Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.10 hodin)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, jenom... Navrhujete nějaký bod?
Pardon, hezký podvečer, vystřídali jsme se v řízení.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vy jste se asi vystřídali.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Jenom poprosím, jestli byste mi nadiktoval znění toho nového bodu.
Poslanec Vladimír Zlínský: Jaký má tato vláda návrh řešení současného poklesu porodnosti a plodnosti, zařadit jako první bod programu dnes po pevně zařazených bodech.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: První bod programu po pevně zařazených bodech. Děkuji.
Poprosím s přednostním právem, respektive další se přihlásil pan poslanec Králíček s návrhem na změnu programu. Prosím, máte slovo.
Poslanec Robert Králíček: Vážený pane předsedající, vážená paní ministryně, ministře, kolegyně, kolegové, já bych zdánlivě navázal na pana Zlínského, protože vlastně ten problém porodnosti a krátkodobé ubytování spolu zdánlivě mohou i souviset, protože to, co se děje v některých místech, tak ti stálí občané nemají dostatek klidu, aby případně mohli, jak bych řekl, nějakým způsobem to téma, o které mluvil pan Zlínský, ovlivnit. Ale teď vážně.
Já jsem chtěl navázat na kolegu Patrika Nachera. My se tady společně v průběhu těch čtyř let snažíme navrhovat bod, který, já se domnívám, že se netýká jen Prahy. I když často je nám to předhazováno a Patrik o tom mluvil, že problém krátkodobého ubytování je primárně pražský problém a proč si ho neřešíme v Praze. No, my to nemůžeme až tak řešit v Praze. Praha sice zákonodárnou iniciativu má, ale druhé volební období my jsme v opozici a Praha nebyla schopna přijít s nějakým zásadním řešením, které by mohlo projít i Poslaneckou sněmovnou, proto kolega Patrik Nacher navrhoval ten vlastně sněmovní tisk 41, ke kterému já nebudu hovořit.
Ale já bych chtěl vás požádat o předřazení, o podporu předřazení toho tisku 761, což je novela zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, kde se alespoň částečně dotýkáme toho řešení krátkodobého ubytování a dáváme jisté pravomoce právě městům a obcím, aby s tím mohly něco dělat, aby s tím mohly něco řešit. My jsme tento tisk projednávali tuším, že 17. prosince v prvním čtení, a nedokončili jsme, bylo přerušeno, a proto chci, abychom se k tomu vrátili, protože i ta bezpečnostní situace, která se v těch městech vyvíjí, má samozřejmě souvislost s krátkodobým ubytováním.
A já vás tedy prosím, abyste podpořili zejména vy, pražští poslanci, pokud nepodpoříte návrh Patrika Nachera, abyste aspoň podpořili ten můj a předřadili sněmovní tisk 761 alternativně jako druhý bod v pátek, anebo jako první bod příští úterý na jednání schůze Poslanecké sněmovny tak, abychom tento tisk mohli probrat. Věřím, že i pro ostatní města, kde ten problém začíná narůstat, bude minimálně tento tisk alespoň nějakým způsobem užitečný.
Děkuji za pozornost a omlouvám se za ten vtip.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Jenom si to zrekapituluju: navrhujete tisk číslo 761 zařadit v první variantě jako druhý v pátek, nebo první příští úterý. (Poslanec Králíček mimo mikrofon: Přesně tak.) Tak děkuju pěkně.
Nakonec se hlásí paní kolegyně, místopředsedkyně Richterová.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já přednesu dva velmi krátké návrhy týkající se toho, jak vnímáme priority na tomto jednání, a sice jde o zde již velice dlouho čekající návrh zákona o veřejném ochránci práv neboli o dětském ombudsmanovi. Je to bod 160, sněmovní tisk 688. Jde o návrh, který má pomoci takzvaně promazat soukolí úředních postupů, když se nějaké záležitosti týkající se dětí zaseknou. To třetí čtení už je odsouvané opravdu dlouho, takže já tady přednáším návrh za nás, aby se to projednalo tuto středu, aby to bylo buď zařazené za bod 157, zákon o lobbování, což je sněmovní tisk 649, pokud bude předřazen, a nebude-li předřazen, tak aby to bylo zařazeno za bod 166, sněmovní tisk 724, což je úprava v oblasti veřejné podpory. Takže to jsou dvě možnosti, kam zařadit dětského ombudsmana, podporu dětí, které třeba uvíznou v psychiatrické léčebně, kam nepatří kvůli rozvodovému sporu rodičů, nebo když některé dítě maličké putuje po nemocnicích, tak zase dnes není ten právní institut, který by se do toho vložil a řešil by, že malým dětem plyne čas velice rychle. To bylo krátké zdůvodnění, proč považujeme bod 160 a tento sněmovní tisk za velice důležitý.
Ten druhý návrh se týká tisku 729, bodu 4, je to zákon o podpoře bydlení, a také zákona 730, což je související tisk. Navrhujeme zařadit tento bod - respektive tyto dva body, které spolu úzce souvisejí - za bod 34, sněmovní tisk 796, což znamená na tento čtvrtek 23. ledna, jak je to navrženo v pořadu, tak aby se po bodu 34, tisku 796, probralo bydlení. Čeká na projednání v druhém čtení už od 9. září. Máme 21. ledna a to, že výbor po celou tuto dobu ten tisk neprojednal... To myslím si, že není problém pléna Sněmovny, ale jen a pouze věc výboru. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní poslankyně... Paní místopředsedkyně, děkuji. Já se zeptám, jestli se hlásí ještě někdo s pozměňovacím nebo doplňujícím návrhem k návrhu pořadu schůze? (Do jednacího sálu přichází větší počet poslanců.) Mezitím zagonguju, aby se mohli dostavit k hlasování kolegové. Nikoho nevidím.
Pokud tomu tak tedy není, přistoupíme k hlasování o jednotlivých návrzích v pořadí, v jakém byly podány. Nejprve bychom hlasovali o návrzích z grémia. Pokud nemáte námitek, tak bychom hlasovali o návrzích z grémia najednou, tak jak tady byly načteny paní předsedkyní.
Ano, eviduju žádost o odhlášení, všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se svými identifikačními kartami přihlásili opětovně. (Odmlka. Hluk v sále.) Myslím si, že se počet poslanců pomalu ustálil.
Znovu opakuji, dostali jsme se k hlasování o pořadu schůze. Nyní budeme hlasovat návrhy z grémia, a pokud není námitek, tak bychom hlasovali návrhy z grémia jako jedno hlasování.
Koukám, nikdo námitek nemá, tak zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 3 bylo přihlášeno 172 poslanců, pro hlasovalo 181, proti nebyl nikdo. Návrh byl přijat.
Nyní budeme hlasovat o dalších přednesených návrzích.
Prvním takovým návrhem je návrh pana předsedy Bendy na bod číslo 10, respektive sněmovní tisk 776, digitální ekonomika, zařadit za sněmovní tisk 760, to je bod 8.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti, nebo se zdržel?
V hlasování číslo 4 bylo přihlášeno 178 poslanců, pro hlasovalo 94, proti 62. Návrh byl přijat. ***