Neautorizováno!


(0.40 hodin)
(pokračuje Jan Lipavský)

Ten důvod, proč je použit termín pastorační pracovník za podmínek... proč pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství za podmínek stanovených zákonem, proč byl použit termín pastorační pracovník, byť jej české právo jako takové nezná, je, protože to je tedy osoba duchovně doprovázející a je to nejbližší pojem, který je znám oběma právním řádům, i protistrany. My si to musíme tedy dovodit tou blízkostí.

Pokud mám být stručný a logický, tak už to nedokážu dále rozvíjet, opakovat to dále nechci a myslím si, že výslovný odkaz na podmínky stanovené zákonem v odst. 2 toho článku zaručuje, že se v případě pastoračních pracovníků bude vždy jednat pouze o duchovní ve smyslu § 368 trestního zákoníku, a tedy že dotčené právo bude svědčit těm pastoračním pracovníkům, kteří budou označeni za duchovní ve smyslu uvedeného ustanovení vnitrostátního práva. Tam už jsme se bavili o tom, že to je vlastně vnitřní právo církví, a takhle s tím pracují i judikatury českých soudů, včetně Ústavního soudu, ale to si myslím, že už je třeba debata na ústavně-právní výbor nebo na seminář, kde se to dá zmínit.

Dovolím si tedy ještě jednu věc. Opakovaně zde zaznívají připomínky Ministerstva spravedlnosti k textu smlouvy. Jsou to dvě připomínky k článku, k oběma odstavcům. Chtěl bych říct, že obě tyto připomínky byly vypořádány. To znamená, asi není úplně důvod, aby zde zaznívaly. Děkuju za slovo.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Další v pořadí (je) pan poslanec Jakub Michálek, je to přihláška řádná v rámci obecné rozpravy. Potom eviduji z místa přihlášku pana poslance Ivana Bartoše. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem moc rád za slova pana ministra, byť tedy jako právník stále mám určité pochybnosti, ale jsem rád, že tady jasně zaznělo, pokud to mohu zrekapitulovat, že ustanovení čl. 4 odst. 1 se vykládá tak, že zpovědní tajemství tak - a to je potom tedy úmysl těch, kteří vyjednali a předkládají tu mezinárodní smlouvu - že se týká stávajících duchovních a že žádným způsobem nelimituje ustanovení, která zákonodárce přijal, která případně v budoucnu bude přijímat ve věci toho, kdy je duchovní povinen oznámit... nebo kdy nemusí oznámit třeba trestný čin, ke kterému má teprve dojít v budoucnu, a kdy ho má překazit. To je první věc, kterou jsem tady zavnímal.

Druhá věc, pan ministr jasně uvedl, že pastorační pracovníci, kteří jsou uvedeni v čl. 4 odst. 2, tak bude stejná množina osob v případě českého právního řádu, jako jsou ti duchovní, na které se v podstatě vztahuje už předchozí ustanovení, ale přeci jenom zákon o církvích a registrovaných společnostech hovoří o tom, že duchovní - některý typ duchovních - nemají zpovědní tajemství, ale právě to právo obdobné zpovědnímu tajemství, protože to záleží na tom, jak to každá individuální církev vykládá.

Stejně tak tady jasně zaznělo, že i navzdory čl. 14, který uvádí, že případné sporné otázky týkající se výkladu nebo provádění této smlouvy budou řešeny jednáním mezi smluvními stranami diplomatickou cestou, tak to nijak neomezuje soudy, které budou v těchto záležitostech rozhodovat, a ty soudy budou vykládat pojmy autonomně, v souladu s právním řádem České republiky, aniž by v konkrétních věcech musely čekat na to, než se třeba v dané záležitosti shodne... proběhne shoda ohledně sporné otázky týkající se výkladu této smlouvy.

To jsou důležité věci, které my možná úplně nejsme přesvědčeni, že takhle z toho jednoznačně vyplývají, ale tím, že to bylo i díky rozpravě a vystoupení pana ministra objasněno, tak to považuji za důležitý závěr při této rozpravě v prvním čtení v rámci Poslanecké sněmovny. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Pan poslanec Bartoš ruší svoji přihlášku, dobře.

Tedy jestli se nikdo další nehlásí, tak končím obecnou rozpravu.

Jenom pro pořádek, než dám hlasovat, tak zde mám dva návrhy na zamítnutí, tedy dám hlasovat nejprve o zamítnutí.

Poté tady mám návrh na prodloužení lhůty. Chci se zeptat, zda někdo položil návrh na prodloužení lhůty na projednání a o kolik dnů? Omlouvám se, ale potřebuji to upřesnit, protože ten návrh nemám v detailu, abych dal přesně hlasovat. Prosím, pane předsedo, upřesněte návrh.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Navrhuju, abychom stejně jako v případě trestního zákoníku prodloužili lhůtu o 30 dnů tak, abychom mohli synchronizovat případně tuto mezinárodní smlouvu s úpravou v trestním zákoníku a aby diskuse o otázkách, které se překrývají mezi trestním zákoníkem a čl. 4 této smlouvy, mohla probíhat paralelně.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane předsedo, navrhnout můžete o 20 dnů. V případě, že chcete navrhnout o 30 dnů, musí to být v souhlasu s navrhovatelem.

Já se ptám navrhovatele, zda souhlasí, abych dal hlasovat o 30... Není zde souhlas.

V tom případě máte maximálně možnost dát hlasovat o 20 dnech prodloužení. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Takže beru na vědomí vyjádření vlády, která si nepřeje takto dlouhé prodloužení, jako schválila u trestního zákoníku. Navrhuji, aby byla lhůta prodloužena o 20 dnů.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: O 20 dnů, děkuji.

Nejprve vás odhlásím, eviduji žádost o vaše opětovné přihlášení. Počkám, až se počet poslankyň a poslanců v sále ustálí.

Já tedy jenom zopakuji, o čem dám hlasovat. Nejprve návrh o zamítnutí, poté, neprojde-li, tak dám hlasovat lhůtu o prodloužení jednání. Následně se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.

Počet poslankyň a poslanců v sále se ustálil, jsme usnášeníschopní.

 

Já tedy nejprve dám hlasovat návrh o zamítnutí tohoto tisku.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro zamítnutí tohoto tisku? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. (Hluk v sále.) Já vás poprosím o ztišení, aby bylo dobře rozumět. (Kdo je proti?)

Je to hlasování s pořadovým číslem 25, přihlášeno je 105 poslankyň a poslanců, pro 5, proti 88. Návrh byl zamítnut.

 

Nyní tedy se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Ptám se, zda máte návrh i na jiné výbory k projednání? (Poslanec Dufek se hlásí o slovo.) (Poznámky z pléna.) Prosím? (Poznámky z pléna: Garanční.) Toto je smlouva, tady se nebavíme o garančním výboru, ale zde se bavíme o tom, že organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Já se ptám, zda máte návrh ještě na jiné výbory? (Poslanec Dufek hovoří mimo mikrofon.) Prosím na mikrofon, aby to bylo zaznamenáno na stenozáznam.

 

Poslanec Aleš Dufek: Možná počtvrté říkám, abychom to tedy navrhli k projednání ústavně-právnímu výboru.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji za upřesnění. Ptal jsem se z toho důvodu, že jsem to neměl poznamenáno, tak aby v tom byl pořádek.

Ještě je zde nějaký návrh na jiný výbor? (Poslankyně Ochodnická se hlásí o slovo. Hluk v sále přetrvává.)

Kolegové, kolegyně, já vás poprosím o ztišení, protože potřebuju slyšet, o čem pak dám hlasovat.

Prosím, paní kolegyně. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP