(pokračuje Andrej Babiš)
Já už nevím, jak víc to máme lidem vysvětlit, kde vy jste jediní, kteří jdou úplně opačným směrem. Proč? Protože zkrátka máte údajně tu dohodu. V rozhlase jsme to slyšeli, kde se tam vysmíval jeden vysoko postavený člověk soukromým rádiím a řekl: Ha, ha, ha, my to máme domluvené. Pomůžou vám vyhrát volby. No, určitě si vymyslíte zase nějakou Pandoru Papers nebo nějaké tyhle lži, to je jasné, ne, jak to bude.
Za čtvrté, obě veřejnoprávní média mají velké potíže s nestranností a dodržováním vlastních etických kodexů, jelikož existuje nespočet případů manipulace, ovlivňování veřejnosti a nadbíhání Fialově vládě ze strany České televize a Českého rozhlasu.
Dnešní debata tedy není jen o financování České televize a Českého rozhlasu. Je to o tom, jak chceme nastavit pravidla pro veřejnoprávní média, aby skutečně sloužila všem občanům, a ne politickým zájmům jisté privilegované skupiny, která má pocit, že by měla řídit celou zeměkouli. Je to debata o transparentnosti, odpovědnosti a férovosti. Naší povinností je zajistit, aby občané platili pouze za služby, které jim skutečně přinášejí hodnotu, aby skutečně Česká televize a Český rozhlas byla veřejnoprávní, nikoliv vládní média.
Oni jsou vládní média. Kolik vaše vláda nasypala celkem těm médiím? Různé kampaně o ničem, kde jste propagovali ještě naše věci, 200 milionů, 250 milionů? Mimochodem, tady někde mám i smlouvu mezi Českou televizí a Úřadem vlády, k tomu se nějak dopracuji.
takže pojďme na to teď podrobněji. Za prvé, poplatky jako nová forma daně. Pokud jde o první bod, tedy že poplatky v podání Fialovy vlády představují novou formu daně. Politici vládní koalice se vůči tomu ohrazují a tvrdí, že o žádnou daň nejde. Není to pravda, jde o novou daň. Navrhované rozšíření povinnosti platit koncesionářské poplatky zasáhne téměř všechny, rodiny, firmy i mladé, zkrátka všechny. Neexistuje způsob, jak se z toho vyvázat. Cálovat České televizi a Českému rozhlasu bude každý, proto jde o daň - každý, kdo vlastní jakékoliv zařízení schopné přijímat televizní či rozhlasový signál včetně tabletů, chytrých telefonů nebo počítačů, bude muset platit bez ohledu na to, jestli sleduje Českou televizi či poslouchá Český rozhlas. Úplně postavené na hlavu! Takže tady mládež bude cálovat. Předpokládám, že každý má mobil, a doufám, že nekoukají na Českou televizi.
Vláda chce, aby televizní poplatek pro domácnosti vzrostl o 15 korun ze současných 135 na 150, rozhlasový poplatek o 10 korun ze 45 na 55. To ročně dělá 2 460 korun. Kolik například stojí kroužek pro děti na půl roku, na který spousta rodin kvůli Fialově drahotě nemá? Viděli jste, kolik stojí vajíčka teďka? Ještě naštěstí, že Agrofert nevyrábí vajíčka - skandál, ráno jsem to viděl - 3,90. Jak to bylo s těmi klecovými chovy? Nepamatujete si to, jak to bylo? My jsme je zrušili, my jsme poškodili tady všechny, ale vajíčka v hypermarketech jsou samozřejmě neklecová asi, nebo klecová... Zkrátka my se vždy umíme sami poškodit, ale to je teď jedno. Takže ano, v nadaci dáváme peníze rodičům, kteří nemají na sportovní nebo jiné kroužky pro děti.
Ještě hůř na tom budou firmy, u kterých se navíc mají poplatky odvíjet od počtu zaměstnanců. No, kdo tohle vymyslel, že se mají poplatky odvíjet od počtu zaměstnanců? Firmy s minimálně 25 zaměstnanci mají platit poplatek ve výši pětinásobku sazby, jaká je stanovená pro domácnosti, takže firmy do 100 zaměstnanců pak budou muset hradit desetinásobek a společnosti s více než 500 zaměstnanci budou čelit sazbě, která je stokrát vyšší než běžný poplatek. Ty firmy tady zastupuje kdo? No, servilní Svaz průmyslu a Hospodářská komora řízená ODS, tak je jasné, že mlčí. Takové opatření povede k tomu, že například jedna větší firma bude každý rok povinna odvést České televizi 180 000 korun a Českému rozhlasu dalších 66 000, protože určitě všichni v té firmě poslouchají rozhlas a koukají na Českou televizi. To má logiku, ne, milé děti? Myslím, že nemá.
Takže v součtu to znamená, že firmy jen na těchto poplatcích přispějí České televizi a Českému rozhlasu stamiliony korun ročně, aniž by zaměstnanci měli vůbec čas či možnost tyto služby využívat, protože je asi dost scestná představa, že dělník u linky se dívá na Českou televizi nebo slévač v ocelárně poslouchá Český rozhlas. Spousta firem nemá pro vysílání veřejnoprávních médií jakýkoliv důvod, ale to Fialovu vládu samozřejmě nezajímá. Navrch, pokud má platit každá domácnost, tak proč mají platit podruhé firmy? No, aby zkrátka vysáli všechno a opakovaně.
Co je ale skandálnější je inflační doložka. Představte si, inflační doložka, kterou Fialova vláda zakomponovala do novely zákona a podle níž bude moci vláda navyšovat poplatky o inflaci pouhým nařízením. No, tak to máme jako u církevních restitucí. Důchodce odrbali, církev dostala a teďka Česká televize se zařadí po boku těch, kteří budou profitovat z inflace. Zajímavé je, že to všechno má pan ministr kultury, který kulturu moc neřeší, ale má tady tyhle zajímavé instituce, které my všichni platíme. Žádný zákon projednávaný ve Sněmovně, Senátu, podepsaný prezidentem, ale obyčejné vládní nařízení. Ano, tak to bude, mimo Sněmovnu.
Prostě snaha zavést novou daň. Koneckonců o nové dani mluví i Legislativní rada vlády, která doporučila, aby s ohledem na svou povahu a účel byly do budoucna televizní i rozhlasový poplatek upraveny jako daně a byly spravovány podle daňového řádu. No prosím, vaše Legislativní rada, vážená vládo, říká, že je to daň, já to tady čtu. Konkrétně tam říká: "Rozhlasový i televizní poplatek naplňují teoretickou definici daně v širokém slova smyslu. V takovém případě by se měly spravovat v nalézací i platební rovině podle daňového řádu. Nicméně tomu tak není, což je koncepčně chybné a matoucí řešení." To byla citace Legislativní rady vlády, která dala tohle stanovisko k novele zákona, kterou tady pan ministr předkládá.
Chtěl bych tady ovšem připomenout - o tom jsem už mluvil - že to není zas tak dávno, co ministr kultury Baxa z ODS - dnes jeden z největších podporovatelů zvyšování koncesionářských poplatků - jejich zvyšování jasně odmítal. Ještě v červenci 2022 ujišťoval veřejnost, že Fialova vláda koncesionářské poplatky zvyšovat nechce, že je třeba nejdříve probrat financování veřejnoprávních médií komplexně. No, já si nepamatuji, že by to někdo probral, tedy přesně to, co stále říká hnutí ANO.
Pan ministr tehdy řekl: "Sám generální ředitel Dvořák" - který dostal vyznamenání asi za to, že ta televize fajn vysílala - "vnesl do veřejného prostoru debatu o nějakém dočasném zvětšení reklamního prostoru v České televizi. To je určitě věc, která se musí hodně podrobně prodiskutovat, protože by značně proměnila podobu audiovizuálního trhu v Česku." Mluví se o redefinici nebo změně pojetí toho, kdo je plátcem poplatků, protože vychází z vlastnictví televizního přístroje, řeknu-li zjednodušeně. "Nicméně zejména mladší generace dneska sleduje Českou televizi prostřednictvím mobilních zařízení," říká pan ředitel Dvořák. No, doufám, že to není pravda, že mladá generace se na Českou televizi nedívá. ***