Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(21.50 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Takže to je ekonomická úvaha, kterou každý dělá, a to, co my právě říkáme, že je potřeba zainteresovat ty obce a občany, aby měli podíl, měli možnost získat nějaký podíl na zisku, třeba prostřednictvím toho poplatku z těch větrných elektráren, protože pokud pojedeme dál v tom režimu, jako máme dneska, tak se nic nezmění, tak prostě ten počet větrných elektráren růst nebude, budeme v tom zaostávat a dostihne nás to jako zemi, protože ten podíl obnovitelných zdrojů je relativně nízký.

Teď ještě krátce k tomu... Mluvil jsem... Já jsem tady měl jednou návštěvu předsedy ústavně-právního výboru Estonska a on mi to velmi hezky popisoval, jak snižovali počet těch obcí. Oni se na nějakých osmdesáti obcí dostali a prostě slíbili každému starostovi, který dosáhne zrušení své obce, že dostane asi roční plat zadarmo. Řeknu vám, to se potom najednou všichni hlásili, takže to jsou tady úspěšné modely z Evropy.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní pan poslanec Jiří Strýček, připraví se paní poslankyně Renata Oulehlová. Prosím.

 

Poslanec Jiří Strýček: Dobrý večer a děkuji za slovo. Já v podstatě jenom v krátkosti bych se vyjádřil tady k tomuto návrhu, k rozpočtovému určení daní. Já samozřejmě, tak jak už tady zaznělo, jsem také přesvědčen o tom, že v podstatě tady tento návrh tak, jak je nám předkládán, je v podstatě cílem nějaké politické dohody. Ono už k tomu směřuje i to, že vlastně ty dva nejpostiženější kraje tady tímto návrhem, což je Moravskoslezský, Ústecký a ještě myslím je tam i ten Karlovarský... svědčí o tom, jací tam byli hejtmani, takže samozřejmě podle mě to bylo zacíleno, je tam politická dohoda a tak dále.

Já bych chtěl říct jenom jednu věc. Já jsem také z Moravskoslezského kraje a vím, jakými změnami ten kraj procházel, k jakým tam docházelo krokům, když bylo utlumeno hornictví a tak dále a tak dále, jak ten kraj vypadal, jak ten kraj vypadá teď. Nejedná se jenom o Ostravu, jedná se i o ta města kolem, jako je Havířov, jako je Karviná a tak dále. Já si myslím, že v této situaci brát těmto městům anebo tomuto kraji peníze, tak to je prostě za mě velká chyba a já určitě ten návrh, který tady zazněl před chvílí z úst poslance Bělici, podpořím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jako další faktickou poznámku má paní poslankyně Renata Oulehlová. Prosím.

 

Poslankyně Renata Oulehlová: Dobrý večer, děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych, vaším prostřednictvím, chtěla reagovat na pana Michálka. Pane kolego, tady je vidět, že jste opravdu teoretik. To, co vy tady popisujete, se třeba v našem regionu děje často. Nedávno, to bylo myslím na jaře nebo na konci loňského roku, kdy starosta jedné obce se opravdu snažil. Měli dostat poměrně vysokou částku každý rok od firem, které provozují větrníky. Ti lidé přišli k referendu a jenom jedna čtvrtina byla pro. Ti lidé to tam prostě nechtějí, nechtějí si hyzdit výhled, nechtějí vzhled krajiny ničit těmi větrníky. Navíc náš region není regionem, kde by foukalo ustavičně, kde by se to vůbec vyplatilo, takže my nemůžeme nějakým naším rozhodnutím v demokratické zemi nutit lidi, aby chtěli větrné elektrárny. To se na mě nezlobte, takhle to nefunguje.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Ještě faktická poznámka pana poslance Stanislava Fridricha. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Fridrich: Děkuji za slovo. Já budu tedy velmi stručný, ale zaujala mě poznámka, že za roční plat spousta starostů vymění to, že odsouhlasí sloučení obcí a spokojí se s tím odstupným. No, já osobně si myslím, že čestný člověk svůj názor za roční plat nemění. Jestli to tak funguje u Pirátů... Já si myslím, že jinde to tak není. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Budeme pokračovat v diskusi.

Jenom avizuji, že na základě dohody předsedů všech klubů v 10 hodin přeruším projednávání tohoto bodu. Avizuji to dopředu.

Poprosím... Pan předseda Jakub Michálek, prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Tak já bych reagoval jenom tedy na to tvrzení, že někdo chce nutit lidi, aby měli někde větrníky, ale vždyť o tom se přece vůbec nebavíme. Jediné, o čem se tady bavíme a co jsem řekl ve svém projevu, že obec by měla být zainteresována finančně na tom, aby podporovala ekonomickou aktivitu na svém území. No tak přece, jestli tam nefouká vítr, tak tam ten větrník nestavte, vždyť o tom se tady vůbec nebavíme, to vůbec přece neřešíme tady. Ale jsou obce, kde vítr fouká, a jsou obce, kde obyvatelé samozřejmě chtějí, aby obec měla zaručené peníze z toho větrníku. No, a jestli to zvládli v Německu, jestli to zvládli v Rakousku, v místech, kde vítr fouká, tak proč by to nezvládli v těch českých regionech, v českých obcích, kde vítr fouká, aby tam ty větrníky postavili, aby z toho měli peníze. Ale dneska, když ty záruky nemají, že můžou vybrat peníze za výstavbu těchto nových obnovitelných zdrojů, tak samozřejmě ta situace je velmi komplikovaná.

K tomu Estonsku, já nechci odsuzovat Estonsko, ale Estonci udělali model, který funguje a díky kterému teď mají velmi efektivní veřejnou správu, a to se promítá do celé řady dalších oblastí. Běžte se podívat, jak v Estonsku fungují školy, jakou kvalitu tam mají školy. Oni jsou teďka na prvním místě v žebříčcích kvality škol v celé Evropě. Jedna z těch věcí, díky čemu toto může fungovat, je, že každý starosta má pod sebou několik obcí... - pardon - každý starosta má pod sebou několik škol a může srovnávat tu kvalitu, a ti lidé mezi můžou sdílet zkušenosti. Samozřejmě je to pro ně běžná součást fungování a praxe, nedochází tam k tomu, co máme v České republice, že na jednoho starostu v mediánu připadá jedna škola, takže normální starosta nemůže srovnávat vůbec nic mezi školami.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Faktická poznámka pana poslance Jiřího Maška. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, celé to tady poctivě celou dobu poslouchám. Ať zprava, nebo zleva jsem neslyšel nikoho, kdo by se postavil za ta současná kritéria. Čekal bych to od ministra Stanjury, že tady přijde na mikrofon a řekne: Já za tím stojím, je to tak správně. Pokud se nemýlím, nechal tady ministra kultury, který by to možná mohl říct také, ale musel by se s ním nejdřív asi poradit, takže za mě po téhleté diskusi...

Nechci do žádných větrníků, nechci mluvit tady o zdravotnictví, byť ho teďka mám v kraji na starosti. Jsou to složité problémy, sociálno, vidím to financování. Ta kritéria prostě nebyla evidentně zvolena správně. Postihuje to shodou okolností dva kraje, kde byli hejtmani za ANO. Asi je to náhoda, ale nicméně já se musím v téhleté situaci připojit k návrhu pana kolegy Bělici na zamítnutí v prvním čtení. Podle mě to nemá jinou normální alternativu. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Váš návrh jsem si připodepsal vaším jménem... nebo ten návrh, který jste řekl, jsem připsal k zamítnutí.

Nyní... Pane poslanče, vydržte. (K poslanci, který už stojí u řečnického pultu.) Před vámi je pan poslanec Josef Bělica. Slovo vám udělím, vyjde-li na vás čas, ale ve správném pořadí, prosím.

 

Poslanec Josef Bělica: Já to zrychlím. Pane místopředsedo, děkuji za slovo. Já jsem chtěl tady reagovat, vaším prostřednictvím, na pana poslance Michálka. Ono je to hrozné teoretizování, já se tady nechci vracet k větrníkům, nevětrníkům, k té motivaci. Já jsem v tom projevu poměrně poctivě o těch kritériích mluvil, která byla stanovena, nebyla stanovena.

Ve mně to evokuje jednu takovou vzpomínku na minulé volební období v Moravskoslezském kraji, když jsme měli v krajském zastupitelstvu Piráty - už je tam naštěstí nemáme - ale my jsme přišli s projektem na modernizaci železniční dopravy a máme tam bateriové vlaky. Ti Piráti byli strašně proti, protože si je nevygooglili, měli pocit, že neexistují. Dneska jezdí v Moravskoslezském kraji, máme je tam, jsme první v republice, všechno to funguje.

On ten svět funguje, pane poslanče, jinak. Ono to někdy chce mezi ty lidi zajít a mluvit s nimi. Já bych vás chtěl vidět přesvědčovat ty starosty malých obcí, ať se slučují, že jim dáte jeden roční plat. To je fakt velmi teoretická úvaha a myslím si, že to je spíš na úrovni nějakého snění než toho, že by to vycházelo z reality. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče.

Přečtu omluvu: dnes od 21 hodin ze zdravotních důvodů se omlouvá pan poslanec Jan Síla.

Vzhledem k tomu, že je 21.59, už další slovo neudělím, nebude-li rozpor s mým postupem. Není tomu tak.

Z toho důvodu přerušuji tento bod. Přerušuji nyní 123. schůzi do zítřka, do středy 18. prosince do 9 hodin.

Já vám přeji pěkný zbytek dnešního dne.

(Jednání skončilo v 22.00 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP