Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(15.00 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)

Takže tady se nenaplnila slova některých proroků, že migrační pak přiláká nové migranty do Evropy, jak jsme slyšeli i tady v Poslanecké sněmovně. Prostě jenom se tu obchoduje se strachem, ale fakta jsou úplně jiná.

Teď Česká republika. Při snaze dostat se přes Česko do dalších zemí Evropské unie zadržela loni policie 420 běženců. Meziročně je to pokles o 4 322 lidí, tedy zhruba o 91 procent lidí, kteří v tuzemsku pobývali nelegálně. Policisté loni zjistili 9 461. Oproti předchozímu roku je to o 4 437 méně. Pokles loni policisté zaznamenali prakticky ve všech kategoriích nelegální migrace. Zejména v tranzitní nelegální migraci přes české území, která klesla o 90 procent.

Tak prosím pěkně se tady nestrašme. Migrační pak žádnou novou vlnu migrantů do Evropy nepřivedl. Naopak ta opatření, která se zavádí, migrační tlak do jisté míry snižují. To, že to zatím nestačí, že je potřeba s nelegální migraci bojovat dál, je jasné. Děláme to konkrétními kroky. Proto jsme v iniciační skupině členských států a proto také máme na evropské úrovni výsledky.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane premiére, za dodržení času. Nyní se táži pana poslance, zda má zájem položit předsedovi vlády doplňující otázku? Pan poslanec má zájem, a má tedy i slovo, prosím.

 

Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, paní předsedající. Děkuji za odpověď, pane premiére, ale vidíme, že důsledky, které jsou zejména v Německu, jsou zásadní. Myslím si, že evropské řešení prostě není dobré, že bychom měli přijímat vlastní opatření.

Zeptám se v doplňující otázce na to, jaká je ta cena, kterou máme podle migračního paktu Evropské unie, přesněji Paktu o migraci a azylu, platit, pokud bychom nechtěli přijímat tyto migranty přeposílané v rámci EU. Podle vyjádření místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana v České televizi v loňském roce to bude 480 milionů korun ročně do unijního fondu a ta částka se může navíc z roku na rok měnit. Orgány Evropské unie roky tlačily na přijetí této legislativy a je pravděpodobné, že v praxi to bude co nejvíce relokací, což je maximálně nevýhodné pro střední Evropu, včetně České republiky. Já se ptám, co s tím chcete, pane premiére, dělat, anebo to také necháte na příští vládu? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji. Pan premiér má zájem vám odpovědět. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Ale my nic nenecháváme na příští vládu. Já tedy to izolované národní řešení opravdu nevidím, pokud by to nešlo proti zájmům našich občanů, ale to evropské řešení tady vidím. Nestrašme se ani tím mechanismem flexibilní solidarity, který počítá se zapojením všech členských států v nějaké podobě. Ale žádný členský stát nebude nucen zapojit se do relokací, což byl princip dřívějšího návrhu kvót, který jsem odmítal a odmítám i nadále. Ale nic takového v migračním paktu není a nic takového bych ani neodsouhlasil. Pakt nezavádí žádnou povinnost přijímat na území České republiky migranty z jiných států a Česká republika má výjimku. My nebudeme platit nic, protože jsme na své území přijali velké množství Ukrajinců a jsme tedy zemí, která je sama pod migračním tlakem. Toto není výjimka pro Českou republiku, ale týká se to všech zemí, které v takovéto situaci jsou.

Navíc spuštění solidárního mechanismu není automatické, ale o tomto spuštění rozhoduje Rada Evropské unie, tedy členské státy implementačním rozhodnutím přijatým kvalifikovanou většinou na základě konkrétního návrhu. Takže od toho jsme ještě daleko. My, protože na našem území máme uprchlíky, budeme vyňati z případného spuštění takového solidárního mechanismu. Stejně jsme se už v minulosti podíleli - policisty, finančně - na ochraně vnějších hranic Evropské unie, takže pro nás mechanismus flexibilní solidarity není žádné ohrožení, žádné nebezpečí. Fakt nikoho nestrašme, nikdo sem nikoho nebude posílat, nikdo nás prostě nebude nutit k takovým věcem, jako byly kvóty. To jsme odmítli, a to tam prostě není.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Z dalších interpelujících vystoupí pan poslanec Marek Novák, který byl vylosován jako čtvrtý. Bude interpelovat předsedu vlády Petra Fialu ve věci Fialova vláda nemá ráda sport. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Novák: Pane premiére, žádám vás - a to už opětovně, znovu, podruhé - o vysvětlení aktuálního stavu nepodpory sportu vaší vládou. Zjišťuji a pociťuji na vlastní kůži, že všechny sliby a proklamace opět zůstaly pouze jasnými signály, které nikdo neplní. O tom, jaký je skutečný stav financování sportu dětí a mládeže, se pravidelně přesvědčuji v mém kraji a oslovují mě kluby. Ale také sám pociťuji na vlastní kůži jako předseda klubu s dvěma stovkami dětí, kdy doslova bojujeme o přežití klubu. Bez toho, aniž bychom tam sami dávali peníze, bychom nebyli schopni fungovat. Na podporu sportu prostě nejsou peníze a vy se snažíte prostřednictvím různých formálních obstrukcí tuto skutečnost zapřít. Jde to vysledovat například na úspěšnosti podání dotačních žádostí. Ve srovnání s lety 2021, 2022 a rokem 2024 úspěšnost znatelně poklesla, včetně podpory peněz na jednoho mládežníka. O 1,7 miliardy je nižší rozpočet Národní sportovní agentury, než byl v roce 2020, přičemž náklady od té doby jsou téměř dvojnásobné. Skutečný výsledek práce vaší vlády je, že amatérské kluby už přestávají být schopny to vůbec ekonomicky ustát.

Pane premiére, prosím, konec slibů a jasných signálů. Ostatně vy osobně, i vaši členové vlády se rádi necháváte na různých sportovních akcích fotografovat, tak by bylo fér říct, jak je to s tou podporou doopravdy. Hlavně prosím veřejně sdělit, kam skutečně v období vašeho vládnutí šly peníze původně určené na sport, či alespoň plánované, anebo zda je vůbec NSA měla k dispozici. Protože víme, jaké kulišárny je Ministerstvo financí schopnost s veřejnými financemi dělat. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Slovo má předseda vlády Petr Fiala, prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážený pane poslanče, no, já přemýšlím, jestli nejste náhodou první člověk, který mně řekl, že se rád fotografuji. To se mi moc nezdá. Ale naopak co mám rád, tak to je sport, a nijak se tím netajím. Vy jste tu interpelaci nazval Fialova vláda nemá ráda sport. Přemýšlím, kdo ve vládě nemá rád sport. (Hlásí se poslankyně Černochová.) Ááá, paní ministryně, ale určitě se to neprojevuje ve financování.

Tak popořádku. Já si myslím, že si veřejnost pamatuje, jak minulá vláda s velkou slávou zřídila Národní sportovní agenturu. Myslela si, že všechny problémy sportu se tím vyřeší. Do jejího čela dala svého nominanta, bývalého hokejového brankáře a poslance hnutí ANO Milana Hniličku. Ale potom se ukázalo, že samotná agentura vlastně dobře nefunguje. Stěžovali si na to všichni. Stěžovaly si na obce, stěžovaly si na to sportovní kluby, stěžoval si na to prakticky každý. My jsme se s tím nespokojili, reorganizovali jsme Národní sportovní agenturu, upravili zákon. Když se dneska bavíte se sportovní veřejností - což dělám - tak slyšíte převážně pozitivní reakce na to, jak agentura funguje, jak se stará o to, aby fungoval samotný sport, a to jak reprezentace, tak samozřejmě sport amatérský a také sport lidí s handicapem.

Reorganizací Národní sportovní agentury samozřejmě ty změny teprve začaly. Digitalizovali jsme dotační procesy, zjednodušili jsme pravidla pro podávání žádostí, zajistili rychlejší vyplácení prostředků, což je mimochodem důležité pro to, aby kluby měly jistotu financování a mohly lépe plánovat svou činnost. Posílili jsme také kontrolní mechanismy, nastavili pevnější spolupráci se sportovními svazy, což je zase důležité pro to, aby ty peníze šly fakt tam, kde jsou potřeba, což byla také výhrada k předcházející činnosti NSA.

Teď jsme u bezesporu důležité věci - to se shodneme - a to jsou peníze. Rozpočet Národní sportovní agentury byl v letošním roce navýšen proti rozpočtu 2024 o miliardu korun, což tedy mimochodem představuje 14procentní nárůst a je to jedno z nejvyšších navýšení rozpočtových kapitol. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP