Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(21.50 hodin)
(pokračuje Jan Jakob)

Rodina, která má televizi, ale nepouští si Českou televizi bude platit v systému poplatků, bude platit v tom, co navrhujete vy. Jedinou výjimkou je ten, který opravdu nemá žádný přijímač, kterým by mohl přijímat Českou televizi nebo Český rozhlas. Ten v systému poplatků platit nebude, ale ve vašem systému platit bude. Doufám, že konečně si rozumíme.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jenom skutečně v sále je dobře rozumět. Takže poprosím jako dalšího pana poslance Ondřeje Babku, potom pan poslanec Roman Kubíček. Jenom avizuji, že v 10 hodin se potom budu řídit přijetím - přijatým usnesením Poslanecké sněmovny. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Já musím reagovat na pana kolegu Jakoba. Tady se opravdu nejedná o žádnou schizofrenii, kterou se nám tady snažíte vnutit. My samozřejmě všichni dobře víme, že nic není zadarmo a že lze média veřejné služby po nějaké definici a tak dále platit buď z přímých daní, nebo z daní nepřímých, nebo pomocí nějakých dotací nebo - tak, jak to máme v současné době - jako poplatek koncesionáře. A samozřejmě, že i v tu chvíli, kdy to redefinujete, tak že by veřejnoprávní média - já jsem mluvil o tom, že nikdo, ani právo Evropské unie nenutí členské státy mít veřejnoprávní média, ale ve chvíli, kdy je máme samozřejmě, tak je bereme jako čtvrtý pilíř demokracie, ale znovu opakujeme - po nějaké definici veřejnoprávní služby, po nějaké - můžeme se bavit o redukování programů, slučování těch institucí, protože tam samozřejmě náklady klesají, stoupají a tak dále, můžeme se bavit o tom, co všechno potřebujeme v rámci veřejné služby - jestli to je pouze zpravodajství, jestli jsou to pořady pro děti, jestli jsou to kulturní pořady, jestli jsou to sportovní pořady a tak dále a tak dále, jestli je nutné mít, teď řeknu ČT1 a tak dále. Samozřejmě že nic není zadarmo a že i ve chvíli, kdy to bude placeno ze státního rozpočtu, tak to budou platit občané pomocí svých přímých nebo nepřímých daní nebo pomocí dotace. Ale ten rozdíl je v tom, že ve chvíli, kdy vy chcete mít - chcete, aby veřejná služba nebo média veřejné služby měly vysokou důvěryhodnost, což samozřejmě je žádoucí - tak v tuto chvíli 23 procent - podle Reuters institut - 23 procent lidí nevěří České televizi. A ve chvíli, kdy člověk, který této instituci nevěří, tak musí ze své kapsy vyndat těch cirka 3 000 korun ročně - a to je ten rozdíl, kdy není ochoten člověk, který tomu médiu nevěří, platit ty peníze z vlastní kapsy - a to je ten rozdíl mezi koncesionářským poplatkem a poplatkem z rozpočtu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pan poslanec Roman Kubíček, připraví se pan ministr Martin Baxa, faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, já jsem byl přihlášen do řádné rozpravy a nikam jsem nepropadl. To říkám úplně první, já jsem na to čekal, kdy vystoupím a měl jsem takový exkurs do toho.

Když se tady mluví o kontrole České televize a Českého rozhlasu pomocí NKÚ, tak já jsem chtěl udělat takový vhled dozadu. Bude to velmi krátké. První pokus byl v roce 2012, 2013 - neprošlo to Poslaneckou sněmovnou, odporem odéesky, která řekla, že to je velký zásah do práv obcí.

Druhý exkurs byl v roce 2015, 2016 - kdy úplně stejnou formou to zablokovala ODS a Topka a neprošlo to dále. Já jako předseda kontrolního výboru jsem předkládal a byl jsem spolupředkladatelem nového zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu a změny ústavy v roce 2020 a 2021, kde jsem všechny obavy osekal. Nedal jsem tam obce, pouze statutární města, vyndal jsem vysoké školy, zůstal tam Český rozhlas, Česká televize a tak dále, tady to prošlo, prošla i změna ústavy - a opět to neprošlo Senátem hlasy ODS. Kupodivu, jak je to možné? A pan ministr říká, že uděláme tento zákon, tuto změnu, a pak připravíme zákon pro NKÚ, který bude fungovat.

Já jsem viděl snahu některých poslanců, kteří to tam dávají pozměňovacím návrhem - já je upozorňuju dopředu, že jim to neprojde bez změny ústavy. My jsme to tenkrát ověřovali, protože to by bylo strašně jednoduché si tady poslanecký návrh jakoby osvojit a udělat. Tak to prostě nebude. Je mi to líto, že to je takto krátké, že v těch dvou minutách vám nemůžu popsat celý proces. Ale ti, co tu byli, ví, o čem mluvím, a ten proces trval dva roky. Děkuji za vaši pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: A já vám také děkuji, pane poslanče. Nyní pan ministr Martin Baxa s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Igor Hendrych. Prosím.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo. Jak se snažím odpovídat na všechny ty podněty, zapomněl jsem ještě na jednu otázku pana poslance Sadovského, která se týkala placení poplatků těch, kteří jsou v zahraničí, mají české občanství - tak to už je dotaz, který jsem odpovídal včera. Rád ho tady zopakuji. Platí, že v této věci české zákony se vztahují na české území - to znamená ten, kdo trvale žije v zahraničí, neplatí koncesionářský poplatek za službu, kterou může využívat v naší zemi.

A... (Reakce z pléna.) Jo, děkuju. A teď jsem - ještě jsem se chtěl zeptat na - tak to se omlouvám, teď jsem zapomněl - ještě jsem chtěl zodpovědět jednu otázku, pak se kdyžtak přihlásím.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Igor Hendrych, připraví se paní poslankyně Vladimíra Lesenská. Prosím.

 

Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo. Já na pana poslance Jakoba, vašim prostřednictvím. Já jsem tady mluvil konkrétně o důchodcích, kterých je téměř 2,5 milionu, a ti v případě, že se - že by se to platilo ze státního rozpočtu, tak by platili pouze ty přímé a nepřímé daně do toho státního rozpočtu. Teď platí přímé a nepřímé daně, tedy, pardon, ty přímé daně pouze, nepřímé neplatí. A zároveň k tomu platí ještě ten televizní poplatek jakoby navíc. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP