Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(18.00 hodin)
Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuji, vážený pane předsedající. Dovolte, abych reagoval na našeho předřečníka, váženého kolegu, pana předsedu Patrika Nachera. On tady mluvil o tom nočním vysílání záznamů z jednání Poslanecké sněmovny. Ne, že bych byl takový samožer a chtěl v půl čtvrté ráno sledovat to, co jsem do tří do rána viděl tady naživo. Ale ten zpravodajský stream České televize od 6 do 24, ten je jasný, to je v pořádku, a od 24 do 6 do rána se každou hodinu vysílá zpravodajský přehled. To zpravodajství je pochopitelně - ať už je to s živou vysílací posádkou nebo moderátory, nebo je připravován nějakým jiným způsobem - vždycky dražší. Takže tady mluvím o šetření. Tohle není šetření, o kterém mluvil pan generální ředitel, když nastupoval.
Ten hlas, který se ozývá dneska z České televize, zní asi takto - nesoulad, chaos, nečinnost. Zní tam to, že nabobtnává řídící management na úkor výroby. Když do chaosu a nečinnosti pustíte nějaké další peníze - což je vlastně ten požadavek teď - tak se ten problém možná oddálí, ale nevyřeší. Tolik tedy moje krátká poznámka, která se týká šetření. Těch případů je tam pochopitelně víc, ale o tom ještě budu mluvit. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: (Střídání předsedajících.) Hezký večer. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou paní poslankyně Peštová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já jsem jenom chtěla doplnit kolegu Nachera, když tady mluvil o tom, že ty poplatky jsou vlastně podle daňového řádu. To je pravda, protože i poplatky jsou daně, to víme. Protože všichni, co jsme měli zákony - i zákon o odpadech - jsme museli všechno předělávat na daňový řád. Pane ministře, můžete kroutit hlavou, jak chcete, ale opravdu jsme procházeli Legislativní radou vlády a také nás na to upozornili a předělávali jsme to všechno podle daňového řádu.
Ale v každém případě bych jenom doplnila ještě jednu věc. Když se tady probíral, jak tady zmínil tu korespondenční volbu, tak ten pozměňovací návrh jsem tam načetla já s paní kolegyní Ožanovou. Týkal se právě té příslušné příslušnosti, aby prokázal, že má vztah k dané republice, a to buď tím, že platí daně. Což vlastně poplatky proto, že jsou podle daňového řádu, jsou daněmi. Takže že platí třeba poplatek za Českou televizi nebo že má tady trvalé bydliště nebo že tady vlastní nějakou nemovitost a platí daň z nemovitosti anebo že platí sociální, zdravotní a nebo daň.
Takže ten pozměňovací návrh tam byl načtený. Myslím si, že byl napsaný velice dobře. Samozřejmě neprošel, protože vy máte většinu. Ale v každém případě by řešil tento problém, protože tam jste mohli získat právě ty občany v zahraničí, kteří by vám přispívali na Českou televizi. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: S faktickou poznámkou chce na průběh rozpravy reagovat ještě pan poslanec Mašek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji, paní předsedkyně. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, musím zareagovat teďka na kolegu Nachera i na kolegyni Peštovou, protože to skutečně je jasná přihrávka. My jsme chtěli u té korespondenční volby - tady se nechci odchylovat od tématu - pojistku, že to je skutečně ten člověk, který volil. Chtěli jsme tady ověřený podpis. Nešlo to, argumentovalo se tím, že to nejde. Ale my si snad představujeme, že to budou lidé, kteří mají o dění v České republice zájem. Většina z nich určitě bude mít počítač nebo mobilní telefon a přece nic nebrání tomu, aby tito lidé do té velké obálky - ne do té obálky, kde je ten hlasovací lístek, ale do té velké obálky - dali kopii toho, že mají zaplaceno za Českou televizi a Český rozhlas. Tím pádem bude potvrzení, že ti lidé skutečně mají o dění v České republice zájem, protože to sledují, vědí, kde si to mají nalézt. Bylo by to úžasné a věděli bychom, že jsou to voliči, kteří skutečně chtějí volit, vědí, koho volí, a vědí, proč ho volí. Takže je to poměrně jednoduché a my bychom získali ze světa, vy možná očekáváte statisíce hlasů a Česká televize by se topila v penězích. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vracíme se do obecné rozpravy. Nyní je tedy na řadě se svým příspěvkem za klub SPD pan poslanec Marcel Dlask. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marcel Dlask: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Nebudu dlouhý, pane ministře. Nebojte, ono tady všechno dneska už zaznělo, ale mám určitě pár bodů, ke kterým se chci vrátit a je zapotřebí, abychom je tady zmínili.
Ten první bod je strach z té změny. Nerozumím strachu z té změny, který má vládní koalice. S urputností, s jakou prosazuje schválení tohoto zákona nebo respektive této vládní novely zákona, a najednou zjišťujeme, že v Evropě je to všechno jinak a že 17 zemí v pohodě používá systém financování ze státního rozpočtu a jenom 10 zemí z koncesionářských poplatků.
Určitě to není tak, že by někdo chtěl ovládat Českou televizi, protože nikdo neví, kdo tady bude vládnout za rok, kdo tady bude vládnout za čtyři roky. Je to tak, že Česká televize a Český rozhlas by měly jasně nastavená pravidla třeba ze státního rozpočtu nebo nějakou jinou formou, ale obě instituce by věděly, jak si můžou plánovat svůj rozpočet do budoucna a měly by to jasně dané. To znamená, nebojme se té změny. Není to o tom, že by to někdo chtěl zneužívat. Přijde mi to takové heslo, podle sebe soudím tebe, takže v tomhle smyslu se toho určitě nebojme a pojďme o tom dál diskutovat.
Co se týče hospodaření. Máme tady generálního ředitele České televize jako vysokého manažera, který nedávno obhajoval svoje navýšení platu a svoje odměny. Jako správný manažer takhle velké společnosti se musí postarat o to, jakým způsobem hospodaření České televize a potažmo - vždycky vynechávám Český rozhlas, ale tam s tím problém moc není - jakým způsobem se s tou situací jako nejvyšší manažer firmy vyrovná. Musí se podívat do vnitřní struktury a podívat se, kde může ušetřit.
Já vám řeknu příklad. Jestliže přijede za mnou televize Prima, tak přijedou dva lidi. Přijedou dva lidi, kteří obstarají kompletně všechno, natočí rozhovor, odešlou, odvysílají a stojí to nějaké peníze. Když přijede Česká televize, tak přijedou čtyři lidi. Takže určitě nějaké možnosti, kde se uspořit dá, budou. Když se podíváme, kolik vydává Česká televize za pořady, které jsou placené nikoliv ze mzdových prostředků, ale jsou placeny na smlouvu - dneska již mnohokrát zmiňovaný Václav Moravec, 20 let - kolik stojí jeho pořad, jestli už není čas na nějakou změnu a tak dále. Generální ředitel s tím prostě musí pracovat a musí se do toho svého rozpočtu vejít. S tím, co má.
Dalším úkolem by měla být kontrola NKÚ, kterou navrhujeme v pozměňovacích návrzích, protože pozměňovací návrhy má jak ANO, tak my. Ano, budeme navrhovat, aby Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Je to svým způsobem organizace kraje zřízená státem, tak bychom mohli klidně Nejvyšší kontrolní úřad pověřit tím, že by je kontroloval. Kontrola by byla nezávislá a myslím si, že by byla i kvalitní. Takže to je další věc ohledně hospodaření.
Co se týče dezinformací, což bude náš další pozměňovací návrh. Ony ty dezinformace jsou víceméně v tom vládním návrhu zbytečné, protože je to takový sporný bod, kdy takové ustanovení je vlastně nadbytečné a hlavně politicky zneužitelné. Protože něco, co se jeví dneska jako dezinformace, může být za měsíc pravdivá informace. To za prvé. Za druhé se to opravdu dá velmi lehce politicky zneužít. ***