Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(15.20 hodin)
(pokračuje Radim Fiala)
Vláda Petra Fialy, SPOLU, by se měla postarat o celkovou finanční a obsahovou stabilizaci našeho školství, a nikoliv do ní zavádět progresivistické prvky, notabene když už všichni víme, že to končí. Přece v tom, vládo, ani s podporou Bruselu a Evropské unie nemůžete uspět proti celému světu. Teď už ani proti Spojeným státům. Tak aspoň nasliňte prst a zjistěte, odkud fouká vítr, a třeba se vám rozsvítí.
Bod číslo 3, mimořádný bod číslo 3: Nesouhlasíme se zvyšováním poplatků za televizi a rozhlas a rozšířením počtu povinných plátců. Pane předsedající, tento bod nebudu navrhovat, protože k tomu čekám obsáhlou parlamentní a společenskou diskusi ve středu a v pátek, takže nebudu tento bod navrhovat.
Bod číslo 4: Senát neodmítnutím lex Ukrajina VII opět prokázal svou naprostou zbytečnost. Vyzýváme hnutí ANO, paní předsedkyně, vyzýváme hnutí ANO ke společnému napadení novely u Ústavního soudu lex Ukrajina VII, kde Senát minulý týden urychlil konečné schválení ostudné novely trestního zákoníku zavádějící do našeho právního řádu nový trestný čin neoprávněná činnost pro cizí moc. Jednak je to přílepek, a jednak mi to trochu připomíná paragraf komunistického zákoníku rozvracení republiky. Víte, kolik lidí odsedělo v komunistické době dlouhý čas ve vězení za paragraf rozvracení republiky? Tak teď ho máme trošku modifikovaný a je to v podstatě to samé, neoprávněná činnost pro cizí moc. Senátoři tuto změnu trestního zákoníku v podobě neústavního přílepku - a proto si myslím, paní předsedkyně Schillerová, prostřednictvím předsedajícího, že se můžeme celkem úspěšně obrátit k Ústavnímu soudu - z dílny vlády Petra Fialy, SPOLU, neschválili, nezamítli a ani k ní nepřijali žádný pozměňovací návrh. Tím umožnili senátoři, aby o osudu této hanebné legislativní změny, kterou si u vlády podle všeho objednali tajné služby, rozhodoval už pouze prezident Petr Pavel. Senát tak mimo jiné opět prokázal svoji naprostou zbytečnost v českém ústavním a politickém systému, protože zcela nejasná definice tohoto nového trestného činu dává orgánům činným v trestním řízení podléhajícím vládě velký prostor pro zneužití proti názorovým a politickým oponentům.
Vážení čtyřkoaličníci nebo možná pětikoaličníci, víte, co je paradoxem doby? Že jste si schválili něco, co se může za pár let otočit proti vám, že prostě je to precedentní rozhodnutí a že možná všichni budeme jednou usilovat o to, aby to v těch zákonech nebylo, a budete o to usilovat vy, aby vám to nenapařili, tady ten paragraf, za to, co děláte.
Na zásadní vady a nebezpečí návrhu jsme opakovaně jako SPD upozorňovali a já na to upozorňuji právě teď. V minulosti se k němu negativně vyjadřoval i Nejvyšší soud České republiky. Již podle stávajících zákonů totiž lze bez problémů postihovat jakékoliv nebezpečné protistátní jednání. Tento vládní návrh je tedy pouze dalším pokračováním v útoku na svobodu projevu a demokracii a pokusem o kriminalizaci politické opozice a nástrojem na ovlivnění volební kampaně a výsledků voleb. Co nás čeká? Samozřejmě nás opoziční politiky možná čeká kriminalizace v době volební kampaně, v době voleb. Kriminalizace tak, jako se pokusili kriminalizovat Fica, jak se pokusili kriminalizovat Donalda Trumpa a podobně. K ničemu jinému to totiž nemá sloužit. A pak se můžeme dočkat i toho, tak jako v Rumunsku, že jsme řekli něco, s čím tato vláda nesouhlasí, a že to může být označeno jako nějaký ruský narativ, a byť je to legitimní politický názor a Ústavní soud řekne: Vyhrál ten, kdo vyhrát neměl, tak zrušíme volby a uděláme to znovu, protože čekáme, že se ty volby podaří udělat jinak a lépe. Pokud bude zákon podepsán prezidentem republiky Petrem Pavlem, potom hnutí SPD vyzve poslance hnutí ANO ke společnému postupu v rámci napadení této změny zákona stížností u Ústavního soudu, je potřeba 40 podpisů poslanců, případně k jeho okamžitému zrušení příští vládou.
Tak další bod, který je velmi důležitý, ten se jmenuje, pane předsedající, Chráníme zaměstnance a budeme bojovat proti vládnímu návrhu na výpověď bez udání důvodu. Chráníme zaměstnance a budeme bojovat proti vládnímu návrhu na výpověď bez udání důvodu. Sněmovna má na programu pokračování projednávání vládního návrhu na změny v zákoníku práce. Pro hnutí SPD jsou některé z nich naprosto nepřijatelné, neboť výrazně zhoršují postavení a práva zaměstnanců. Odmítáme návrh ODS a TOP 09 na zavedení možnosti dávat ze strany zaměstnavatelů výpověď bez udání důvodu i zaměstnancům v řádném pracovním poměru po uplynutí zkušební doby. Znamenalo by to konec jakékoliv ochrany zaměstnanců před propuštěním z práce. Za velký problém považujeme například prodloužení zkušební doby po nástupu zaměstnance do nového zaměstnání.
Já se ale ještě dotknu filozoficky, byť to nemám rád a jsem pragmatik, ale dotknu se toho bodu, proč tady máme výpovědní výpovědní lhůtu, proč tady máme výpověď bez udání důvodu? Proč? Není to politicky arogantní vůči těm lidem, že jim ani neřeknete, proč jste je vykopli? Víte proč? Ze dvou důvodů. Jednak když tam máte bez udání důvodu, tak je můžete vyhodit za jejich politické názory a nemusíte to nikomu říkat nebo je můžete vyhodit za jejich náboženství a nemusíte to nikomu říkat anebo za to, co píšou na sociálních sítích, a do výpovědi napíšete: bez udání důvodu. Prostě je to politicky arogantní krok. Za druhé, jsou to spojené nádoby s tím, že probíhá deindustrializace průmyslu v Evropě, v České republice právě na základě vysokých cen energií, o kterých jsem mluvil dnes v bodu číslo 1. Zvyšuje se nezaměstnanost, velké firmy končí, protože s cenami energií v České republice nejsou na světových trzích konkurenceschopné, a přijímají podmínky a například investiční dotace ve Spojených státech anebo v Asii. Takže se nám bude zvyšovat nezaměstnanost, to je evidentní, když ty firmy končí. Já jsem teď sledoval jeden politický pořad v neděli v televizi Prima a paní moderátorka těch firem tam vyjmenovala asi dvacet. Já ten seznam tady nemám, nepamatuju si to, ale asi dvacet. Tak není také výpověď bez udání důvodu součástí této hry, jako že se nic neděje, když se nám bude zvyšovat nezaměstnanost, protože ti lidé samozřejmě ze začátku ještě nějakou práci seženou, ale potom už ne? Není to prostě ten problém, že nemusíte udávat žádný důvod? Já si pořád myslím, že je to politicky arogantní věc, protože dnes zákoník práce je poměrně flexibilní a umožňuje ty lidi propustit, ale když jim neřeknete důvod, tak je to fakt blbě. Tak to byl bod číslo 4.
Mám tedy ještě jeden bod, bod číslo 5, který bych nazval Boj SPD proti nelegální migraci. Pane předsedající, Boj hnutí... (Předsedající: Mám poznamenáno.) Ano? Boj hnutí SPD proti vražedné nelegální imigraci. Já se chci, prosím vás, dotknout k tomu, jak tady celá Sněmovna bude vydávat Tomia Okamuru - který tady dneska není, je nemocný, omlouvá se - bude ho vydávat za plakát s africkým imigrantem. ***