Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.20 hodin)
(pokračuje Igor Hendrych)
A to všechno ve mně vyvolává jakýsi mix určitých pochybností. Proto jsem chtěl slyšet vaše stanovisko přímo tady na mikrofon, jak se k tomu hnutí STAN, k tomuto velmi kontroverznímu návrhu staví. Bohužel nejste přítomen, odpověď dostanu možná v době, kdy už to nebude předmětné, nicméně přesto bych ji rád slyšel, nebo rád bych ji znal. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan ministr odpoví v souladu s jednacím řádem do 30 dnů písemně.
Nyní se tedy dostáváme k interpelaci paní poslankyně Taťány Malé, která ale není přítomna, paní poslankyni Andree Babišové, která rovněž není přítomna.
Následovat měla interpelace Jakuba Michálka, který však přítomen taktéž není.
Proto se již chystá k pultíku pan poslanec Lubomír Wenzl, který bude interpelovat paní ministryni Janu Černochovou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní předsedkyně. (Já) jsem paní ministryni viděl, omluvená není, tak předpokládám, že mě aspoň slyší a dostaví se v průběhu mé interpelace.
Já víceméně vystupuju opakovaně s dotazem, nebo respektive s problematikou náboru příslušníků armády České republiky. Jaký je současný stav, kdy víme, že není dobrý? Protože aby byly splněny cíle z koncepce výstavby armády České republiky 2035, která byla schválena vládou premiéra Fialy - (Vchází paní ministryně Černochová.) Dobrý den, paní ministryně. Tak vlastně do roku 2030 by naše armáda měla mít 30 000 vojáků z povolání a zhruba - ne zhruba - 10 000 příslušníků aktivních záloh. Ten stav není dobrý, protože aby tento cíl byl splněn, tak vlastně do té doby by musela armáda znáborovat zhruba 6000 příslušníků armády České republiky a zhruba 6000 příslušníků aktivní zálohy.
Co se týče loňského roku, tak dle vyjádření mluvčí generálního štábu v tomto týdnu, které bylo publikováno na Novinkách.cz tak sdělila, že čistý přírůstek vojáků z povolání loni bylo okolo 350 lidí, ale k vojsku - nebo k armádě jako takové - to bylo zhruba 100 a dle sdělení novinek by se mělo jednat okolo 50 osob. Já bych se chtěl zeptat - a vychází ze sdělení náčelníka generálního štábu na velitelském shromáždění v loňském listopadu, kdy taky hodnotil stav jako velice špatný a kritický, kdy řekl, že bude vypracován návrh akčního plánu náboru a stabilizace personálu - tak v této souvislosti bych se chtěl zeptat paní ministryně, v jaké fázi tento materiál se nachází, jestli už je nějaká pracovní verze? Děkuju za odpověď.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: A paní ministryně dorazila, jak jste říkal, takže prosíme, paní ministryně, o odpověď.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Krásné dopoledne, dámy a pánové. Ano, dotázala jsem se na tento akční plán, který zmiňoval pan náčelník generálního štábu na velitelském shromáždění, a vy jste, pane poslanče, už také zmiňoval tuhle věc v úterý a i v minulých interpelacích. Takže jsem měla prostor si to zjistit. Tak odpověď tedy velení armády, respektive náčelníka generálního štábu, je taková, že tento akční plán považuje Armáda České republiky soubor postupně přijímaných opatření k naplňování náborového cíle a stabilizaci personálu na základě provedených analýz, sběru a vyhodnocení informací, a to zejména v rámci pracovního týmu Personál. Dle této odpovědi by tedy nemělo jít o nějaký souhrnný dokument a zmíněné vyjádření pana náčelníka generálního štábu z velitelského shromáždění tedy nebylo zřejmě zamýšleno tak, jak asi v tom důsledku vyznělo.
Každopádně k těm personálním opatřením jako takovým bych vám chtěla říct, že i já tu situaci považuji za velice nepříznivou. Bohužel čelíme mnoha negativním faktorům, které ovlivňují jak nábor, tak udržení personálu. Jde zejména o demografický vývoj, ale i fakt, že armáda a bezpečnostní sbory jsou konkurenty.
Konkrétní opatření abych uvedla, tak zmíním, že vloni v dubnu vzniknul na generálním štábu pracovní tým s názvem Personál, a tento má za úkol navrhovat opatření, která zvýší atraktivitu služby, zlepší podmínky a zjednoduší a zefektivní rekrutační proces. Naprostá většina opatření ale vyžaduje úpravu legislativy, tedy i nějaký čas - pak se ten požadovaný efekt dostaví s odstupem nějaké doby.
Nejviditelnější změnu by letos měla přinést novela zákona č. 221/99 Sb. Tento návrh předkládám v takzvané devadesátce, protože pokud bychom neposuzovali tento zákon v devadesátce, je velmi nepravděpodobné, že bychom ho v tomto volebním období stihli schválit. V této novele je jednak náborový příspěvek, zvýšení stabilizačního příspěvku, motivační i pro déle sloužící vojáky, je tam snížení nároku na trestní bezúhonnost uchazečů, takzvané zkrácení karenční doby, je tam služební poměr na zkoušku například na jeden dva roky a tak dále. Ono hodně těch dílčích opatření už funguje, my se snažíme odstraňovat bariéry na vstupu do armády. Omezila se administrativa spojená s rekrutací. Velkou část mohou zájemci díky virtuálnímu náborovému středisku vyřešit on-line. Nová zdravotní vyhláška, která také byla vybojována, tak minimalizuje okruh lidí, kteří dosud byli ve služby diskvalifikováni ze zdravotních důvodů. Podobný cíl sledujeme i v té provedené úpravě vstupních fyzických testů. Nováčkům se snažíme maximálně usnadnit přechod do služebního poměru, zaměřujeme se i na podporu mladé generace a její vzdělávání pro potřeby armády.
To zmiňovala asi paní plukovnice Dvořáková, že se loni uskutečnil pilotní ročník letního dobrovolného cvičení pro středoškoláky. Tyhlety vlastně boot campy chceme dělat dál, takže tady si myslím, že je velká šance - a byl o to zájem - že by se nám v tomto mohlo dařit. Další opatření jsou zaměřená na udržení vojáků ve službě - a to já považuji za klíčové a budu trvat na tom, aby s každým odcházejícím vojákem byl uskutečněn nějaký opravdu relevantní personální pohovor. Proč ten člověk odchází? Z jakého důvodu? Co ho k tomu vede? A jestli je v armádě pro tohoto člověka ještě nějaká možnost uplatnění? Nějaké místo? Bohužel zjišťuji, že se toto neděje a že naše apéčko ty rozhovory nedělá úplně s každým, což považuji za chybu. Každému vojákovi by se měli více personalisté věnovat a identifikovat důvody vedoucí k odchodu.
Porovnání s předchozími roky - ale nejsou ta čísla náboru tak výrazně horší. Mimochodem, v loňském roce nastoupilo téměř o 48 procent nových vojáků z povolání více než v roce 2021. Je to 1 817 versus 1 228, kdy končilo předchozí vedení Ministerstva obrany, tedy pan Metnar.
Nicméně ani takový vývoj nepovažuji za dostatečný a na zlepšení pracujeme jak z úrovně Ministerstva obrany, tak generálního štábu, který to má (Předsedající: Čas.) ve své kompetenci.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec má zájem o doplňující dotaz? Má, tak prosím, abyste vystoupil.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo. Já - to byl jeden z důvodů, proč jsem to navrhoval na pořad schůze, protože víceméně mám teď minutku, vy pak ještě dvě, a tam by to mohlo být velice rychle vyřešeno. Ale právě k tomu - asi jsem to nepochopil jenom já tak nějak trošku nešikovně nebo špatně, to vyjádření pana generála Řehky, protože nejenom já, jsme brali opravdu - nebo počítají s tím, že vznikne nějaký materiál. On by nemusel být obsáhlý - možná by to byla jedna A4, kdyby bylo 10 bodů v termínu - já nevím - do 31. května 2025 bude toto a tak dále, protože čas běží, čas nepracuje pro nás, protože máme konec ledna a už se nebavíme o horizontu pěti let do toho roku 2030, kdy ten cíl musíme splnit. Ano, samozřejmě novela dvěstědvacetjedničky, jasně, ale zase - to nebude teď hned, nebude to příští týden. I když to bude ve zkráceném, tak ono to nějaký čas potrvá, takže já nejsem moc spokojený s tím stavem a chápu, že vy taky ne. Jako teď co se týče tohoto. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní ministryně bude reagovat, prosím.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Nejsem spokojená s tím stavem, snažím se ho měnit, ale jak říkám: tři roky na rezortu Ministerstva obrany se věnujeme změně legislativy, změně vyhlášek. Jenom dva roky trvala změna té zdravotní vyhlášky. Dva a půl roku čekám na finále té výstrojní vyhlášky. Dneska jsme ráno měli poradu, dozvěděla jsem se od pana generála Běleného, že konečně tam je tedy nějaký předpoklad, že by ta vyhláška mohla být dokončená, že by mohla platit, řekněme, od pololetí tohoto roku - což je strašně důležité, protože my můžeme kupovat drahou techniku, sebelepší techniku, ale pokud nejsme schopni vystrojit vojáky nebo příslušníky aktivní zálohy, tak to je častokrát i důvod, proč tu armádu opouští, protože říkají, jak vy se k nám chováte? My jsme se rozhodli sloužit téhle zemi, ale nedostáváme základní věci, na které bychom jako vojáci měli mít nárok. Snažím se to měnit. Myslím si, že opravdu i v tom týmu Personál, kterému šéfuje pan generál Hlaváč, tak se podaří udělat nějaké kroky pro to, abychom ta čísla za letošní rok měli lepší. ***