Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji za dodržení času. V tuto chvíli se vracíme zpátky do obecné rozpravy, do které je přihlášena paní poslankyně Lenka Dražilová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Lenka Dražilová: Děkuji za slovo. Já nyní budu vystupovat jako zpravodaj tohoto tisku za náš klub a na začátek bych chtěla říct, že určitě všichni souhlasíme s těmi úpravami, které se týkají zefektivnění fungování dětských skupin. Nebudu je vyjmenovávat, chci být opravdu krátká, ale viděli jste tady i z vystoupení mých kolegyň z klubu... Jsou to zejména zdravotníci - musím to říct - někteří konzervativní muži, kteří nesouhlasí právě se vznikem těch sousedských dětských skupin. Já za sebe s nimi například souhlasím... (Komentář ministra Jurečky mimo mikrofon.)

Já jsem mluvila o našem klubu.

Souhlasím třeba se zavedením dětských skupin do toho... sousedských dětských skupin, dokonce si nemyslím, že jich bude vznikat tolik, ale že opravdu vyplní tu díru, jak tady bylo řečeno. Ale chtěla bych říct, že právě proto někteří mí kolegové, kteří s tímto mají problém - samozřejmě všichni podporujeme slaďování rodinného a pracovního života - ale že mají problém se vznikem tady těchto sousedských dětských skupin, tak že se zdrží při hlasování. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. V tuto chvíli je přihlášena paní Vladimíra Lesenská do obecné rozpravy. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Vladimíra Lesenská: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážení zástupci vlády, vážené kolegyně, kolegové, novela zákona péče o děti. Dětské skupiny jsou jednou ze služeb péče o děti v předškolním věku. Rodiče díky nim mají další možnost výběru služby, která jim vedle mateřských škol umožňuje efektivně sladit pracovní a rodinný život. Tento fakt je navíc při nedostatku míst v mateřských školách velmi důležitý. Shrnu pár faktů o dětských skupinách: poskytují pravidelnou péči o děti od 6 měsíců věku do zahájení povinné školní docházky. O děti mladší 1 roku je možné pečovat jen ve skupině, kde jsou maximálně čtyři děti mladší 4 let.

Aby Ministerstvo práce a sociálních věcí podpořilo vznik dětských skupin, byla vyhlášena výzva, která obcím zajišťovalo 100 procent poskytnutí nákladů včetně DPH, s určitým omezením při nákupu pozemků se stavbou, která je jeho součástí. Výzva měla být otevřená do konce roku 2024. Starostové byli ujišťováni, že alokované prostředky jsou v dostatečné výši a že se vlastně na všechny dostane. Po volbách do krajů ke dni 22. 9. 2024 bylo zastaveno přijímání nových žádostí. Důvodem bylo vysoké vyčerpání právě... nebo zmiňovaných alokovaných finančních prostředků. Autor původní výzvy asi zapomněl, že DPH se v rámci konsolidačního balíčku měnilo, a to směrem nahoru. (Dne) 7. 10. 2024 byla vyhlášena navazující výzva pro veřejný sektor s alokací 1,5 miliardy korun, ale již bez uznatelných nákladů na DPH. MPSV konstatuje, že do této výzvy se přihlásilo 133 subjektů.

Nicméně Ministerstvo práce a sociálních věcí ke dnešnímu dni, jestli se nemýlím, by mělo vypsat dotační titul cílený na obce do 500 obyvatel, protože tyto obce měly s tou... (Komentář ministra Jurečky mimo mikrofon.) Já jsem ráno nekoukala na internet, takže děkuji, pan ministr potvrdil, že opravdu se ráno stalo. Takže pro tyto obce, které měly největší problémy s neuznatelností DPH, mají možnost se přihlásit do výzvy, budou pokryty veškeré jejich výdaje a poběží tato výzva do konce ledna, alokace v této výzvě je 700 milionůkorun. Reálně se tak budou vlastně moci přihlásit hlavně ti, kteří právě mají již vše připravené nebo se přihlásili právě do předcházející výzvy a splňují podmínky dnes vyhlášené nové.

Další novou možností předškolní péče je sousedské hlídání dětí, které tady řešíme. Jde o skupinu maximálně čtyř dětí, které budou v péči přímo v domácnosti pečující osoby. Děti mezi sebou mohou vzájemně rotovat a znamená to tedy, že pečovatel může celkově pečovat například až o deset dětí. A co tímto způsobem péče o předškolní... anebo co tomuto způsobu péče o předškolní děti vytýkáme? Spíš bych konstatovala, že máme několik dotazů, a nemáme jenom my, ale i rodiče. Co se stane, když pečovatel onemocní? Co se stane, když pečovatel zkolabuje během provozního dne? Pečovatelé i rodiče v obou případech budou mít asi pravděpodobně problém. Jak budou děti zajištěné při náhlém kolapsu právě pečujícího? Jak bude zajištěna jejich bezpečnost? V případě onemocnění pečovatele, bude tento mít omezený příjem a rodiče nemají nárok na ošetřování a jsou bez hlídání. Rodiče totiž ošetřovné mohou obdržet pouze v případě havárie nebo mimořádného opatření při epidemii nebo u podobných problémů v místě, kde je o dítě pečováno. Stejný nebo obdobný problém nastane v případě onemocnění dítěte poskytovatele sousedské dětské skupiny, které do sousedské dětské skupiny také dochází, nebo když onemocní člen domácnosti, ve které dětská sousedská skupina funguje.

Strava - chci konstatovat, že stravování pro děti během hlídání budou zajišťovat rodiče, pečovatelé se starají pouze o pitný režim. Kontrolu dodržování podmínek poskytování služby o dítě v sousedské dětské skupině budou provádět krajské pobočky Úřadu práce. Nebudu komentovat. Kontrola standardů kvality péče zůstává stejně jako v případě dětských skupin jako takových příslušná přímo ministerstvu. Ještě bych konstatovala, že péče o děti bude probíhat v domácnosti pečující osoby, a proto není možné splnit veškeré hygienické a požární předpisy, které musejí splňovat prostory pro provoz dětských skupin a mateřských škol.

Přes některé obavy - které nemáme pouze my, ale ptají se i rodiče - jsou sousedské dětské skupiny vítanou a žádanou alternativou v oblasti služeb v péči o předškolní děti - hlavně v péči o děti do 3 let - pro rodiče, kteří se chtějí a potřebují (Odkašlání.) - pardon - vrátit do pracovního procesu, ale jsou alternativou i pro rodiče starších dětí, kteří v současné době hledají marně místa hlavně v mateřských školách. Ač máme výhrady a nepodpoříme některé pozměňovací návrhy, podpoříme zákon jako celek. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Přeji hezké odpoledne, kolegyně, kolegové. Převzala jsem řízení schůze.

Budeme pokračovat. Na řadě a přihlášena je do obecné rozpravy paní Renáta Zajíčková, prosím.

 

Poslankyně Renáta Zajíčková: Dobré poledne všem kolegyním a kolegům, občanům České republiky. Já bych tady chtěla sdělit Sněmovně, že stahuji svůj pozměňovací návrh, který jsme podali společně s kolegyní Ninou Novákovou pod číslem 5413.

Využiji tento prostor a popřeji vám všem krásné Vánoce a rok 2025. Pohodové Vánoce a užijte si to. Na shledanou.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkujeme, paní poslankyně. Nyní do rozpravy je přihlášen pan poslanec Michael Kohajda. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Michael Kohajda: Děkuji, paní předsedající, vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, já zde předstupuji, abych přednesl legislativně technický návrh, který se týká změny v pozměňovacím návrhu váženého pana kolegy Vojtěcha Munzara a mého, který byl do systému nahrán pod sněmovním dokumentem 5239.

Jedná se o to, že v rámci podbodu tohoto dokumentu, který my do hlasování máme označen jako F, tak do podbodu 2, tedy jako F2, bychom potřebovali upravit, zpřesnit přechodné ustanovení, kdy v rámci toho F2 je bod 1 a v rámci něj poslední větu bychom potřebovali - a tímto navrhuji - nahradit takto. Poslední věta tohoto bodu by tedy zněla: "Pokud zaměstnavatel neučiní oznámení podle věty první, považuje se příjem zaměstnance podle § 6 odst. 14 a 15 zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti čl. III, bodů 1 a 2 tohoto zákona, z nabytí podílu nebo opce přede dnem nabytí účinnosti čl. III, bodů 1 a 2 tohoto zákona za příjem zúčtovaný ve druhém kalendářním měsíci ode dne nabytí účinnosti čl. III bodů 1 a 2 tohoto zákona nebo za příjem ve zdaňovacím období roku 2025." ***




Přihlásit/registrovat se do ISP