Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.30 hodin)
(pokračuje Marian Jurečka)
Já jsem přesvědčen, že tady nejde o přímou retroaktivitu, protože my důchody snížíme - a od toho okamžiku snížený důchod. Není to tak, že bychom důchod snížili a vymáhali to snížení po někom zpětně. To znamená, týká se to od momentu, kdy nabyde právní úprava účinnosti a kdy my uděláme proces identifikace dané osoby, s tím, že tento návrh zákona, který jsem prezentoval tento týden na vládě, tak počítáme s jeho účinností od 1. 9. 2025. To znamená, je to nějaký výčet zhruba kolem 2 000 osob, uvidíme přesný finální výčet, protože nevíme, kdo z těch osob ještě dneska žije či nežije. Takže já si myslím, že to je spíše věc určité principiální, symbolické tečky, vyrovnání se s touto čtyřicetiletou minulostí a nemyslím si, že by to bylo protiústavní nebo že bychom nedokázali tuto zákonnou úpravu obhájit.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za dodržení času. Máte, pane poslanče, zájem o doplnění, dotaz? Prosím tedy.
Poslanec Radek Koten: Já jsem zachytil ve vaší odpovědi, pane ministře, že to v podstatě bude platit pro lidi, kteří odešli tedy k roku 1989. Ale jak to tedy dopadne s těmi, kteří neodešli a pokračovali dál v bezpečnostních sborech? To je jedna věc.
Další věc je: vy jste tady zmínil možnost napadení u Ústavního soudu. No, ono ti lidé, kteří jsou na soudech, tak mnohdy v bývalém režimu byli také soudci. Takže to by mě celkem zajímalo.
A další dotaz je, zda to tedy bude platit skutečně bez jakékoliv výjimky, zda tedy ti lidé, kteří byli rozvědčíci a jsou na jakkoliv vysokých místech - nebo zda to mohou být i lidé - nebo rodiče, například, některých poslanců tady v Poslanecké ctěné Sněmovně, tak jak se k tomu bude tedy přistupovat? Zda tedy úplně rovným metrem, anebo někteří se vynechají? Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan ministr bude odpovídat na váš dotaz. Prosím, ujměte se slova.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuju. Já začnu od konce. Já jsem tady dal jasný výčet a ten zákon to obsahuje, jasný výčet konkrétních pozic. Já opravdu netuším, kdo z poslanců, senátorů má jaké životní příběhy. Nezkoumal jsem to nikdy do detailu, neznám ani příběhy jejich rodičů. Takže toto je věc opravdu Ústavu pro studium totalitních režimů. My za MPSV a za Českou správu sociálního zabezpečení, my to nezkoumáme. My nemáme odborné kapacity, nemáme přístupy do archivů, toto je práce Ústavu pro studium totalitních režimů. Já tedy předpokládám, že funguje režim "padni komu padni". Ten člověk má možnost se odvolat, může tam být přezkum, jestli opravdu argumenty a fakta, která proti němu svědčí, jsou relevantní, a případně se ten člověk může bránit soudní cestou, pokud by měl pocit, že důkazní dokumenty o jeho činnosti nejsou v rozporu s jeho přesvědčením a jeho předchozím konáním.
A já nehodnotím, jestli někdo ze soudců současného systému byl před rokem 1989 členem KSČ, samozřejmě, určitě takoví tady stále jsou v soudní soustavě, nicméně předpokládám, že tady prostě postupují podle platné právní úpravy, a my si samozřejmě - respektive Ústav pro studium totalitních režimů musí být schopen obhájit své rozhodnutí případně u soudu.
Takže já věřím, že tady ten krok je podložen opravdu fakty, právní úpravou, a nemyslím si ani, že by bylo možné obhájit nějakými argumenty v případě podání žaloby k Ústavnímu soudu, že tento krok je nepřiměřený a je neústavní vůči těmto osobám.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Nyní by měla proběhnout interpelace pana poslance Langa, ale je nepřítomen.
I poslední interpelace dnešních interpelací byla od pana poslance Langa, tudíž propadá.
Konstatuji, že jsme pro dnešní jednací den ukončili projednávání ústních interpelací.
Děkuji všem přítomným a přerušuji 127. schůzi Poslanecké sněmovny do pátku 31. ledna do 9 hodin. Přeji vám hezký zbytek dne.
(Jednání skončilo v 17.32 hodin.) ***