. Ona ta laxnost ostatních poslanců, kteří nejsou z tohoto kraje, tak možná všechny vede k tomu, aby tu v klidu seděli a říkali si: Ono to nějak dopadne, poslanci si to tady odkecají a z těch daných krajů a pojedeme dál a vznikne to pozitivně pro ty naše ostatní. Já chci jenom říci, že společnost dělá silnou tak, jak je silný nejslabší článek v té dané společnosti, a ty postižené kraje léta ty vaše ostatní zásobovaly uhlím, teplem, elektřinou.
Všichni se deklarovali tomu, jak je potřeba jim to vrátit, jak je potřeba na ně myslet a že jsou součástí. A ve chvíli, kdy je možnost toto prokázat, tak tady došlo k nějakému handlu a dohodě a nějaká specifika, která jsou pro ty dané kraje typická, tak se absolutně míjí účinkem, jsou berné, berou se v potaz a znovu na to jenom doplatíme. A ty kraje, tyto dva, budou strádat a strádat čím dál víc.
A mně přijde, že tak dobře, tak buď řekněte, tak poslední tam zhasněte, ale já v tom kraji žiji ráda, chci tam žít dál, za nic na světě ho nevyměním a budu bojovat do poslední chvíle o to, aby ten kraj dostal zpátky naději a mohl se nadechnout a byl znovu perspektivním a znovu mohl zbytku republiky něco dávat, co dával historii. A to tady nikdo nezastře, že Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj zásobovali celou republiku dostatečně uhlím a energií. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další vystoupí pan poslanec Pavel Bělobrádek, připraví se paní poslankyně Zuzana Ožanová. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuju, pane předsedající. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, já jsem především rád za tu diskusi, kterou vyvolal kolega Vondrák, protože já jsem také přesvědčen, že to, jak naši předchůdci ustanovili kraje, bylo velice nešťastné. Jestliže máme kraje, které mají tři okresy, a kraj, který má dvanáct okresů, tak už to je samozřejmě naprosto nesouměřitelné, a to ještě v rámci těch krajů jsou veliké rozdíly, to víme všichni. To znamená, já jsem přesvědčen, že návrat k těm velkým krajům, v uvozovkách komunistickým, by byl daleko lepší, ale obávám se, že trochu hovoříme o něčem, k čemu nikdy nebude politická vůle, protože se tomu ty jednotlivé kraje budou velice bránit, obzvláště ty, které by skončily. A už si dovedu představit, jak by v Karlových Varech nebo v Liberci jásali, že jejich kraje a krajská zastupitelstva skončí. Takže to je velice důležité.
Ta druhá věc se týká toho, jakým způsobem se podívat na ta kritéria. Ono to také není jednoduché, protože třeba v oblasti zdravotnictví, a to naprosto souhlasím, že to nejsou jenom záchranky, tak jsou kraje, které už historicky velkou část třeba svých zdravotnických zařízení zprivatizovala. To znamená, jsou kraje, jako jsou střední Čechy, kde vlastně už těch nemocnic, které by zřizovaly kraje, je málo. Samozřejmě část v Moravskoslezském kraji a všude už došlo k nějaké privatizaci historicky, nebo mají tam velký podíl, to tak beru zpět, velký podíl tam třeba mohou mít i soukromí zřizovatelé, ale to je potom ten rozdíl, který je, stejně to je v sociálních službách. Třeba Královéhradecký kraj jako jeden z mála, jestli ne jediný, neustále stavěl nové a nové domovy důchodců nebo domovy pro seniory. Takže ono najít nějaké objektivní kritérium opravdu není snadné.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuju, pane poslanče. Nyní paní poslankyně Zuzana Ožanová, připraví se pan poslanec Tomáš Kohoutek. Stále pokračujeme ve faktických poznámkách.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, pane předsedající. Já budu reagovat na více předřečníků a budu reagovat především na ty, kteří byli přihlášeni v řádné rozpravě. Tady se ve své podstatě shodli ti, co byli v řádné rozpravě, dnes hovořili hodně o kritériích a mluvili o tom, že tam nejsou sociální kritéria, byla tu zmíněna ekologická kritéria, byla tu zmíněna kritéria dopravy, také tu bylo zmíněno, a v tom mě velmi překvapilo. Já to možná parafrázuju trošku jednoduše, politikaření zvítězilo. Tak ty dva kraje převálcujeme a my ostatní si to rozdělíme. To si myslím, že není úplně správně.
Tady ještě navíc pan poslanec Bělobrádek i pan poslanec Vondrák uváděli, co se týče velikosti krajů. Ano, ty kraje mají různou velikost. I já se přikláním, byť vím, že je to velmi těžké, a nevím, jak je to realizovatelné, tak tato myšlenka na zmenšení počtu krajů je velmi lákavá. Nevím, jak by se nám to podařilo realizovat, nicméně bylo by to ve prospěch vlastně celé České republiky.
Také tady zaznělo od kolegy Bělobrádka, vaším prostřednictvím, pane předsedající, zdravotnictví nejsou jenom záchranky, toto řekl i pan poslanec Bělica, i pan poslanec Vondrák, řekli to ve své podstatě všichni. ***