Neautorizováno!


(9.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Mohl jste jít na tu konferenci, mohl jste tam promluvit, ale vás už nikdo nebere vážně. My jenom slyšíme, jak se chováte k těm lidem. Mě všichni mají na esemesce, i neznámí lidi mi píšou. Ke mně se dostali okamžitě.

Co jste to podepsal těm lékařským odborům, té Žitníkové, ten slib? Když přišli za Válkem, tak Válek říkal: No, to podepsal premiér, s tím já nemám nic společného. Fiala říká: To Válek. Válek říká: Fiala. Si děláte srandu? Tohle za mě by se nestalo, protože ten ministr zdravotnictví... by mu to strach nedovolil, že by řekl něco jiného než premiér, protože já jsem byl premiér, který řídil tu vládu, kde ministři měli úkoly, které jsem kontroloval. Ano, rozhodovali jsme ve sboru, ale pokud jste autorita a jdete příkladem a makáte od rána do noci, tak ti lidi vás i berou. Vás už nebere nikdo. K vám se nedá ani dostat, co my posloucháme, tak k vám se nedá ani dostat, takže můžete stokrát vystupovat a lhát, i tak vám... Můžete si dát ty billboardy o chaosu. No, větší chaos jak stavební řízení a digitalizace za této vlády - dvojka Fiala-Bartoš - jsme neměli.

Ale mě strašně baví to, že když tedy pan premiér tady mě kritizoval o kryptoměnách, tak pan ministr financí, vzděláním ČVUT, reaguje na Michla, který chce nakupovat bitcoiny. Stanjura říká a reaguje, že "centrální banka má být symbolem stability a bitcoin není stabilní aktivum". S tím já můžu souhlasit. Takže otázka je, proč tady vlastně pan premiér říká, že Babiš se někam vetřel na kryptoměny a on... že to je jejich, na druhé straně Stanjura říká, že vlastně ten Michl je asi nezpůsobilý, že chce ten bitcoin, že tam chce investovat. Mimochodem, není sám, i Christine Lagarde. To je ta šéfka ECB, víte? To kdybychom byli v eurozóně - jako že v žádném případě nesouhlasíme s eurozónou - tak ten Michl by byl její podřízený, ten by tam seděl jenom v rohu jako jeden ze států, které mají eurozónu. Všechno by to řídili Němci, Francouzi, Nizozemsko a Itálie a oni by v rohu jen seděli. To my nechceme, protože ten původní projekt eurozóny... Proč o tom mluvím? Mě hlavně baví to, že tedy premiér říká, že jsem se měl někde vetřít do té kryptoměny, přitom žádný program nikdy neměli a Stanjura to kritizuje. No a to je zajímavé, že vy teď jste začali mluvit o České národní bance. O tom nebyla velká debata, já bych se rád tomu vrátil. Víte proč? No, vy jste vždycky říkali, že Česká národní banka je nezávislá. Když byla vysoká inflace, tak za to mohla ČNB, teďka jim zase radíte, že co ten Michl vlastně tam dělá.

Tak já bych vám doporučil, pane premiére, abyste si přečetl různé články od profesora Havránka. Já když jsem s ním byl na schůzce, tak jsem odešel úplně opařený. Víte proč? Protože já jsem si myslel, že hlavní vinu na destrukci naší země měly hlavně ty strany jako ODS po revoluci, ano, že všechno prodaly za hubičku, zničily, potom zprivatizovaly za hubičku. Nikdy nebyla debata o ČNB. No a teď najednou pan Stanjura se vyjadřuje. Víte, co říká profesor Havránek? Říká to, že kdybychom v České národní bance měli schopné lidi, tak mohli vydělat 1 000 miliard, dobře poslouchejte, 1 000 miliard. Víte, co on tvrdí? Že role národních bank je taky vydělávat peníze a že ČNB by mohla vydělávat ročně 200 miliard - dobře slyšíte - které by nějakým způsobem mohl získat ten rozpočet, 200 miliard ročně. Víte, co pan profesor Havránek říká? Víte, proč nevydělali těch 1 000 miliard? Protože po revoluci jste nešli na školení do Singapuru, kde mají ty fondy. My jsme to napsali v té knížce O čem sním, když náhodou spím. To je nová verze, co napsal Jan Antonín Baťa, 1937, Budujme stát pro 40 milionů (lidí). Normálně napsané. Žádná kuponka, měli jste si nechat poradit a vyčlenit ty nejdůležitější firmy, měly zůstat v rukou státu. Elektřina, plyn, rafinerie. Ne, vy jste všechno zprivatizovali. Takže pojďme se bavit o té České národní bance. Rusnok mohl vydělat peníze, nevydělal a prodělal 400 miliard. Víte proč? Protože ta ČNB - to je geniální - oni si vytisknou 3 300 miliard korun, no a jelikož pan guvernér - nejhorší guvernér asi, nebo ještě uvidíme, jestli nebyl, asi byl horší než ten, který prodal zlato, k tomu se dostanu za chvilku - chtěl způsobit inflaci, tak nakoupil euro - a blbě - kurz se pohnul špatným směrem a prodělal 400 miliard pan Rusnok a spol. Cituju profesora Havránka, který pracoval v ČNB a plno lidí ho zná, například pan Hampl ho určitě zná dobře. No a teďka Michl minulý rok údajně vydělal 200 miliard, takže snížil ten dluh ze 400 na 200. Kdyby takto vydělával, tak za pár let to může být zdroj rozpočtu, pokud bychom hledali nějaké společné řešení. Já nejsem makroekonom, ale pro mě to bylo úžasné setkání, kde jsem se naučil zajímavé věci, takže to je zajímavé, že pan Stanjura teď reaguje na Michla a říká mu... Tak je to riziko ČNB, ano, ale je to jejich odpovědnost, oni investují, a tím že se neinvestovalo, že se nakoupilo blbě euro, no tak samozřejmě to dopadá, jak to dopadlo. Taky je zajímavé, že v minulosti nikdo o té České národní bance moc se nebavili, vláda.

Tak si představte, vážení spoluobčané, že... Tady mám článek z roku 6. listopadu 2010, Právo, Jakub Svoboda: "ČNB nepočkala s prodejem zlata a přišla o 27 miliard." To bylo tehdy. My jsme to ráno... Můj kolega to přepočítal, tak Česká národní banka v letech 1997 až 1998 prodala náš zlatý poklad, prodala 55,78 tuny zlata za celkovou částku 16,4 miliardy korun. Při dnešní ceně zlata, dobře poslouchejte, vážení spoluobčané, asi 67 569 korun za troyskou unci by toto množství zlata mělo nominální hodnotu zhruba 121 miliard, takže rozdíl mezi dnešní hodnotou zlata a tehdejším výnosem tedy činí 105 miliard korun. ČNB. Víte, kdo tam seděl? Nějaký pán, který chodí do televize a stále mluví o vstřícné migraci, z TOP 09. Jmenuje se Luděk Niedermayer. Ten seděl v České národní bance, toho času europoslanec za TOP 09. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP