(14.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Závěrem bych chtěl shrnout klíčové argumenty, proč hnutí ANO důrazně odmítá návrh na zvýšení koncesionářských poplatků. Tento návrh není veden snahou o zajištění nezávislosti veřejnoprávních médií nebo jejich zkvalitnění, naopak, jde o strategický kalkul vlády Petra Fialy, kterým se snaží pojistit si loajalitu veřejnoprávních médií a připravit si půdu pro budoucí volební kampaně. Zvýšení poplatků je zbytečné, nespravedlivé a finančně zatěžující občany a podniky, zvláště v době ekonomických obtíží, které Fialova vláda sama způsobila.

Za prvé, jedná se o novou plošnou daň. Jak jsem už několikrát zdůraznil, zvýšení koncesionářských poplatků je v podstatě novou plošnou daní. Zasáhne téměř všechny občany a podniky bez ohledu na to, zda služby České televize a Českého rozhlasu skutečně využívají. Zavedení této daně se navíc skrývá za formou poplatku, čím se vláda vyhýbá tradičnímu legislativnímu procesu. K tomu přidejme skandální inflační doložku, která umožňuje vládě automaticky zvyšovat poplatky bez dalšího projednání. Toto opatření je ukázkou absolutní arogance moci a neúcty k peněženkám našich občanů.

Za další, ekonomické dopady. Dopady na domácnosti a podniky budou obrovské. Pro rodiny s nízkými příjmy to znamená další finanční zátěž v době, kdy se už potýkají s vysokými náklady na energie, potraviny a další základní potřeby. Pro firmy to bude další nepřímý daňový odvod, který přichází v situaci, kdy mnoho podniků bojuje o přežití. Zvláště absurdní je, že poplatky budou odvozeny podle počtu zaměstnanců, což penalizuje větší firmy, které mají jen minimální nebo žádný důvod konzumovat obsah veřejnoprávních médií.

Za další, neefektivní hospodaření veřejnoprávních médií. Česká televize a Český rozhlas mají již dnes dostatek finančních prostředků. Ano, s rozpočty 8 miliard a 2,4 miliardy mají 10,4 miliardy, takže se rozhodně nejedná o podfinancované instituce. Naopak jde o mediální giganty, které mají dostatek zdrojů na vlastní udržení. Problém není nedostatek financí, ale jejich neefektivní využívání, plýtvání zdroji, přebujelá administrativa, zbytečně široké portfolio stanic a programů. To vše jsou oblasti, kde by se dalo ušetřit, aniž by bylo nutné chtít další prostředky od občanů.

Nedostatečná transparentnost. Veřejnoprávní média by měla být vzorem transparentnosti, ale opak je pravdou. Smlouvy jsou začerněné, netransparentní. Občané nemají možnost vidět, jak jsou jejich peníze využívány. Považujeme za nezbytné, aby hospodaření České televize a Českého rozhlasu bylo pravidelně auditováno Nejvyšším kontrolním úřadem. Transparentní správa financí by měla být základním předpokladem jakékoliv diskuse o navýšení prostředků.

Za další, zpochybnění nestrannosti. Jedním z hlavních argumentů pro zachování veřejnoprávních médií je jejich údajná nestrannost. Realita je však jiná. Česká televize i Český rozhlas se opakovaně dopouštějí manipulací a jednostranného zpravodajství. Vyvážené zastoupení názoru je spíše výjimkou než pravidlem. Místo toho často vidíme aktivistickou žurnalistiku, která se snaží prosazovat určitý politický narativ. V takové situaci je legitimní otázka, proč by občané měli platit za média, která neslouží všem, ale pouze úzké politické a kulturní elitě. Ano, to jsou ty nadlidi, lepšolidi.

Potřeba komplexní reformy. Zvýšení koncesionářských poplatků bez širší diskuse o roli a budoucnosti veřejnoprávních médií je krátkozraké a nezodpovědné. Hnutí ANO navrhuje zrušení systému koncesionářských poplatků a jejich nahrazení financováním ze státního rozpočtu, podobně jako to funguje ve většině, v 17 zemích Evropské unie. Tento model je spravedlivější, transparentnější a umožňuje lepší kontrolu nad hospodařením veřejnoprávních médií.

Závěrem chci zdůraznit, že návrh Fialovy vlády na zvýšení koncesionářských poplatků není primárně motivován zajištěním stability České televize a Českého rozhlasu. Tyto instituce nejsou na pokraji krachu, naopak disponují dostatečnými finančními prostředky, aby mohly nadále fungovat na vysoké úrovni. Skutečným cílem tohoto kroku je upevnit vládní vliv na veřejnoprávní média a zajistit si jejich přízeň před nadcházejícími volbami. Takové cynické zneužití moci představuje zásadní ohrožení principu nezávislosti médií. Tento návrh proto důrazně odmítáme.

Občané České republiky si zaslouží veřejnoprávní média, která slouží jejich zájmům, nikoliv zájmům vládní elity či úzké skupiny spřízněných novinářů. Média financovaná z veřejných zdrojů mají za úkol poskytovat vyvážené, objektivní a všestranné zpravodajství. Místo toho se však setkáváme s jevy, které podrývají jejich důvěryhodnost. Jednostranná podpora Fialovy vlády, často hraničící s bezvýhradnou adorací, je doplněna manipulativními titulky, nevyváženým přístupem k hnutí ANO a ostatním opozičním stranám a systematickým znevýhodňováním některých politických subjektů. To vše vede k oprávněnému pocitu veřejnosti, že média neslouží občanům, ale politickým zájmům vládní koalice.

Například zpravodajství České televize vykazuje závažné známky zaujatosti. Pořady, které mají být debatními platformami, jsou často vedeny nevyváženým způsobem. Moderátoři skáčou do řeči oponentům vlády, zatímco vládní politici mají prostor nerušeně přednášet své postoje. Tato praxe podrývá důvěru občanů ve spravedlnost médií, která by měla být garantem demokratické diskuse.

Zvyšování koncesionářských poplatků také není ekonomicky opodstatněné. V době, kdy se mnoho domácností potýká s vysokými životními náklady, není přijatelný návrh na zavedení nové plošné daně, kterou by poplatky fakticky byly. Zavedení inflací indexované doložky, která by umožnila automatické navyšování poplatků bez nutnosti dalšího schvalování, je navíc ukázkou neúcty vlády k důchodcům a k dalším občanům - nebo všem občanům - naší země.

Hnutí ANO navrhuje zcela jiný přístup. Namísto navyšování poplatků prosazujeme otevřenou a věcnou debatu o budoucnosti veřejnoprávních médií. Je načase reformovat systém jejich financování, který již neodpovídá realitě 21. století. Inspirací mohou být modely z jiných evropských zemí, kde je financování veřejnoprávních médií zajišťováno ze státního rozpočtu. Tento přístup je spravedlivější a transparentnější a zároveň umožňuje lepší kontrolu nad hospodařením těchto institucí. Pokud si mají Česká televize i Český rozhlas zachovat svou důvěryhodnost, je nezbytné zavést zásadní reformy. Ty by měly zahrnovat pravidelné audity hospodaření, jasné záruky nestrannosti zpravodajství a kontrolu NKÚ. Bez těchto kroků není možné hovořit o navýšení jejich rozpočtu.

Takže říkám jasně: odmítáme navyšování koncesionářských poplatků. Veřejnoprávní média musí být transparentní, nestranná, efektivní a současný návrh vlády - která vlastně popřela sama sebe, protože pan ministr ještě v roce 2022 říkal, že to nebudou navrhovat - tyhle hodnoty nenaplňuje a slouží pouze k posílení jejího vlastního vlivu. Jsme připraveni podporovat média, která skutečně slouží občanům, a ne Fialově vládě a jejím politikům.

Tady mám samozřejmě k tomu X různých podkladů, například analýzu boj o televizní poplatek. Mám tady samozřejmě celou řadu různých výroků. Můžu je tady číst, pokud by byl zájem. Mám tady rozbor diskusních a předvolebních pořadů České televize - Superdebata a Prezidentský duel. To jsou všechno podklady, které potvrzují to, že zkrátka Česká televize a Český rozhlas slouží této pětikoalici, a není nejmenší důvod, abychom tohle podpořili. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP