Neautorizováno!
(Jednání zahájeno v 14.00 hodin.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 127. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tímto srdečně vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, tak já vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo bude hlasovat s kartami náhradními. V tuto chvíli pan poslanec Kučera bude s náhradní kartou 39 hlasovat a pan poslanec Tesařík s náhradní kartou číslo 40. (Hluk v sále.)
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Markéta Pekarová Adamová celý jednací den ze zdravotních důvodů, Ondřej Babka od 14 do 20 hodin z rodinných důvodů, Roman Bělor od 14.30 do 17.30 z pracovních důvodů, Marek Benda celý jednací den z rodinných důvodů, Ondřej Benešík celý jednací den ze zdravotních důvodů, Josef Bernard celý jednací den ze zdravotních důvodů, Stanislav Fridrich celý jednací den ze zdravotních důvodů, Tomáš Helebrant celý jednací den ze zdravotních důvodů, Šimon Heller celý jednací den z rodinných důvodů, Jan Hofmann celý jednací den ze zdravotních důvodů, Ivan Jáč od 16 hodin z rodinných důvodů, David Kasal ze zdravotních důvodů taktéž celý jednací den, Zdeněk Kettner celý jednací den ze zdravotních důvodů, Klára Kocmanová celý jednací den ze zdravotních důvodů, Věra Kovářová z pracovních důvodů do 14.30, Václav Král celý jednací den z pracovních důvodů, Jan Kubík do 16 hodin ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Helena Langšádlová celý jednací den ze zdravotních důvodů, Nina Nováková od 17 hodin z pracovních důvodů, Tomio Okamura ze zdravotních důvodů celý jednací den, Michaela Opltová celý jednací den z pracovních důvodů, Marie Pošarová celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, David Pražák celý jednací den z pracovních důvodů, Rudolf Salvetr celý jednací den z pracovních důvodů, Pavel Staněk taktéž celý jednací den, ale ze zdravotních důvodů, Robert Stržínek celý jednací den z pracovních důvodů, paní poslankyně Barbora Urbanová od 19 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Helena Válková celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Josef Váňa od 17.30 z pracovních důvodů, Milan Wenzl celý jednací den ze zdravotních důvodů.
Taktéž se omlouvají následující členové vlády: pan premiér Petr Fiala celý jednací den ze zdravotních důvodů, pan ministr Mikuláš Bek celý jednací den ze zdravotních důvodů, Pavel Blažek do 15 hodin z pracovních důvodů, Martin Dvořák celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Petr Hladík do 16 hodin z pracovních důvodů, Marian Jurečka do 18 hodin z pracovních důvodů, Petr Kulhánek z pracovních důvodů do 19 hodin, Jan Lipavský do 16.30 z pracovních důvodů a Vít Rakušan od 18 hodin taktéž z pracovních důvodů.
Paní poslankyně, páni poslanci, nyní bych vás chtěl informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium. Navrhujeme následující postup jednání v tomto týdnu. Dnes, to jest v úterý 28. ledna, projednávat budeme tyto body, a to v tomto pořadí: bod číslo 31, bod 13, bod 14, bod 15, bod 150, bod 39, bod 40, bod 51, bod 52.
Zítra, to jest ve středu 29. ledna, budeme projednávat body z bloku zákony ve třetím čtení. To je bod 164, novela občanského zákoníku, a novela zákona o ochraně zdraví při práci, to je bod 167.
Ve čtvrtek 30. ledna navrhujeme po projednání bodu 208 - to jsou písemné interpelace - pokračovat poté v projednávání bodů v pořadí neprojednaných bodů, a to z úterý.
V pátek 31. ledna bychom pokračovali v projednávání bodů z bloku zákony ve třetím čtení, a to v pořadí neprojednaných bodů ze středy a případně bychom pokračovali projednáváním neprojednaných bodů z úterý. To je z mé strany vše. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou.
Než přistoupíme k přihláškám na změnu schváleného pořadu na dnešní jednací den, je třeba vypořádat se s přihláškami k návrhu na změnu schváleného pořadu schůze, které nebyly vypořádány v pátek 24. ledna. V pátek nebyly vypořádány přihlášky s přednostním právem, a to pana předsedy Jakuba Michálka, který v tuto chvíli, prosím, dostává slovo. Pane předsedo, prosím. (Hluk v sále přetrvává.)
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem chtěl mluvit minulý pátek. Bohužel minulý pátek se nám nepodařilo ani dokončit projednávání programu jednání. Chtěl jsem opravdu vystoupit stručně s našimi návrhy k programu jednání, ne žádné obstrukční vystoupení.
Já si myslím, že ten pátek nám výborně ukázal, že potřebujeme změnit vnitřní pravidla fungování Poslanecké sněmovny.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já vás přeruším, pane předsedo, protože tady vnímám zvýšenou hladinu hluku.
Moc prosím, vážené kolegyně, vážení kolegové, abychom měli klid v sále právě na to, co nám pan předseda chce přednést. Velmi žádám hlavně pravou stranu sálu a moc žádám předsedy jednotlivých klubů, aby se prosím ztišili.
Pane poslanče Michálku, můžete pokračovat.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji, pane místopředsedo. Minulý pátek jsme tady jednali mnoho hodin a výsledkem toho bylo, že jsme neskončili ani diskusi o tom, jaký máme mít v pátek program, takže se nám přelila teď do úterka. To se domnívám, že takhle opravdu by Poslanecká sněmovna fungovat neměla. Když by takhle fungovala normální soukromá firma, tak by to znamenalo, že by šéf svolal poradu, kde by se měly řešit důležité věci, a ani by se lidi nedokázali shodnout na tom, o čem se vůbec na té poradě budou bavit, nedej bože, aby něco dokonce vyřešili, takže proto znovu navrhuji za poslanecký klub Pirátů, abychom projednali ve středu jako první bod bod 200 našeho pořadu. To je usnesení Poslanecké sněmovny, kterým se stanoví vnitřní poměry fungování Poslanecké sněmovny tak, abychom měli ty limity na dobu vystoupení s přednostními právy a abychom skutečně efektivně fungovali jako Poslanecká sněmovna.
Nyní k těm věcným návrhům, dnes... tento týden máme na pořadu jednání zákon o České televizi a Českém rozhlasu, který byl opakovaně obstruován a lze očekávat, že bude obstruován i tento týden. Domnívám se proto, že by bylo moudré projednat ještě před zákonem o České televizi a Českém rozhlasu to, na co upozorňovali někteří kritici, že dodneška není zajištěna nezávislá kontrola v hospodaření České televize a Českého rozhlasu s těmi více jak 10 miliardami korun z peněz, které platí všichni za tyto poplatky, takže proto navrhuji, abychom projednali nejprve bod 149, sněmovní tisk 879, což je rozšíření Ústavy České republiky, aby bylo možné kontrolovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Navrhuji tedy, abychom bod 149 zařadili za blok těch bodů, které byly diskutovány na grémiu, za bod 40, což je zákon související se zákonem o řízení a kontrole veřejných financí. Tolik můj druhý návrh, který by pomohl odblokovat tu diskusi v České televizi.
Jako třetí návrh předkládám zařazení sněmovního tisku 649, bod 154, třetí čtení zákona o lobbování tak, aby byl projednán v pátek jako první bod. Jde o to, že zákon o lobbování už tady řešíme několikáté volební období. Doteď se nepodařilo ten zákon projednat, a přitom ten zákon nejenom že by zprůhlednil to, jakým způsobem zákulisní skupiny vykonávají vliv na fungování Poslanecké sněmovny, ale zároveň je to taky jedna podmínka pro to, abychom mohli čerpat peníze v Národním plánu obnovy. ***