Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(15.50 hodin)

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně, paní ministryně, pane ministře, kolegyně, kolegové. Já předstupuji se žádostí o zařazení na program dnešní schůze jako první bod s názvem Informace ministryně obrany k plnění koncepce výstavby Armády České republiky 2035 v oblasti lidských zdrojů. Dle koncepce výstavby armády České republiky 2035, kterou schválila vláda premiéra Fialy v prosinci 2023, by v roce 2030 měla mít Armáda České republiky 30 000 vojáků v činné službě a 10 000 příslušníků aktivních záloh. Mimochodem, tento údaj byl i v předchozí koncepci výstavby armády z roku 2019, takže nejedná se o žádné navýšení cílového počtu.

Jsem přesvědčen, že tento cíl dnes již splnitelný není a pro podpoření své žádosti o zařazení tohoto bodu na program dnešní schůze si dovolím zacitovat: Potřebujeme nejen víc výzbroje, ale hlavně víc lidí. Předběžné odhady - a i na základě našich analýz - hovoří až o 37 500 vojáků z povolání, což je o 7 500 více než náš současný limit. Realita je však ještě horší. Dnes mám jen zhruba 24 000 vojáků. Nábor musí být naším absolutním cílem, stejně tak musíme udělat maximum pro to, abychom si udrželi stávající personál. To, co ve skutečnosti nejdůležitější, jsou lidé. Ale jak jsme daleko od takového cíle, to je patrné z čísel, která jsem zmínil v úvodu vystoupení. Nemáme dost vojáků z povolání, to je problém, nemáme dost vojáků v aktivní záloze, taky problém. Snižuje se povinná záloha. Další problém. Ano, vedle modernizace je klíčovým bodem našeho úsilí nábor a rozvoj personálu. Jak dlouho už si to říkáme? Dlouho. Zlepšilo se to? Ne. Takto bych mohl pokračovat dál.

Citoval jsem z vystoupení náčelníka generálního štábu, generála Řehky 26. listopadu loňského roku. Mimo jiné tam ještě uvedl, že nechám proto vypracovat návrh akčního plánu náboru a stabilizace personálu formou vojenského doporučení, který navrhne konkrétní opatření v čase a na různých úrovních. Je to středobod veškeré našeho snažení, je to moje hlavní priorita a mluvím o tom na každé poradě a na každém velitelském shromáždění. Takto se ovšem pan náčelník generálního štábu nevyjádřil poprvé. K tématu nedostatečného náboru se vyjádřil již na jaře loňského roku, kdy uvedl mimo jiné: Letos ta čísla vůbec nejsou dobrá a trend není dobrý. Nábor příslušníků se nedaří, a to i přes navýšení finančních prostředků rozpočtu resortu. Mluvčí generálního štábu, paní plukovnice Dvořáková včera pro Novinky.cz uvedla: Čistý přírůstek vojáků z povolání byl loni okolo 350 lidí. Šlo o příslušníky Hradní stráže, Vojenské kanceláře prezidenta republiky, Vojenské policie a studenty Univerzity obrany. V samotné armádě to bylo pod 100 lidí. Podle informací Novinek jich přibylo ale okolo 50, takže dnes jsme v situaci, kdy pro splnění stanoveného cíle je třeba do roku 2030 získat zhruba 6 000 nových příslušníků Armády České republiky a zhruba 6 000 příslušníků aktivní zálohy. Je nasnadě se ptát, co pro splnění tohoto cíle udělal náčelník generálního štábu za dva a půl roku ve své funkci? Co pro splnění úkolů udělala paní ministryně za tři roky ve funkci? V jaké fázi se nachází zpracování akčního plánu náboru a stabilizace personálu, o kterém hovořil náčelník generálního štábu na velitelském shromáždění v listopadu loňského roku?

Abych nebyl špatně pochopen, nejsem v žádném případě proti modernizaci Armády České republiky, není přece ale v zájmu nikoho z nás všech, aby došlo k tomu v době, kdy dochází k modernizaci a obměně technik, že ji nebude mít kdo obsluhovat.

Vážené kolegyně a kolegové, zařaďme tento bod na program schůze. Já jsem rád, že je zde přítomna paní ministryně, která by k tomu mohla vystoupit, říci nám nějaká fakta a ten bod může být vyřešen během velice krátké doby. Děkuji vám za pozornost a podporu mého návrhu.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Robert Králíček, připraví se pan poslanec Kolovratník. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážená paní předsedající, vážená paní ministryně, pane ministře, kolegyně, kolegové, já chci navázat na to, co jsem říkal dnes na naší tiskové konferenci. Rád bych totiž navrhl bod s názvem Bezpečnostní rizika digitalizace stavebního řízení. Když jsem včera četl odhalení Mladé fronty DNES o kolosální díře v bezpečnostním systému stavebního řízení, napadlo mě jediné slovo: amatérismus. Amatérismus těch, kteří projekt vedli, amatérismus bývalého ministra Bartoše a amatérismus premiéra Petra Fialy. Vraťme se ale na začátek.

Před rokem, v lednu 2024, jsem tady nejen já, ale také další moji kolegové upozorňovali na to, že digitalizace pod vedením kolegy Bartoše není dostatečně dobře připravena a měl by se její začátek odložit. Říkali jsme to také v únoru, březnu, dubnu, květnu a i v červnu. Nebyli jsme však vyslyšeni. Škoda, že vláda prostě opozici nenaslouchá. Možná kdyby to někdy udělala, nemuseli bychom zde navrhovat podobné body.

Pane premiére, opravdu vám i toto přijde jako maličkost, že se k tomu ani nevyjádříte? Opravdu vám zkolabované české stavebnictví nevadí? Desítky, možná až stovky projektů, které čekají na stavební povolení? Takhle se k těm platům jako v Německu ale nedostaneme. Digitalizace stavebního řízení byla problém od začátku a vy jste tomu přihlížel. Ivana Bartoše jste měl odvolat mnohem dříve a nyní dáváte hlavu do písku a mlčíte.

Když došlo k vyhazovu Ivana Bartoše z vlády, sedl na ministerstvo Petr Kulhánek, ke kterému mluvím také. S ním jsme napříč politickým spektrem začali pracovat na bypassu, který měl vyřešit špatnou digitalizaci stavebního řízení. Bylo nám slíbeno, že bude připraveno vše, bude tam spousta věcí a my jako opozice, která dokáže podpořit vládní návrhy, jsme v Poslanecké sněmovně tento zákon podpořili. Za několik týdnů poté se ale od ministra Kulhánka na jednání v Senátu dozvídáme, že je všechno jinak. To, co nám bylo slibováno, se nakonec nestihlo, neuskutečnilo. Nevím.

V Senátu ale už bylo jasné, že některé věci budou jinak. I proto jsme našim senátorům doporučili, aby bypass nakonec nepodpořili. Já bych to totiž udělal také. Kdybych ale věděl celou pravdu nejenom o tom, že pan ministr Kulhánek a jeho tým tu věc nestíhá, kdybych věděl celou pravdu o té bezpečnostní díře v původním návrhu Ivana Bartoše, tak bych nikdy bypass nepodpořil ani ve Sněmovně, dokud bychom nebyli přesvědčeni, že je to v pořádku, a myslím, že by se ke mně přidali kolegové napříč politickými stranami.

V mém navrhovaném bodu Bezpečnostní rizika digitalizace stavebního řízení bych rád dostal odpovědi na několik otázek. Za prvé, je již zadán audit na digitalizaci stavebního řízení? Za druhé, je zadána analýza na digitalizaci stavebního řízení? Za třetí, je již systém digitalizace stavebního řízení zkolaudován? A tak dále. Rád bych také požádal pana ministra a pana premiéra, aby nám doložili zprávu z NÚKIBu, protože bezpečnost osobních údajů uživatelů jakéhokoliv systému nebo programu by měla být pro každého priorita. Bohužel pro tuto vládu asi není. Pro tuto vládu je důležité, aby zakrývala svoje problémy a průšvihy. Pokud se totiž objeví, tak je klasicky hodí na nás, na ANO, jako to například v neděli dělal kolega Bartoš v Partii na CNN Prima News. Tam totiž strašně nadával na to, že za vše může Klára Dostálová, která to špatně připravila, a tak dále.

Takže bývalý pane ministře, posté si možná zapamatujte, že Klára Dostálová a MMR za stavební zákon získali ocenění zákon roku.

Nezapomeňme ale ani na premiéra Petra Fialu. Premiér, který má na starosti celkovou koordinaci vládních projektů, není také bez viny. V rámci digitalizace stavebního řízení udělal několik závažných chyb. Přehlížel nefunkčnost systému a nezasáhl včas. Tato nečinnost vede k dalším komplikacím a zdržováním projektů, což má negativní dopad na celou společnost. Jak je ale možné, že premiér neví o závažných problémech, které se v digitalizaci děly? Toto nevědomí svědčí o neschopnosti a nezodpovědnosti, kterou nemůžeme tolerovat. Už jsem o tom mluvil a řeknu to znovu. Toto celé, tento příběh, ve mně nechává dvě velké obavy. První je, že vláda, která přijde po té Fialově vládě, bude mít na MMR hodně práce, aby zabránila devastaci českého stavebnictví, a moje druhá, mnohem větší obava je taková, že možná Petr Fiala a Ivan Bartoš budou muset vysvětlovat toto pochybení nejen ve Sněmovně.

Prosím tedy, abychom společně napříč politickými stranami hlasovali o zařazení tohoto bodu. Naše odpovědnost je chránit naše občany a vysvětlovat jim, pokud se něco nepovede. Děkuji za podporu tohoto bodu a navrhuji ho jako první bod zítřejšího jednacího dne. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Martin Kolovratník, následovat bude poté pan poslanec Patrik Nacher. Prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP