Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.00 hodin)
(pokračuje Radek Koten)
My jsme měli v podstatě při tom hlasování takovou drobnou výhradu s tím, že tam jsou v usnesení tři body, kdy tedy jsme si tam nějakým způsobem potom prohlasovali to finální znění, nicméně já bych tady chtěl říct, že co se týká bodu 1, tedy výsledků té vyšetřovací komise, tak já jsem tam chtěl prosadit poněkud jiné znění. Já bych ho tady klidně mohl načíst, ale bohužel nebylo většinově odsouhlaseno. Nicméně má to vliv i na to, jak bude tedy SPD finálně hlasovat tady na plénu Poslanecké sněmovny pro tu vyšetřovací zprávu vyšetřovací komise.
Já tady tedy načtu bod, ve kterém my jsme měli trošku rozpor s ostatními kolegy, a to je tedy bod 1: "Vyšetřovací komise od nahlášení střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy neshledala v postupu složek integrovaného záchranného systému pochybení, která by ovlivnila skutkový děj vyšetřované mimořádné události." To byl právě ten bod, kde jsme se stoprocentně neshodli. To původní znění je, že vyšetřovací komise neshledala v postupu složek integrovaného záchranného systému pochybení, která by ovlivnila skutkový děj vyšetřované mimořádné události. Myslím si, že by bylo fér ke kolegům to tady takto říct.
Jinak co se týká těch opatření, tak ta samozřejmě podporujeme. A co se týká těch jednotlivých věcí, tak samozřejmě na tom panovala naprostá shoda mezi všemi kolegy, až tedy na ten plošný zákaz tlumičů.
Ale já doufám, že se nám podaří i na základě toho, co jsem tady řekl k tomu psychickému zdraví společnosti a k tomu duševnímu zdraví, že se budeme věnovat i tomuto směru a že se nám tedy podaří navrhnout v nějakém legislativním procesu i v těch ročních výukových plánech nějaké věci, které by se děti znovu mohly na školách učit tak, abychom předcházeli nějakým způsobem - samozřejmě říkám, že to bude běh na dlouhou trať a musíme se skutečně jenom modlit a doufat, aby takovéto skutky nebyly tady v České republice na denním pořádku. Děkuju za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní se stanoviskem klubu vystoupí pan poslanec Jiří Mašek.
A než mu udělím slovo, mám zde jedno sdělení. Pan ministr Rakušan hlasuje s náhradní kartou číslo 40.
Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně. Kolegyně, kolegové, dnes v 11 hodin se vám dostala do rukou elektronickou formou 46stránková zpráva o výsledcích vyšetřovací komise k tragické události ze dne 21. 11. 2023 na Filozofické fakultě. Souběžně jste dostali třístránkovou oponentní zprávu poslanců Válkové a Maška, členů vyšetřovací komise.
Vím, že je těžké se s tím seznámit v průběhu jednání, když zároveň to jednání v 11 hodin začalo. Tady bych chtěl poděkovat kolegu Haasovi, který vás provedl tou zprávou závěrečnou, ale musím předeslat, že kolega Haas některé věci také nad rámec té zprávy se snažil komentovat.
Naše oponentní zpráva se týká toho, že nemáme stejný názor se závěrem té zprávy vyšetřovací komise. Ještě se k tomu dostanu, ale abychom všechno shrnuli, začnu od samého začátku.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky na své 109. schůzi usnesením číslo 1059 ze dne 26. června 2023 zřídila vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny ke střelbě na Filozofické fakultě ze dne 21. prosince 2023. Podotknu, bylo to půl roku poté, bylo to půl roku po diskutování na výboru pro bezpečnost, bylo to půl roku poté, co o to projevovala veřejnost i politická sféra i novináři veliký zájem, a stalo se tak pod tlakem právě veřejnosti.
Tato naše Sněmovna uložila vyšetřovací komisi následující úkoly:
I. zmapovat tuto tragickou událost od rána 21. 12. 2023 do konce zásahu integrovaného systému na Filozofické fakultě UK;
II. vyhodnotit zásah IZS, zejména pak Policie České republiky, na základě dokumentů Policie České republiky, Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia, Generální inspekce bezpečnostních sborů, za třetí identifikovat procesy ke zlepšení v oblasti komunikace, za čtvrté identifikovat procesy ke zlepšení v oblasti takticko-operačních postupů Policie České republiky a za páté zpracovat návrhy, jak zlepšit legislativu pro efektivnější, rychlejší a účelnější nasazení policejní a zpravodajské techniky, vedoucí k rychlejšímu odhalení potenciálního pachatele;
III. požádala vládu a dotčené orgány České republiky, aby poskytly vyšetřovací komisi potřebnou součinnost;
IV. stanovila lhůtu šesti měsíců, v níž je vyšetřovací komise povinna předložit svá zjištění Poslanecké sněmovně, což jsme naplnili;
V. určila počet členů vyšetřovací komise a její složení.
Z výše uvedeného vyplývá, že předmětem zadání Poslanecké sněmovny pro šetření vyšetřovací komise nebyl motiv pachatele a ani události v Klánovicích.
Tady bych chtěl říct, že my jsme postupovali skutečně podle zadání Poslanecké sněmovny. A ten motiv pachatele nebyl předmětem našeho šetření ani dodnes nevyjasněné výstupy pachatele, například v síti Telegram a podobně. Čili řada otázek tady zůstává, ale nebyly předmětem šetření naší komise.
Vyšetřovací komise na základě výše uvedených úkolů zadaných Poslaneckou sněmovnou průběžně zasedala a věnovala celkem 12 dnů výslechům účastníků a svědků tragické události. Výsledkem činnosti vyšetřovací komise je závěrečná zpráva, jejíž finální znění bylo vyhotoveno ještě před Vánoci 2024, byť tedy je projednávána až po měsíci.
Vedení Sněmovny následně tedy zařadilo projednání zprávy vyšetřovací komise na jednání Poslanecké sněmovny na dnešek, tedy na 23. ledna 2025.
Zpráva vyšetřovací komise ve své první části reagovala na úkol II/1 zmapovat události od rána 21. 1. 2023 do konce zásahu IZS na Filozofické fakultě.
Členové komise prostudovali vyžádané dokumenty uvedené v zadání úkolů komisi včetně přepisů komunikace operačních středisek a záznamů zasahujících policistů. Vyžádaný kompletní trestní spis, a to zdůrazňuji, nebyl pro práci vyšetřovací komise zpřístupněn, ač by jeho znalost byla z hlediska splnění zadaných úkolů velmi potřebná.
Provedeny byly výslechy svědků, na jejichž pozvání se vyšetřovací komise shodla. Znovu musím zdůraznit, že v případě policistů byli jako svědci určeni policisté policejním prezidentem, který je zároveň zbavil mlčenlivosti.
Ve druhé části zprávy členové komise plnili zadané úkoly a vyhodnotili doporučení Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia, doporučení Generální inspekce bezpečnostních sborů, to byl bod II, a identifikovali procesy ke zlepšení komunikace, to byl bod II/3, identifikovali procesy pro zlepšení operačně taktických postupů Policie České republiky, úkol II/4, a navrhli potřebné legislativní změny, II/5.
Tyto úkoly Sněmovny vyšetřovací komise splnila a shrnula v takzvaných doporučeních. Na formulaci jednotlivých doporučení se podíleli aktivně všichni členové komise a každé z doporučení bylo ze zevrubně diskutováno, aby bylo dosaženo formulační shody.
Analogicky postupovali členové komise i ohledně kapitoly Závěry, kde však shody dosaženo nebylo. ***