Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Dámy a pánové, dovolte mi na úvod dnešní schůze upozornit na nepřijatelný stav, ve kterém se od středy 5. února ocitla dozorčí rada společnosti ČEZ. Osobou, která byla nominována Ministerstvem financí coby hlavním akcionářem firmy, aby hlídala plnění strategických zájmů státu, kontrolovala vedení i hospodaření firmy a dbala na ochranu veřejných peněz, je za korupční jednání odsouzený Martin Půta, byť nepravomocně.
Chci zdůraznit, že se Martin Půta podle soudu dopustil korupčního jednání v souvislosti s výkonem své veřejné funkce hejtmana, že tento nominant Ministerstva financí měl pletichařit se stavební firmou Metrostav, sjednávat podivné protislužby, manipulovat s veřejnou zakázkou, evropskými dotacemi a také, jak uvedl doslova minulý týden soudce Pavel Pachner, jít na ruku těm, cituji, "od kterých dostával vstupenky na fotbal a na hokej, a jezdit s lidmi z Metrostavu na schůzky na benzinku, protože věděl, že tam nejsou odposlechy".
Chtěla bych připomenout, že ČEZ je nejen páteří naší ekonomiky, ale také strategickou společností kontrolující kritickou energetickou infrastrukturu státu včetně jaderných elektráren. Je to největší česká firma na burze, do které investují penzijní fondy, pojišťovny i drobní akcionáři. ČEZ spravuje bilionové hodnoty a plánuje obří investice do jaderné energetiky a modernizace sítí, obchoduje s mezinárodními partnery a čelí přísné regulaci Evropské unie.
Ministerstvo financí, které v této firmě zastupuje daňové poplatníky, je proto povinno zajistit transparentní řízení, a to, aby firma sloužila veřejnému zájmu, a ne privilegovaným skupinám. V dozorčí radě této společnosti musí být lidé s naprosto bezúhonnou pověstí, nikoliv nominanti stínění korupčními aférami, neřkuli odsouzení za korupci související s výkonem veřejné funkce.
Tím, kdo je za aktuální ohrožení reputace ČEZu odpovědný, je ministr financí Zbyněk Stanjura, který má na starosti výkon vlastnických práv České republiky v této společnosti a který nominuje a odvolává členy dozorčí rady. Nemohu uvěřit, že od odsouzení Martina Půty uběhl už téměř týden, aniž by ministr Stanjura jednal. Jeho nečinnost oslabuje důvěru v řízení státních firem a poškozuje pověst strategické polostátní firmy. V minulosti byli lidé ve vedoucích funkcích státních podniků odvoláváni i za pouhá podezření. Dnes máme člověka s jasným soudním verdiktem a ministr financí nehne prstem. Pokud sám není schopen vyhodnotit rizika, která za korupci odsouzený člověk v dozorčí radě ČEZu pro Českou republiku znamená, měla by mu to připomenout Poslanecká sněmovna. Tímto proto vyzývám pana ministra Stanjuru k neprodlenému odvolání Martina Půty z dozorčí rady ČEZ a zároveň prosím o zařazení mimořádného bodu s názvem Ohrožení reputace skupiny ČEZ nečinností ministra financí. Děkuji a prosím zařadit jako první bod dnešního jednacího dne. Děkuji vám.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Ohrožení reputace skupiny ČEZ nečinností ministra financí. Mám to správně zaznamenáno? (Poslankyně Schillerová znovu diktuje název bodu.) Skupiny ČEZ, ano. Děkuji.
Nyní by měl vystoupit, a už je i zpět, takže pan předseda Okamura. Přišel právě včas a následuje pan předseda Radim Fiala. Prosím.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já bych jménem SPD chtěl navrhnout několik palčivých mimořádných bodů.
Jako první bod bych navrhl bod s názvem V České republice se za Fialovy vlády reálné mzdy propadly nejvíce v celé EU.
Reálně se mzdy dokonce od konce roku 2019 propadly o 10 procent. Jde o suverénně nejvýraznější propad mezd v celé Evropě za toto období a pokles kupní síly u nás je nejdramatičtější ze všech členských zemí Evropské unie. A já bych se rád zeptal zástupců Fialovy vlády, jak to tedy budou řešit? My na tenhle problém upozorňujeme už dlouhodobě, že klesají reálné mzdy českých občanů, a to dokonce i ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, a premiér Fiala pořád lže. Naposled minulý týden jsem byl v televizi Prima a zrovna tam před námi vystupoval premiér Fiala a mluvil něco o růstu mezd. Takže on vůbec neví, která bije, protože on přehlíží záměrně kumulovanou inflaci, která za dobu Fialovy vlády 2021 až 2024 je cirka 30 procent. To znamená, když to řeknu hodně zjednodušeně, občané před nástupem Fialovy vlády - ten, kdo měl úspory 100 000 korun, tak Fialova vláda mu z těch 100 000 korun udělala 70 000, a teďka nám tady říkají, jak prý snížili inflaci nebo jak je nízká inflace. V podstatě nám chtějí říct, že tedy místo toho, že občany okradli o 30 000, tak je okradli o 29 000 teďka. Takže tohle můžou hrát skutečně jenom na hlupáky, kterými občané České republiky nejsou. Občané ví, jak je to ve skutečnosti, protože vidí ty své úspory a o kolik přišli.
To znamená, realita je taková, že v žádné Evropě, v žádné evropské zemi není kumulovaný pokles reálných mezd tak vysoký jako v České republice. Jenom upozorním, že v rámci zemí takzvané eurozóny reálné mzdy od roku 2019 poklesly v průměru o 1 procento, u nás o 10. A nemá to nic společného s eurem.
Takže znovu tady říkám, já ten bod navrhuji z toho důvodu jménem SPD, že bychom se konečně od Fialovy vlády rádi dozvěděli, když tedy jste v té vládě - doufám, že už jenom do letošního roku, letos budou volby - tak co s tím budete dělat? Já vím, že nic s tím nechcete dělat, ale já prostě na tohle téma nechci rezignovat, protože mě prostě pálí to, aby občané měli lepší životní úroveň, aby měli více peněz. To je program SPD a vyděláte pravý opak. Proto tady k tomu nebudu mlčet, už to tady poněkolikáté navrhuji a pořád mi vládní koalice tento můj návrh zamítá.
A já bych rád ještě dodal to srovnání s Evropou. Takže za stejné období vzrostly reálné mzdy například v Bulharsku o 36 procent, v Litvě o 23 procent, v Rumunsku o 21 procent, v Polsku o 15 procent a v Maďarsku vzrostly reálné mzdy o 13 procent. To znamená, záměrně dávám příklady těch zemí, řekl bych, na východ od nás, a vidíte, že tam za poslední roky v součtu reálné mzdy rostou, a to dvojciferně dokonce, ale v České republice se o 10 procent propadly naopak. To znamená, to je opravdu zcela jasný údaj a já prostě bych chtěl, aby Fialova vláda se k tomu postavila a představila nám její řešení.
Je tady evidentní právě z toho srovnání s Bulharskem, Litvou, Rumunskem, Polskem, Maďarskem - záměrně vidíte, že jsem vybral země, které jsou v okolí Ukrajiny, protože Fialova vláda, premiér Fiala neustále lže, že prý za nesnáze vlády může válka na Ukrajině. A zase lže. On to říká i ohledně reálných mezd, vymlouvá se, přitom to není pravda, protože ostatní země se s tím vypořádaly naopak, že mají růst reálných mezd. Lže ohledně cen energií. Lže to, že máme v přepočtu na paritu kupní síly dokonce nejdražší energie v Evropské unii, tak premiér Fiala říká, že to je kvůli Ukrajině. Není to pravda. Není to kvůli válce na Ukrajině, protože u nás je nárůst cen plynu za ty poslední - rok 2021 až 2024 elektřina cirka přes 80 procent nárůst ceny, plyn 90 procent, zatímco v Polsku, v Maďarsku a na Slovensku je to mnohem levnější - mají plyn i elektrickou energii mnohem (levnější?). ***