(16.30 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

Další, co je tady samozřejmě velmi kontroverzní, to je korespondenční volba, tady jsem to nazval Korespondenční volba jako eso v rukávu nechtěné koalice. Návrhy zavést Korespondenční hlasování pro volby do Poslanecké sněmovny pro Čechy žijící v zahraničí se tady objevují delší dobu, už dvě desítky let. Osobně nevím, co k tomu některé vede, zda jde o posílení vazby s lidmi, kteří v České republice žili a odešli, nebo touha volební koalice získat hlasy od lidí, kteří své životy v České republice nežijí, takže nevědí nic o podnikatelském prostředí, sociálním systému, daních, stavu digitalizace a já nevím čeho - veřejné správy, stavu silnic, poměrech v Evropské unii i v českých zahraničních vztazích.

Když tady vedeme debatu o novém způsobu výběru koncesionářských poplatků - a budeme ji vést během zítřejšího a pátečního dne - navrženém vládou Petra Fialy, tak bych řekl v duchu ekonomické teorie, že se jedná o černé pasažéry: konzumují obsah přes různé platformy, ale neplatí za něj, paradoxně na rozdíl od firem, které budou přispívat na chod televize, byť nemají ve svých provozech žádný přijímač. Zajímalo by mě, kdyby občanům, kteří se zapojí do korespondenční volby, přišla výzva k placení koncesionářského poplatku, jak by na ni zareagovali? Je přece jasné, že pokud se chtějí účastnit voleb, tak nepochybně nějakým způsobem sledují dění v České republice a mají k tomu elektroniku s přístupem na internet.

Překvapilo mě, že menší koaliční strana TOP 09 tuto svoji prioritu prosadila do koaliční smlouvy současné vládní koalice SPOLU a jak konzervativní ODS na to kývla, neboť se jedná o experiment, který může narušit fungující a důvěryhodný systém voleb, kdy se vyžaduje osobní účast při hlasování. A to je hlavní argument proti korespondenční volbě. Z minulosti známe případy, kdy volby, respektive utvoření vládní koalice rozhodly desítky tisíc hlasů, případně jeden poslanec. Korespondenční hlasování může například rozhodnout o podobě příští vládní koalice, a to přesto, že většina korespondenčně hlasujících lidí v ČR dlouhodobě nežije, neplatí zde daně a nenese důsledky svých volebních rozhodnutí, které dají mandát skupině poslanců a ministrů měnit Českou republiku.

Z mnoha důvodů se zvýší možnost úspěšně napadnout volby u soudu. Místo toho, aby nás vláda a vládní většina vedla do klidných a stabilních vod, zamířila zřejmě s vidinou vlastního prospěchu přímočaře k nestabilitě, povolebnímu chaosu a možná i prodloužení svého mandátu o několik měsíců, pokud se na to budeme dívat širší dnešní optikou. Ale to riziko nestability zde existuje i pro všechny další volby s korespondenčním prvkem. Je mi líto, že Petr Fiala s dalšími lídry své vládní koalice upřednostnil vlastní touhy, možná i přání některých lidí v zahraničí na úkor politické stability, na úkor fungujícího a důvěryhodného systému voleb. Už teď ovšem musím říct, že se Petr Fiala nezachoval jako státník, ale jako hokynář s hlasy.

Když jsme u toho, mám tedy šestý bod. Samozřejmě jako důkaz toho, že krásně mluví tato vládní koalice o západních demokratických hodnotách, ale bohužel její činy jsou, jak bych řekl, zcela východní, tak to je kampelička pražského Palerma. Před rokem, 8. února, jsme žádali o svolání mimořádné schůze k zatajenému milionu premiéra Petra Fialy v kampeličce pražského Palerma, tedy v Podnikatelské družstevní záložně, dnes již v likvidaci. Označení Palermu bylo a je dost výstižné, neboť s touto záložnou se pojí vražda, sebevražda, netransparentní obchody s uměleckými předměty a se směnkami, nekontrolované zahraniční převody milionových částek do daňových rájů, obchod se zbraněmi, nekontrolované a nezdůvodněné přesuny peněz, zapojení politiků, politicky exponovaných osob a spolupracovníků předsedy vlády a porušení celé řady předpisů proti praní špinavých peněz a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Předsedkyně našeho poslaneckého klubu Alena Schillerová na tomto místě říkala, že určitě v České republice nenaleznete žádného jiného vysokoškolského profesora, než je profesor Petr Fiala, který by v roce 2015, tedy právě v období největší medializace vytunelování a krachu kampeličky jménem Metropolitní spořitelní družstvo, vzal 950 000 korun ze svých rodinných úspor, uložených v bezpečí solidního bankovního domu, navíc chráněných fondem pojištění vkladů, a přesunul je do zcela pofiderní finanční instituce o 99 členech, kde by ke svému vkladu neměl přístup ani přes internetové bankovnictví, ani platební kartu, ba dokonce ani vlastní bankovní účet, do toho času druhé nejmenší finanční instituce v zemi, de facto bez internetových stránek a s jedinou dosavadní publicitou, publicitou ryze negativní, neřkuli přímo kriminální.

A tady mám velkou a dlouhou citaci právě z projevu paní předsedkyně Schillerové. Pokud bych to měl číst, byl bych tady ještě další půlhodinu, nicméně pojďme přímo k závěru. To, co bylo řečeno paní předsedkyni Schillerovou, to bylo řečeno na tomto místě v únoru a březnu roku 2024. A co se událo za těch 12 měsíců?

V červnu předseda představenstva Podnikatelské družstevní záložny Robert Zelenka spáchal sebevraždu. Uvnitř záložny nejdříve působil v úvěrové komisi, následně byl dlouhou řadu let předsedou kontrolní komise, tudíž měl hlídat, zda ve finančním mikroústavu neprobíhají nestandardní operace, nedochází například k praní špinavých peněz. Předsedou představenstva se Zelenka paradoxně stal v roce 2021poté, co ČNB zjistila při kontrole v kampeličce zásadní nedostatky a žádala o nápravu. Jak ukazují výsledky správního řízení zveřejněné letos v lednu Českou národní bankou, k ničemu takovému nedošlo, právě naopak, centrální banka zjistila takové nedostatky, že Podnikatelská družstevní záložna... nebo (ČNB) odebrala záložně družstevní podnikatelské povolení působit jako družstevní záložna.

Na páté straně asi 180stránkového dokumentu se dočteme, že zjištěné nedostatky jsou konstatovány nejdříve ke dni zahájení kontroly a jejich výskyt konstatovat (?) minimálně do 15. 1. 2024, ale odkazy na poznámky pod čarou říkají jasně, cituji: "Skutečností však zůstává, že obdobné nedostatky byly zjištěny již v rámci kontroly provedené v roce 2017, tedy v době, kdy měl majetkový podíl v družstevní záložně Petr Fiala, slovy zákona politicky exponovaná osoba.

A jaké nedostatky ČNB zjistila? "Nedostatky v oblasti prevence legalizace výnosů trestné činnosti a financování terorismu." To cituji ČNB. "Nedostatky v oblasti řízení úvěrového rizika." Tam měl Petr Fiala peníze. "Velmi vysokou závažnost vykazovaly nedostatky v řízení operačních rizik daných nakládáním s hotovostí."A za čtvrté: "Zvlášť závažné nedostatky byly zjištěny v oblasti výkonu řídících a kontrolních činností vedoucích orgánů." Například předsedkyně kontrolní komise, která v rámci kontrolního pohovoru k dotazu na její realizovaný hotovostní výběr u kampeličky ve výši 10 milionů korun odmítla požadavek účelu hotovostního výběru jako neopodstatněný a ignorovala jej.

Česká národní banka jako správní orgán prověřila 18 členů spotřebního družstva z asi stovky, mezi nimi i jednu politicky exponovanou osobu, a zjistila, že družstvo umožňovalo nekontrolované vklady a výběry hotovosti v desítkách milionů korun, i přes sankce obchody s Íránem, bankovní obchody s Libanonem za účasti politicky exponované osoby, směnečné obchody, při nichž nebyl zkoumán účel, kauza převodu směnek a hotovostního výběru, ani provedena kontrola klienta, respektive transakce. Kampelička neprověřila ani zdroj pro platby za umělecké předměty v objemu 141 milionů korun, směnečné obchody s vazbou na Panamskou republiku, která je rizikovou zemí z hlediska AML.

Zjištění ČNB jsou velmi konkrétní, nebyl prověřen účel výběru hotovosti ze dne 30. června ve výši - pozor! - 600 000 eur a ze dne 28. 6. 2023 ve výši 50 milionů korun. A takto bych mohl neustále pokračovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP