Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.30 hodin)
(pokračuje Jaroslav Foldyna)
Z tohoto důvodu Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu České republiky, aby s okamžitou platností zastavila finanční, materiální, vojenskou, energetickou, humanitární, jakoukoliv další pomoc Ukrajině, popřípadě i zemím, které by to mohly zprostředkovávat. Domnívám se, že to je reciproční, protože něco dělat musíme nebo nás to nezajímá, že nám někdo odříznul trubky? Proto si dovoluji navrhnout bod reciproční opatření vůči Ukrajině za zastavení dodávek ruského plynu do České republiky, děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji pane poslanče. Nyní je na řadě pan poslanec Nacher a poté je přihlášen pan poslanec Kettner. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Dámy a pánové, pěkné odpoledne. Já tady mám pokus číslo x, y - už nevím, už to ani nepočítám - ohledně zařazení bodu týkajícího se problematiky krátkodobého ubytování. Je to věc, se kterou jsem s ní původně přišel vlastně na popud pražského zastupitelstva. Rozumím tomu, že věci, které se týkají Prahy, tak tady neradi nepražští poslanci projednávají, nicméně pokud to nejde jinak než zákonem, tak s tím prostě fakt nic neuděláme.
Teď je to krátkodobé ubytování, dneska schválíme tu schůzi, tak to v zákoně o silniční dopravě budou pravidla pro taxislužbu. A to bude zase věc, která se týká hlavně Prahy. Ale tak co s tím naděláme, když se to nedá řešit jiným způsobem než změnou zákona. Pokud najdete jiný způsob, aby si to Praha mohla nějakým způsobem řešit jinak, tak sem s tím.
V tomto případě se bavím o sněmovním tisku číslo 41, který právě řeší tu problematiku krátkodobého ubytování. Spousta lidí neví, co to je krátkodobé ubytování, znají pod zkratkou Airbnb, problematiku centra města. A tam je právě ta zmocňovací část, aby ty obce si to regulovaly na svém území samy. To znamená, ano, tam pak by došlo k tomu, že kdybychom to přijali, tak už si to ta Praha a jakékoliv jiné město v České republice bude dělat samo, už nebude potřebovat Poslaneckou sněmovnu. Praha v tomto dlouhodobě trpí těmi negativními jevy s tím neřešením toho krátkodobého ubytování. Pobavte se s lidmi v centru Prahy. Zase tady bych mohl k tomu dodat, že to nejsou, abyste neřekli, voliči hnutí ANO. Typicky v centru Prahy asi nejsou voliči hnutí ANO. Když se podíváte na volební výsledky Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 5, Praha 6, Praha 7, ale já cítím nějakou povinnost toto tady řešit opakovaně a hlavně, abychom to jednou provždy něco schválili.
Vím, pak je po mně přihlášen Robert Králíček, že tam je ještě tisk, tuším, že to je (sněmovní tisk) 761, zákon o cestovním ruchu, kde to potom řeší Ministerstvo pro místní rozvoj, tak to možná bude asi navrhovat můj kolega Robert Králíček, každopádně ať už to bude ten původní návrh, tam vidíte to číslo 41, sněmovní tisk 41. Navrhuju to tady od začátku a budu vděčný i za to, když vy předřadíte i ten tisk 761. To je ten o cestovním ruchu.
Každopádně kdo pro to hlasovat nebude, tak nemůže potom ve volební kampani říkat, že chce řešit tu problematiku v té které dané lokalitě, kterou tam trápí nebo která trápí ty lidi tam. Pokud jde o centrum města, centrum Prahy, tak je to právě krátkodobé ubytování.
Chtěl bych to zařadit alternativně, nevím, jako první bod v pátek, možná jako i první bod zítra ve středu - chci, prosím, mít nějaké alternativy, možná se nechám vést paní předsedající nebo někým dalším - to znamená jako první bod ve středu, první bod v pátek, jestli to je možné, tak bych byl rád. Zase, když to nebude zařazeno, tak s tím příští týden v úterý vyjdu znovu s tímto návrhem, protože jednou - dříve nebo později - to třeba pustíme do projednání a nebo si někteří lidé uvědomí, že když to budou furt blokovat, tak pak zároveň lidem nemůžou říct, že chtějí řešit jejich problém s krátkodobým ubytováním, s Airbnb, zvýšené náklady, bezpečnost a podobně.
Při té příležitosti, když už teda tady mluvím o Praze, byť bych to sem nerad tahal, to tady jako dopředu říkám a dopředu se i omlouvám, že v tisku o silniční dopravě také to bude o tématu, které se bude týkat Prahy, ale bez změny zákona se to řešit nedá, tak si ještě dovolím říct větu k tomu, co tady řekl kolega Michálek, který sem tahá ale Prahu úplně nesmyslně, která sem vůbec nepatří, ohledně nějakého boje s korupcí nebo nevím s čím, o čem tady hovořil. Chtěl bych připomenout, že zastupuje stranu Piráti, kteří v Praze vládnou už osm let, vlastně šest a půl, dvě volební období. Minule jste měli primátora, teďka máte náměstka primátora, jestli jste objevili korupci, tak jste objevili korupci u sebe tak maximálně, v tom případě. To je potřeba tady říct.
Dovolte mi, paní předsedající, ještě poslední poznámku. Teď máme pořad schůze, říkáme tady konkrétní body, co chceme zařadit, a od Pirátů často slyším, že bojují proti obstrukcím. Dneska jsem slyšel paní poslankyni Kocmanovou...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane poslanče, velice se omlouvám, nejsme v rozpravě. Nejsme v rozpravě na to, abyste reagoval na své předřečníky, i když rozumím, co chcete říci.
Poslanec Patrik Nacher: Tak já klidně zařadím...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Nechala jsem vás hovořit, protože jsem myslela, že budete krátký, ale vy jste se rozohnil.
Poslanec Patrik Nacher: Abych legalizoval to, co chci říct, tak klidně zařadím bod změna jednacího řádu. S tím nemám problém.
Tady bych chtěl totiž upozornit na jednu věc, zejména pro diváky, protože Piráti se velmi vehementně vymezují vůči obstrukcím, ale je potřeba říct, a pojďme se pobavit do budoucna o změně jednacího řádu, že by to množství vystoupení mělo odpovídat velikosti klubu, to je to, na co chci tady narážet. Hodina vystoupení kolegy Michálka nerovná se ani omylem hodině vystoupení třeba Aleny Schillerové nebo Andreje Babiše, protože klub, který zastupuje kolega Michálek, je osmnáctkrát menší. Takže to se nemůže rovnat, protože on zastupuje lidi v poměru čtyři poslance, my zastupujeme lidi v poměru 72 minus 1, takže hodina vystoupení v pořadu schůze kolegy Michálka rovná se 18 hodin vystoupení mých kolegů, kdyby to bylo jedna k jedné... Takhle to je, podívejte se, třeba v Německu nebo v nějakých jiných zemích, kde je čas podle velikosti klubu. To znamená, že si do budoucna vyprošuju, aby tady o obstrukcích mluvili kolegové Piráti, kteří na počet hodin ve vztahu k velikosti svého klubu obstruují daleko nejvíce. Děkuju vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji pane poslanče. Pan předseda Michálek s přednostním právem.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, paní předsedkyně. Jenom krátká reakce. Vím, že jednáme o programu, ale když už jsme to tady takhle otevřeli, velmi krátce. My zvládneme řídit náš klub. Je to v pohodě, jsme čtyři, funguje nám to, nepotřebujeme od vás rady, kolikrát máme nebo nemáme vystupovat.
Říkám to zase, dostali jsme hlasy 850 000 voličů, tak si to spočítej Patriku, prostřednictvím předsedajícího, kolik hlasů to vychází na jednoho poslance Pirátské strany. Většina těch lidí volila nás a srovnej si to s vaším klubem, pak tady něco, prosím, vykládej. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane předsedo, oslovujte své kolegy prosím prostřednictvím předsedajícího a formou, která odpovídá Poslanecké sněmovně. Děkuji vám.
Nyní vystoupí a je přihlášen pan poslanec Kettner, připraví se pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo. ***