Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(15.50 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)

A z toho je - já jsem schválně tím začal, tu svoji odpověď - protože z toho je vidět mimořádný strategický význam, který má uvedená společnost, nejen pro tuzemské plynárenství, ale vlastně pro celou energetiku, ale i de facto pro národní hospodářství České republiky. A když jsme řešili dopady energetické krize v České republice, v Evropské unii v roce 2022, tak se na národní úrovni, když jsme se podívali na to, jaké máme nástroje, tak se ukázalo, že stát nemá kromě legislativy vlastně v ruce nic. Nemá žádné nástroje, jak potenciální krizovou situaci v oblasti plynárenství účinně řešit.

A to, že stát získal kontrolu nad společností Net4Gas, tak umožňuje státu lépe řídit národní energetickou infrastrukturu, zabezpečit ji před možnými geopolitickými hrozbami, a tedy vlastnictví těchto aktiv je potřeba vnímat i s ohledem na současnou geopolitickou situaci jako strategicky významné. Tedy pokud se naskytla státu možnost v loňském roce získat společnost Net4Gas do svého vlastnictví, bylo správné ji využít. Pokud by stát takovou možnost nevyužil, mohl ji skutečně získat jiný zájemce, ale tady šlo o to, abychom zajistili tento strategický zájem státu, což jsme udělali. V nejhorším případě hrozilo, že by věřitelé poslali firmu do insolvence, a to by mělo negativní dopad na tuzemské plynárenství.

Investice do Net4Gas byla tedy podle řady hodnocení pro stát jednoznačně ekonomicky výhodná a stejně jako v případě nákupu zásobníku RWE Gas Storage CZ, tak tady se ověřila ta hodnota přepravní plynárenské společnosti prostřednictvím znaleckých posudků. V obou případech posudky připravily nezávisle mezinárodní společnosti, jednak londýnská pobočka banky Citigroup, a potom renomovaná společnost Ernst & Young. A jsou k dispozici podrobné analýzy, které zohledňují současné, odhadované, budoucí příjmy společnosti, regulační rámec, investiční potřeby firmy, vývoj na českém i evropském trhu, úpravu poplatků za přepravu plynu v jiných evropských zemích a další věci, dokonce zhotovené posudky už počítaly s nižšími příjmy firmy za tranzit plynu přes Českou republiku a odhadovaná hodnota firmy byla o desítky procent vyšší, o desítky procent vyšší, než kterou zaplatil stát. Předpokládaná návratnost této investice je asi deset let - nebo do 10 let, což u těchto strategických aktiv bývá docela obvyklé.

Já bohužel nemohu, nemohu uvádět bližší podrobnosti nebo nemohu je zveřejňovat, protože ty posudky jsou předmětem obchodního tajemství a jeho porušení by nás mohlo vystavit riziku soudních sporů, což samozřejmě dělat nemohu a riskovat tímto způsobem také nemohu. Takže jsem vám poskytl veškeré informace, které při odpovědi na vaši otázku poskytnout mohu.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A prosím, prostor pro doplňující dotaz.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Pane premiére, ale vy jste mi neodpověděl na moji otázku. Já jsem tady vůbec neřešila, jestli je to strategická kopie, nebo není. Já jsem řekla, že souhlasím s tím, že to je samozřejmě strategická kopie. Ale vy jste mi nevysvětlil, proč Česká republika nezaplatila třeba o 1 miliardu více než třeba, co byla nabídka pana Křetínského. My jsme zaplatili dvojnásobek. A není ten důvod tím (ten), že pan - třeba - exministr Síkela byl v tu dobu, protože v roce 2015 byl v představenstvu vlastně České spořitelny a Erste banky a že tam právě visel ten dluh ve výši 34, 35 miliard, že vlastně zaplatí to, převzal vlastně ty závazky český stát? Protože jiný důvod není. Nejvíc na to tlačil převážně on. Vím, že i u vás koaliční poslanci byli někteří proti, protože jsme přeplatili, prostě dvojnásobnou částku. A kdybychom nezaplatili, tak by to třeba koupil (Předsedající: Čas.) pan Křetínský, ale samozřejmě Erste banka by už ty peníze nedostala. (Předsedající: Čas.) Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A závěrečné vyjádření předsedy vlády v rámci této ústní interpelace. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: No, já jsem vám, paní poslankyně, odpověděl. A to, co vy říkáte, to je trošku zvláštní - jak můžete vědět, co kdo nabízel a jaké částky padaly? Žádná soutěž, nic takového nebylo. A brát vážně veřejné výroky někoho sice můžeme, ale to není jako obchodní nabídka nebo to není to, co je položené na stole, to přece takto nad tím nemůžeme přemýšlet.

Já nijak výroky pana pana Křetínského nebo kohokoliv dalšího nezpochybňuji, ale já se musím držet toho, co je možné říct, a hlavně co probíhalo, co reálně probíhalo. Takže o tom, že bychom zaplatili nějaký dvojnásobek nebo něco, o tom opravdu nemůže být ani řeč. Takže já jsem vám skutečně řekl všechno, co vám v rámci zákona mohu říct, a myslím si, že jsem vám odpověděl naprosto vyčerpávajícím způsobem a korektně.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tím končí tato interpelace.

A přistoupíme k poslední interpelaci v tomto bloku a tu přednese pan poslanec Jakub Michálek. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, pane premiére, já vás interpeluji kvůli kampani, která se jmenuje Česko informuje, vypadá tímto způsobem a vláda v ní plánuje utratit 34 milionů korun. Když pominu záležitosti, že příjemcem je agentura, ve které figuruje bývalý poslanec ODS pan Vidím, tak já považuji za podstatné, že 10 milionů z toho má jít na billboardovou kampaň a 1 milion korun má jít z peněz vlády, z peněz daňových poplatníků firmě MAFRA, velmi spojené s panem Babišem. A všechno je to celé načasované tak, že maximální objemy inzerce budou - kdy? No, v září, během voleb. Takže během voleb si bude vláda platit z peněz daňových poplatníků svoji vlastní propagaci.

A co je horší, je, že v rámci této propagace je jednak mizerná kvalita, takže vznikají takovéto posty na sociálních sítích, které mají třeba osm lajků, má to asi 160 sledujících, z toho 40 lidí, z  toho 40 sledujících jsou buď různé úřady, nebo politici vládní, takže nemá to prakticky žádný dopad na lidi. No, a často jsou tam i lživé informace, třeba tady máme zprávu o tom, že míst v dětských skupinách je dostatek. Zatímco když se podíváme na to, jak se o tom vyjadřují občané, tak kritizují a říkají úplně konkrétní případy, kde chybí kolik míst v dětských skupinách. Takže není to nic jiného než snaha vlády si za peníze daňových poplatníků udělat předvolební agitaci. A to já považuji za zcela nepřijatelné, neférové a narušující rovnost volební soutěže.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní předseda vlády. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: No, vážený pane předsedo, kdyby to bylo tak, tak byste měl pravdu, to bych považoval taky za naprosto nepřijatelné, kdyby si vláda z peněz daňových poplatníků platila svoji kampaň, ale nic takového se neděje.

Já nejprve se pokusím veřejnosti vysvětlit, jak ten výběr probíhá. Mimochodem, já tedy nevím, já toto neřídím, ani nerozhoduji o tom, ale i z veřejných zdrojů si nejsem vědom toho, že by exposlanec ODS, který tu byl před mnoha lety, tak že by se na tom přímo podílel. Možné to je, já to fakt nevím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP