Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.40 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)

Dále se ptám, proč zde nebudou uvedeny dlouhodobé diagnózy, které se k danému pacientovi vztahují a které jsou pro každého lékaře základem úvah, jak postupovat, pokud dikce zákona tvrdí, mezi emergentní údaje patří informace o faktorech, které mohou ohrozit život pacienta či ovlivnit volbu zdravotní péče. Děkuji vám za odpověď.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji za interpelaci, bude vám odpovězeno písemně. Jako další v pořadí je pan poslanec Lubomír Brož, interpeluje pana ministra Martina Baxu. Prosím.

 

Poslanec Lubomír Brož: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane ministře, obracím se na vás v souvislosti s připravovanou revizí rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, konkrétně k navrhovaným změnám v hudební výchově. Ministerstvo školství navrhuje zásadní transformaci hudební výchovy vytvořením nového integrovaného předmětu Hudební, taneční a dramatická výchova, který podle odborníků z pedagogických fakult významně reguluje dosavadní pojetí hudebního vzdělávání.

Tento krok představuje zásadní výhrady a obavy z dopadů na kulturní rozvoj žáků. Chtěl bych se vás tedy zeptat na vaše stanovisko k následujícím skutečnostem. Byl váš resort, to znamená Ministerstvo kultury, konzultován ohledně navrhované nové koncepce integrovaného předmětu Hudební, taneční a dramatická výchova? Dále, jaký je váš odborný pohled na eliminaci tradiční hudební výchovy? Propojení uměleckých oborů bez jasné metodiky a dopad na kulturní rozvoj žáků základních škol? A za třetí, jaké stanovisko zaujímá Ministerstvo kultury k postupu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v oblasti uměleckého vzdělávání a zajímá se o něj? V podstatě je to velká otázka na mezirezortní spolupráci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji taktéž. Jako další pan poslanec Josef Kott, připraví se paní poslankyně Karla Maříková. Není přítomen, v tom případě interpelace propadá. Poprosím paní poslankyni o interpelaci na pana ministra vnitra. Prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, já se na vás obracím stejně jako má předřečnice, v souvislosti s aktuální situací týkající se odstřelu divokých prasat v Libereckém kraji, jehož cílem je zastavit šíření afrického moru. Během té první fáze odstřelu, která probíhala v listopadu a prosinci loňského roku, ulovili policejní odstřelovači 44 zvířat, přičemž ani jedno z nich nebylo nakažené africkým morem prasat. Náklady na tuto fázi dosáhly přibližně 14 milionů korun.

Tento postup se však setkal s kritikou ze strany myslivců, kteří poukazují na neefektivnost, etickou problematiku a dostupnou neudržitelnost takového lovu. Myslivci také upozorňují na případy zbytečného utrpení zvířat, například sele s prostřelenými běhy. Kritika se také týká, že není vhodné, pokud policejní odstřelovači střílí největší bachyně a vodící kusy, ty přivádějí ostatní prasata na vnadiště a ke krmelišti. Ač je odstřel primárně zaměřený na dospělá prasata, je právě nyní období, kdy se rodí selata, a pokud bude odstřelena bachyně, budou čerstvá selata zdlouhavě hynout.

Dále. Pokud by mrtvé prase bylo teoreticky nakažené morem, roznesou se infikované mrtvé kusy zvířat do okolí. A mě by zajímalo, jaká opatření byla zavedena, aby se předešlo takovému zbytečnému utrpení zvířat během odstřelu. Byli policisté nějak proškoleni? Protože z těch výhrad je jasné, že policejní odstřelovači nemají zkušenosti s odstřelem divoké zvěře a nadělají víc škody než užitku. A jak je zajištěna ta koordinace a spolupráce mezi policií a mysliveckými organizacemi v rámci právě odstřelu divokých prasat? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně, a poprosím pana ministra o reakci. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuju, pane místopředsedo. Já už tady budu o poznání stručnější než v té předchozí interpelaci, protože drtivou většinu záležitostí a souvislostí, které mohu doplnit jako ministr vnitra, jsem tady řekl. Možná bych jenom upravil jednu drobnou nepřesnost, nebudu říkat špatnou informaci, ale nepřesnost. To nejsou náklady na tuto akci, jsou to náklady na vybavení. Kromě těch noktovizorů, které já jsem zmínil, se jedná třeba například o tlumiče na dlouhé zbraně, které samozřejmě těm policejním jednotkám v té chvíli zůstávají a jistě je budou mnoho let používat k výkonu své standardní práce. A samozřejmě že odlov černé zvěře není standardní činností, kterou by v té chvíli Policie České republiky vykonávala nějakým způsobem často.

Ale teď si skutečně v tom systému vezměme tu funkční odpovědnost jako takovou.

Krajská veterinární správa z Liberce je zodpovědná za to, aby byla nákaza, potenciální nákaza, eliminována v souladu se všemi veterinárními pravidly, která jsou. Veterináři, nikoliv ministr ani zemědělství, ani vnitra, a už vůbec ne policejní prezident či Policie České republiky, my jsme opravdu neformulovali ten požadavek a zadání. My jsme si nevybírali lokalitu, to nevybírali policisté, my jsme skutečně tam nešli pro nějaký zájem tuhle práci dělat, ale byli jsme osloveni na základě odborného a definovaného požadavku Krajské veterinární správy, která za prvé definovala potenciální hrozbu šíření této infekce a která zároveň definovala i to, v jaké oblasti k tomu odlovu má docházet a také v jakém množství. To znamená, i Krajská veterinární správa vyhodnocuje, zda ta akce už má být ukončena, nebo nemá být ukončena.

Znovu opakuji, pokud by policie dostala informaci oficiálním prostřednictvím, že ta akce z jakéhokoliv důvodu ukončena má být a že riziko už je v téhle chvíli nulové, zanedbatelné, tak by to policie o své vůli určitě nedělala. Takže to je ta nejdůležitější věc, kterou já bych vám tady chtěl zdůraznit. Je to odborný postup. A ať veterinární správa v té chvíli zodpoví i na otázku, jakým způsobem to vypadá v současné době s potenciální hrozbou infekce. Z pohledu toho, jaké informace my jsme dostali, se samozřejmě jedná i o prevenci a v podobných případech, byť je to určitě věc smutná, nepříjemná - já sám ani myslivcem nejsem a celkově k tomuto nemám ani osobně nijak blízko a těch zvířat jako takových, i pokud jsou zdravá, mně určitě líto je - ale pokud je to odborný názor, aby se eliminovalo nějaké nebezpečí třeba i pro ty další generace černé zvěře v tomhle regionu, no tak je to postup, který se realizuje odborně .

A znovu, policisté podle mých informací s mysliveckým spolkem Zelené údolí a pokud mám správné informace, tak s představiteli honitby Vratislavice koordinovali, jak probíhá daná činnost. Na místě byl vždy přítomen koordinátor akce a členové štábu, všichni nasazení policisté byli proškoleni ze strany Krajské veterinární správy Liberec o pohybu a usmrcování černé zvěře v prvním a druhém výskytu právě zmíněného potenciálního rizika.

Tedy ano, k proškolení došlo. Na každý turnus bylo nasazeno devět skupin po dvou odstřelovačích, celkem tedy 18 střelců. Po dobu první etapy bylo sto osm nasazení odstřelovačů a jak znovu říkám, jednalo se o koordinovanou akci. A ano, konkrétní odpověď na konkrétní dotaz: Policisté byli proškoleni.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Prosím, paní poslankyně. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP