Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.30 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)
Přičemž podle oficiálních vládních čísel vašeho vlastního kabinetu - třeba připomenu připomínkové řízení z rezortu Ministerstva kultury pana ministra Baxy - tak došlo k poklesu reálných mezd těchto zaměstnanců o 25,7 procenta. Aktuální rozhodnutí vlády ze včerejška - vaší vlády - že státním zaměstnancům přidáte 1 400 korun, neznamená nic jiného, než že ty sražené příjmy, které jste jim srazili, tak v podstatě zvýšíte o směšná 3 až 4 procenta, takže asi zhruba polovinu toho, co plánujete přidat politikům v příštím roce od ledna.
A ten další důvod - podle mě asi nejzásadnější - který bych tady chtěla připomenout... Chci vám znovu opakovat a zopakovat, že naši občané, občané této země, firmy, které tady podnikají, jsou už tři roky terčem neustálého zvyšování daní, poplatků, rušení daňových slev, snižování valorizací důchodů jsou systematicky masírování různými daňovými škrtacími balíčky, jejich rozpočty trpí astronomicky vysokými hypotékami, zdražování služeb všeho druhu - tepla, vody, hromadné dopravy - zkrátka zdražováním většiny klíčových a nezbytných komodit. K tomu všemu jejich reálné mzdy klesly na úroveň roku 2017, a to já prosím vycházím z oficiálních čísel Ministerstva financí v poslední predikci z listopadu. Ano, reálné mzdy českých zaměstnanců, jak korporátu, tak státu, se za této vlády propadly sedm let nazpátek.
Vládní hospodářská politika, ta je postavena na strašení bankrotem, ordinování jednoho restriktivního opatření za druhým a do toho všeho se v důsledku katastrofálních povodní ocitly tisíce domácností doslova na mizině a rozpočtové schodky se zvýšily - myslím teď rozpočet 2024 a rozpočet 2022 - o dalších 40 miliard. V lednu nabíhá další kolo vyšších odvodů pro živnostníky. Jel jste někdy taxíkem třeba teď poslední dobou? Bavil jste se s nějakým OSVČ? Nebo navštívil někoho, kdo má nějakou službu a kdo... Tak si poslechněte, co si o tom myslí. Vyšší zdanění právnických osob. Teď plánujete zvýšení koncesionářských poplatků. Jen tak tak jsme zabránili tomu, že jste neprosadili další daňový balíček ODS, který byl namířený na majitele nemovitostí. (Po) tomto všem, v této společenské, ekonomické atmosféře vy přijdete s tímto nehorázným zvýšením daní?
To je prostě neuvěřitelně, neuvěřitelně necitlivý, nešťastný vzkaz vůči veřejnosti, ale jak řekl můj předřečník: to vrhá špatné světlo na celou politickou scénu, nejenom na vás, na celou politickou scénu, takže proto ten náš pozměňovací návrh, proto vás prosím o jeho podporu, protože v opačném případě dojde k naprosto absurdní situaci.
Zatímco premiér Fiala slíbil občanům České republiky německé platy do čtyř let, tedy jejich zvýšení zhruba o 60 000 korun, tak těch 60 000 korun on přidá jenom sám sobě. Já jsem tady ve svém projevu na začátku schůze měla přesné propočty, to je jednoduché: on má teď plat 275 000, díky tomuto zákonu mu poskočí za dva roky na rovných 334 000, což je právě těch 60 000, takže on si je nepřidá za čtyři roky a on si je přidá už za dva roky, ale ti ostatní, ti je nedostanou. Ti je nedostanou. Zaměstnanci státu dostanou 1 400 - první zvýšení od podzimu 2022 - a to vám ještě připomenu, že jste jim snížili FKSP, že jste jim zvýšili nemocenskou, takže ten čistý příjem se dokonce snížil i nominálně. To se od revoluce možná vůbec - jsem přesvědčena - nikdy nestalo.
Takže zatáhněte za záchrannou brzdu. Já jsem vás k tomu vyzvala ve svém původním projevu, opakuju to nyní. Podpořte náš pozměňovací návrh. Jen tak si můžete zachovat ještě nějakou - aspoň nějakou - tvář, protože to neumíte vysvětlit. Neumíte to vysvětlit, že při tom všem, co jste způsobili lidem této země, této společnosti - ekonomice, hospodářství - při tom všem máte tu drzost, že přijdete s návrhem, abyste si zvýšili platy. Naprosto nehorázné. Neznám člověka, který by toto - myslím mimo politickou scénu - dokázal pochopit. Děkuji vám a ještě se, pane místopředsedo, přihlásím v podrobné rozpravě ke svému pozměňovacímu návrhu. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011).
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, přeji pěkné odpoledne. Vyměnili jsme se v řízení schůze.
V tento moment jsme vyčerpali všechny přednostní práva a ocitáme se v obecné rozpravě, budeme tedy pokračovat v řádných přihláškách. Jako první vystoupí pan poslanec Miloš Nový, připraví se paní poslankyně Marie Pošarová a potom pan ministr Marian Jurečka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Miloš Nový: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci. Myslím, že není pochyb o tom, že právě projednávaná novela zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů, soudců a poslanců Evropského parlamentu patří v současné době mezi nejvíce mediálně sledované zákonné normy. Není to z důvodu, že by patřila k normám, jejíž dopady výrazně ovlivní bezprostřední životy obyvatel České republiky nebo jejíž dopady budou mít zásadní vliv na stav veřejných financí či státního rozpočtu. Je to zákon, jenž v sobě obsahuje především symboliku vztahu mezi politiky na jedné straně a veřejností na straně druhé. Pozměňovací návrh TOP 09 zavádí takzvanou dluhovou brzdu, která by odpovídajícím způsobem korigovala hospodářskou politiku v situaci, kdy stát trpí významnou nerovnováhou mezi příjmy a výdaji veřejných rozpočtů.
Je asi zbytečné, abych rozsáhle opakoval všechna negativa, která s sebou deficity veřejných financí přinášejí. Ve stručnosti se mimo jiné jedná o silný inflační impulz, o přenášení dluhů na budoucí generace, o existenci vytěsňovacího efektu znamenajícího vytěsnění efektivních soukromých investic ve prospěch méně efektivních vládních výdajů a o náklady na obsluhu státního dluhu. Ekonomická teorie jasně dokládá, že chceme-li změnit chování ekonomických subjektů, musí být tyto náležitým způsobem motivovány. Protože z vývoje naší ekonomiky za poslední roky jednoznačně vyplývá rostoucí zadlužování naší země, je potřebné zavést potřebný motivační, přesněji sankční mechanismus, jež by žádoucím směrem ovlivnil ty, kteří na provádění konkrétní hospodářské politiky mají největší a rozhodující vliv.
Jednou z nabízených možností je nastavení automatické úpravy platové základny pro výpočet platů poslanců a senátorů navázané na limity zadlužení. Vychází se tedy z principu vyvození odpovědnosti ústavních činitelů, kteří se zásadní měrou podílejí na vzniku vysoké úrovně zadlužení České republiky. Jeho konkrétní znění je následující: v případě, že dojde k vyhlášení výše zadlužení vyšší než 50 procent hrubého domácího produktu, sníží se platová základna pro výpočet platů poslanců a senátorů parlamentu v následujícím roce o 20 procent. Snížení se provede s účinky od prvního roku následujícího po vyhlášení překročení limitu zadlužení a trvá do konce roku, kdy dojde k vyhlášení výše zadlužení nižší než 50 procent hrubého domácího produktu. ***