Neautorizováno!
(10.10 hodin)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní tedy paní poslankyně Iveta Štefanová, připraví se pan poslanec Vích. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Iveta Štefanová: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, já se tu dnes také připojím ke svým předřečníkům a kolegům a znovu zdůrazním, že s tímto návrhem absolutně nesouhlasím. Jsem přesvědčena o tom, že navyšování platů politiků v tuto chvíli je špatně. Zamrazení těchto platů, a to na celé příští volební období, jak navrhuje pozměňovací návrh pana předsedy Tomia Okamury, je jediné, co máme v tuto chvíli udělat, zvláště v této situaci, kdy stav státních financí je takový, jaký je. Nejsou peníze na platy lidí, jako jsou policisté, hasiči, zdravotníci a tak dál, nejsou platy na důchody, nejsou peníze v podstatě na nic a za této situace si navyšovat vlastní platy je naprostý nesmysl.
Je potřeba oddělit platy politiků od těch ostatních a zavést nějaký rozumný valorizační mechanismus, který se bude odrážet od nějakého skutečného parametru, jako je například průměrná mzda, a politici si nadále o svých platech už rozhodovat nebudou. Je to možné udělat - je to možné udělat změnou zákona, a právě těch navrhovaných několik let na zamrazení by se na to mělo využít.
A proto by celá Sněmovna měla podpořit ten pozměňovací návrh, který navrhuje zamrazení platů politiků na celé příští volební období, a nepřipustit v tuto chvíli nesmyslné navyšování vlastních platů. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní vnímám faktickou poznámku pana ministra Mariana Jurečky. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Můj staříček by řekl, že to je jako debata, když mluví ten, který je hluchý, a ten, který vůbec nemyslí, protože fakt se omlouvám, ale kolegyně a kolegové z klubu SPD, posloucháte někdy tu diskusi tady ve Sněmovně? Četli jste někdy ten návrh zákona a víte, jak je stanovovaná ona platová základna? Kývete, že ano, tak proč tady předchůdkyně teďka řekne, že volá po tom, aby to bylo stanovováno podle průměrné hrubé mzdy v téhle zemi? Vždyť to tam dávno je.
Vy tady furt chodíte - já to chápu, že tady je ta kamera - a chcete to tady sdělovat těm lidem, ale neříkejte věci, které nejsou pravda. Zákon říká: průměrná hrubá mzda v této zemi, do které jsou zahrnuté průměrné platy i mzdy dva roky zpátky, a o ten rozdíl růstu se to případně politikům, soudcům a státním zástupcům zvyšuje či nezvyšuje. Tak si to přečtete, ať vám někdo, kdo vám píše ty vaše projevy, to tam upraví. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuju za dodržení času. S faktickou paní poslankyně Lucie Šafránková. Prosím.
Poslankyně Lucie Šafránková: Pane ministře, fakt je ten, že platy si chcete zvýšit, my je zvýšit nechceme a chceme být solidární se společností, které se neustále zvyšují náklady na bydlení, na energie, na potraviny, na veškeré služby, a to je ten nejpodstatnější a nejdůležitější fakt, i kdybyste tady jakkoliv dál vysvětloval mé kolegyni, jak je to nyní v zákoně. Podstatné je to, že platy se mají zamrazit a že to je to nejlepší, co můžeme v tuto chvíli udělat. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Opět děkuji za dodržení času. Nyní vystoupení pana poslance Radovana Vícha, který je řádně přihlášen. Prosím.
Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, zvyšování platů politiků je podle mého názoru v současné situaci v České republice vůči veřejnosti těžko obhajitelné. V posledních třech letech za vlády ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a donedávna i s podporou Pirátů byly občanům České republiky neuvěřitelně zvyšovány náklady na život, ale málokdo dosáhl vyrovnání těchto zvýšených nákladů odpovídajícím zvýšením mzdy, platu nebo příjmu z podnikání. Naši občané musejí navíc snášet dopady takzvaného kompenzačního balíčku, což jejich situaci ještě dále zhoršilo.
Situace českých občanů, zejména střední třídy a těch, kdo nevydělávají ani tolik, aby mohli něco spořit, a každý výdaj navíc pro ně představuje problém, se za roky vlády Petra Fialy dramaticky zhoršila. Nestačí, že téměř všechno zdražuje. Skokově klesla i hodnota úspor našich občanů. Když budu citovat analýzu vývoje příjmů a výdajů domácností České republice v roce 2023, tedy dokument Ministerstva práce a sociálních věcí, tak v roce 2023 vycházelo se svými příjmy s velkými obtížemi nebo s obtížemi 13,7 procenta domácností. Dále cituji: "Míra materiální a sociální deprivace, což je podíl osob, které si z finančních důvodů nemohly dovolit 5 ze 13 základních věcí, služeb či požitků, byla v roce 2023 meziročně vyšší a činila 6,3 procenta, tedy nárůst o 1,5procentního bodu. Největší část připadá na položku pořízení nového nábytku - 30 procent domácností, zaplacení neočekávaného výdaje ve výši 14 100 korun - 19,7 procenta domácností a uhrazení týdenní dovolené pro všechny členy domácností, tedy 20,3 procenta domácností." Konec citace. Takže jedna pětina rodin nemůže jet na dovolenou, nezvládá zaplatit neočekávaný výdaj. Téměř třetina lidí má problém obměnit nábytek. To je vizitka vládní koalice, která má pocit, že si zaslouží zvýšit platy.
Co víme z praxe, je, že se rodiny vypořádávají s poklesem životní úrovně i tím, že si najdou dvě zaměstnání. Pro rodiny nebo samoživitele je problém zaplatit dětem letní tábory. Našim spoluobčanům tato asociální vláda nadělila parametrické změny důchodů, které zhoršují situaci nejen současným důchodcům, ale hlavně těm budoucím, takže současní padesátníci budou pracovat postupně déle do 67 let.
Další narušení důvěry občanů ve stát je toto navrhované zvýšení platů politiků pod záminkou, že je třeba upravit platy soudců, protože to chtěl Ústavní soud. Ano, chtěl nesnižovat platy soudců, ale nebylo tam ani slovo o tom, že politici by si je díky tomu měli zvýšit. Tak zadání od Ústavního soudu opravdu neznělo.
Platy politiků se nemají zvyšovat v době, kdy dalším občanům setrvale klesá životní úroveň. Ne že by se nemohly zvyšovat nikdy a nijak, ale logicky jedině v situaci, že i ekonomice České republiky se bude dařit. To pak je na uvážení, ale mělo by se tak stát nějakým rozumným mechanismem. Tedy rozhodně nejsme v situaci, kdy by bylo možné platy politiků zvedat.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie opakovaně navrhuje zmrazení platů politiků, a to do konce roku 2029. Jak jsem už uvedl, čelíme nejvyššímu poklesu reálných mezd v rámci zemí OECD, máme nejdražší energie v přepočtu na paritu kupní síly, je zde 33procentní kumulovaná inflace za tři roky vládnutí, máme velkou krizi bydlení, ale zároveň premiér Petr Fiala má třetí nejvyšší plat mezi premiéry v Evropě. V této situaci nepotřebujeme vyšší platy politiků - ani o 14 procent, ani o 6,9 procenta, ani o 5 procent. Nepotřebujeme zvyšovat ani o korunu. Jsem pro zmrazení platů politiků do konce roku 2029. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, a než dojde pan poslanec Dlask, který je jako poslední přihlášený, načtu omluvy. Omlouvá se ještě pan poslanec Richard Brabec, a sice z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Michael Kohajda z celého jednacího dne z osobních důvodů, Petr Letocha z celého jednacího dne z osobních důvodů, Julius Špičák do 12 hodin ze zdravotních důvodů a z členů vlády se omlouvá Mikuláš Bek z celého jednacího dne z pracovních důvodů a Lukáš Vlček z celého jednacího dne z pracovních důvodů.
Děkuji panu poslanci za strpení. Prosím, ujměte se slova. ***