Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.20 hodin)
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já myslím, že se tady bavíme o interpelaci, která zněla na konkrétní opatření, a slyšeli jsme tady čtyři, když to pan ministr Stanjura shrnoval, to znamená flexinovela trhu práce, budeme investovat, hlavně tedy do obrany, budeme jezdit na podnikatelské mise a budeme podporovat dostupné bydlení. To je do konce volebního období. No, mně to přijde maličko chudičký program. Tak jsem se chtěl zeptat pana premiéra, jestli jemu to přijde, že to je ambiciózní program pro Českou republiku z těch konkrétních opatření na rozpohybování ekonomického růstu.
A pokud jde o dostupnost bydlení, tak jestli to, že bude ODS a vláda podporovat dostupné bydlení, znamená zkrátka to, že doběhnou ty programy, co připravil Ivan Bartoš, anebo jestli tam navrhujete ještě něco dalšího. Mimochodem k zákonu o podpoře bydlení, ten obsahuje některé prvky, které budou pozitivní pro trh s bydlením určitě, třeba zlepšuje podmínky pro pronajímatele, aby vůbec mohli ty byty pronajímat, měli nějaké garance nebo mohli vystěhovat nájemníky, kteří nefungují, a tím pádem i motivuje k tomu stavět nájemní byty, protože celý ten byznys je atraktivnější. A samozřejmě, že ruku v ruce musí jít to, že ty byty musí někdo postavit a zaplatit, někdo je musí zainvestovat. Buď tedy přes obce ze státního rozpočtu z těch programů, tak to asi všichni víme, anebo případně soukromý kapitál třeba z těch penzijních fondů. Takže v tomhle ohledu jsem o tom mluvil. A vyřešit bydlení je spousta různých střípků, které se musí poskládat dohromady.
Takže dotaz zní, jestli tohle jsou tedy ta zásadní opatření do konce volebního období, nebo je tam něco víc.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za dodržení času. Další faktická se nám ještě objevila. Pan poslanec Vojtěch Munzar má dvě minuty k dispozici. Prosím.
Poslanec Vojtěch Munzar: Já se omlouvám paní předsedkyni, vaším prostřednictvím, že ji takto předběhnu, ale já jsem se už hlásil i do rozpravy, a právě na zákon o podporovaném bydlení jako jedno z konkrétních opatření, které tady navrhuje pan Michálek, a on neustále v tomhle fabuluje, a bohužel i média po něm to opakují, že zákon o podpoře bydlení, o podporovaném bydlení nějak dramaticky zvýší dostupnost bydlení. Tady už to řekl pan ministr. Obsahem toho zákona není vůbec žádná podpora výstavby. Obsahem toho návrhu zákona je 1,5 miliardy korun na vytvoření sítě poradenských center, to znamená, předpokládá se podle toho původního návrhu z pirátského pera, vytvoření cirka 380 nových pracovních míst na obcích s rozšířenou působností, podpora neziskových organizací a garance vybraným nájemníkům za nájemné a za škody způsobené na těch nemovitostech. Jinými slovy, za 1,5 miliardy korun ročně z peněz daňových poplatníků by nevznikl ani jeden - ani jeden byt!
A když se bavíme o tom bydlení, tak je potřeba zdůraznit, co je problémem v otázce bydlení. Co je problémem v dostupnosti bydlení? To je nedostatek bytů, poptávka převyšuje nabídku. Poptávku nijak výrazně stát nezredukuje, protože nezredukuje potřebu lidí bydlet. Proto je potřeba se soustředit na stranu nabídky. A já tedy se musím ozvat, protože tady pan Michálek jako zástupce Pirátské strany bojuje za dostupnost bydlení, ale co vy jste způsobili digitalizací, nezvládnutou digitalizací stavebního řízení? Zastavení vydávání stavebních povolení, zastavení přípravy nejenom projektů na bydlení, nových projektů na nové byty, ale také třeba zastavení, rozšíření (Předsedající: Čas!) určitých firem pro jejich ekonomický rozvoj. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Na vaše vystoupení bude reagovat pravděpodobně Olga Richterová, paní místopředsedkyně, poté pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Opravdu toto vystoupení...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pardon jenom, s faktickou poznámkou, ano?
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: S faktickou. Toto vystoupení pana poslance si žádá upřesnění, protože tady i zaznělo z úst pana premiéra, bylo to velmi záhy při dnešním interpelačním dopoledni, bylo to kolem 9.20 ráno, o tom, kolik bytů se staví, u kolik bytů byla zahájena výstavba a že ta čísla jsou velmi pozitivní, takže pan premiér tady měl takovou optimistickou vsuvku o té výstavbě, takže to prosím jednou provždy vynechejte ze svých poznámek.
Pokud se chceme bavit o tom, co skutečně přináší ten zákon o podpoře bydlení, tak zase bych prosila bez polopravd. Ano, je to zákon, který je navržen na základě praxe v celé České republice napříč touto zemí, a ten konkrétní nástroj garancí pro majitele je opřen třeba o praxi z Mostu, což samozřejmě není jednoduchá lokalita, ale také z řady dalších měst, a je opřen o to, že dnes řada lidí, kteří by svůj byt pronajmout i chtěli, i mohli, ho raději nechává prázdný, protože nemáme úplně snadné řešení, když ten nájemník způsobí nějaký problém. Takže garance pro majitele jako pozitivní motivace a stimulus je něco, co je jedním z klíčových prvků toho zákona. Není to jediný prvek, ale klíčový. To podsouvání nějakého bobtnání a podobně není nic jiného než alarmismus. My jsme se pouze opřeli o fungující praxi napříč republikou, která ale, a to je potřeba říct, byla podpořena z evropských peněz, a bez toho, aby to stát zaštítil a koordinoval, ta podpora bydlení, která funguje dnes, myslím, že na zhruba 71 místech to bylo pilotováno, by se zastavila.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Čas! Děkuji, paní místopředsedkyně, za dodržení času. Nyní pan předseda Michálek s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Munzar a následovat bude paní poslankyně Peštová. Všichni s faktickými poznámkami. Prosím, máte slovo, pane předsedo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Prosím, neodvádějme pozornost od předmětu této interpelace, kterou byl skutečně dotaz na konkrétní opatření paní kolegyně Schillerové, dotaz, které vláda bude dělat, aby nastartovala českou ekonomiku. Proto my jsme žádali, aby vláda upřesnila, co se rozumí tím, že bude větší podpora dostupného bydlení, protože zatím ty dosavadní kroky, které jsme viděli tady, včetně toho, že příslušný zákon, který také řeší dostupné bydlení, už od září tady leží a je blokován a sabotován, a nevytvářejme tady kouřovou clonu. Chceme opravdu vědět a ptáme se na to vlády, protože interpelace jsou určeny k tomu, aby odpovídala vláda Poslanecké sněmovně, tak aby členové vlády vysvětlili, jak to bude s podporou dostupného bydlení, protože lidé si na to stěžují, je to téma číslo jedna, na který si lidé stěžují, že jsou obrovsky drahé ceny bydlení, které neustále rostou, a vláda s tím vůbec nic nedělá. Naopak ty zákony, které to mají regulovat, ať už jde o tady dostupné bydlení, tam jsou to ty byty Airbnb, tak ty se odkládají a zpomalují. Proto ten dotaz je úplně logický, a když to tady vyznívá tak, že vlastně je to priorita vlády, že to je osobní priorita pana premiéra, a ty skutky nejsou vůbec jasné, čili jestli to znamená, že se navýší rozpočet vůči těm 7 miliardám, které jsem dojednal ve vládě, když jsme tam ještě byli, nebo jestli to znamená další nějaká legislativní opatření. Jaké konkrétní kroky vláda zkrátka v této oblasti učiní. A na to by měla odpovídat vláda, nikoliv - se vší úctou - koaliční poslanci, kteří na to mají minimální vliv.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Munzar, poté paní poslankyně Beštová, prosím vaše dvě minuty.
Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji. Na pana kolegu Michálka, vaším prostřednictvím. Mě úplně fascinuje, když říká, neodvádějte pozornost a přitom on tady byl první, kdo o tom mluvil. Takže já pouze ve faktické poznámce, na něj reaguji.
Znovu zopakuji na paní místopředsedkyni Richterovou, vaším prostřednictvím, zákon o podporovaném bydlení nevyčleňuje žádné prostředky na výstavbu bytů. Toto vyřešilo dostupné bydlení. Ministerstvo financí udělalo například cenovou mapu, Ministerstvo financí dalo pravidla na výstavbu nájemních bytů i soukromých projektů a dalo tam pravidla, jakým způsobem pak takové byty pronajímat. A já vím, že to nechcete slyšet. Ano, stavělo se, staví se na základě starých stavebních povolení, ale prostě jsme měli výpadek ve vydávání stavebních povolení kvůli nezvládnuté, vámi nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení, a to je potřeba tady zdůraznit. ***