(11.30 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Druhý krok, povinné audity Nejvyšším kontrolním úřadem. Česká televize a Český rozhlas dnes operuje s rozpočtem přes 10 miliard korun ročně. Kam ty peníze jdou? Jak jsou využívány? To nikdo neví, nikdo to pořádně neví. Stát kontroluje každou firmu, všude chodí NKÚ - to je dobře - každého živnostníka, ale zrovna veřejnoprávní média, která platíme my všichni, žádná externí kontrola, žádné prověrky NKÚ. Je to neakceptovatelné. Každá koruna z veřejných peněz musí být dohledatelná.

Třetí krok je konec absurdní konkurence se soukromými médii. Veřejnoprávní média mají poskytovat objektivní zpravodajství, kulturní a vzdělávací obsah. Jenže místo toho se Česká televize chová jako další komerční stanice, která se snaží konkurovat soukromým médiím ve sledovanosti. Proč platíme šest televizních kanálů a dvacet šest rozhlasových stanic? Proč veřejnoprávní televize utrácejí miliony za zábavné pořady, které nijak nesouvisí s jejich posláním? Toto není služba veřejnosti, ale plýtvání veřejnými penězi.

Čtvrtý krok, sloučení České televize a Českého rozhlasu. Dvě instituce, dva obří molochy, dvě vedení, dvě administrativy. Proč? V jiných evropských zemích to zvládnou jako jedna efektivní organizace: ORF v Rakousku, BBC ve Velké Británii, Yle ve Finsku. Všude mají jednu instituci, která efektivně spravuje televizní a rozhlasové vysílání, ale u nás neefektivace se tváří jako nutnost. Tak, jak funguje tahle vláda, ta pětikoalice, stejně fungují tyhle instituce a my chceme, aby tenhle systém skončil. My nechceme, aby občané za tohle platili, a hlavně ti, kteří nemají televizi a rozhlas, mladí lidé, studenti a tak dále. Proč by to měli platit?

Dnešní systém koncesionářského poplatku je nespravedlivý a přežitý. Místo toho, aby se veřejnoprávní média zaměřila na kvalitní a nestranné informování, vidíme čím dál víc tendenčního zpravodajství, politicky motivovaných kampaní a zároveň obrovské plýtvání penězi daňových poplatníků. Česká televize i Český rozhlas mají víc než dostatek finančních prostředků, ale místo úspor a efektivního hospodaření Fialova vláda volí nejjednodušší cestu, zdražit lidem život ještě víc. Zatímco vláda seniorům sebrala valorizace a vláda nazvala seniory hospodářskou škodou, sebrala seniorům 1 000 korun měsíčně, zaměstnancům a živnostníkům zvedla daně, rodinám zrušila slevy na manželku a školkovné, Česká televize a Český rozhlas dostanou miliardy navíc bez jakékoliv kontroly veřejné. Je nepřijatelné, aby si vláda z veřejnoprávních médií udělala nástroj propagandy a platila si jejich loajalitu z kapes občanů. Stát nemá občany nutit platit za něco, co nechtějí a nevyužívají. Pokud mají Česká televize a Český rozhlas skutečně sloužit všem, musí se změnit způsob jejich financování. Jasně, transparentně, bez nucených plateb a s jasnou odpovědností za každou korunu. Nikdo neříká, že veřejnoprávní média nejsou potřeba. Samozřejmě že jsou, ale musí fungovat spravedlivě, efektivně a hlavně nesmí být černou dírou na peníze daňových poplatníků, proto hnutí ANO prosazuje konec povinných poplatků, důkladné audity, omezení zbytečných výdajů a sloučení České televize a Českého rozhlasu. Občané si samozřejmě zaslouží férovější a lepší systém, ne další nucené platby bez kontroly.

Závěrem bych tedy ještě poprosil pana primátora, prostřednictvím pana předsedajícího, aby se podíval na to - a to vlastně je pochvala - že Rada hlavního města Prahy navýšila... chce navýšit kapacity osmiletých gymnázií, a aby požádal pana premiéra, aby pan ministr školství to neblokoval - vždyť si hrajete na pravicovou stranu - a abyste se podíval taky na tu Jahodovku.

Je to špatně, zkuste si ty lidi vyslechnout a oni vám řeknou názor. Vy to neděláte, protože samozřejmě s nástupem této vlády dostat se k premiérovi je téměř nemožné. Premiér slíbí zdravotníkům něco, ministr zdravotnictví říká zdravotníkům: Ne, to já nesplním, to řekl premiér. Tahle tam lítají, absurdní divadlo.

No a to hlavní, co jsem řekl na začátku, znovu vyzývám předsedu vlády Fialu, ministra vnitra Rakušana, předsedkyni Pekarovou Adamovou, kteří - a všichni poslanci ODS, STAN, TOP 09, KDU a Piráti - odmítli podpořit vyjádření hluboké účasti rodinám, blízkým a přátelům obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, aby tohle svoje rozhodnutí odvolali, aby se omluvili všem, protože tohle je absolutně nepřijatelné. Doufám, že pochopíte, o co jde. Pokud to nepochopíte, tak vám fakt už není pomoci. Pokud ještě vás někdo bude volit, tak vám už taky není pomoci. Děkuju. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane předsedo, já se chci jenom zeptat, protože vy jste na začátku svého vystoupení mluvil o tom, že byste chtěl přednést návrh usnesení. Jestli ho máte písemně, aby se o něm mohlo dát případně hlasovat, tak vás poprosím, abyste ten text předložil zpravodaji. Já vám děkuji. Vaše vystoupení... (Ukazuje ke stolku zpravodajů.) Zpravodaji, panu poslanci Jakobovi. Děkuji.

Vaše vystoupení vyvolalo řadu faktických poznámek. Jako první vystoupí pan poslanec Jakub Michálek, připraví se pan poslanec Marek Benda a další s faktickými poznámkami. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, o co byl předřečník delší, o to já budu kratší. Piráti jsou jednoznačně pro nezávislost médií, včetně veřejnoprávních médií. Myslíme si, tak jako většina občanů, že novináři v České televizi dělají v zásadě dobrou novinářskou práci, a jsme proti všem tlakům na ně, včetně toho, co jsme tady dneska viděli.

Nemůžeme ale podpořit nový poplatek za smartphony a chybí nám tam nezávislá kontrola České televize, ke které se vláda zavázala, čili pokud bude tento návrh schválen vládní většinou v této podobě, v rozporu se sliby, které vláda dala, dáme najevo symbolicky podporu veřejnoprávním médiím, jenom symbolicky.

Chtěl jsem poprosit kolegy, neblokujme toto jednání, protože tím odkládáme další důležité zákony, na které se nedostane, jako je třeba zákon o regulaci lobbování, jako je zákon o podpoře bydlení.

My tady samozřejmě víme, že ve skutečnosti tady jde o to, že se navrhuje slučování České televize a Českého rozhlasu kvůli tomu, aby si mohl někdo obsadit nové vedení sloučené České televize a Českého rozhlasu, a tím tu televizi ovládnout, což samozřejmě nechceme, a aby se dál pokračovalo pohodlně v tom, co tady bylo za té předchozí vlády, kdy někdo velmi spokojeně vysosal 26 miliard korun na dotacích a veřejných zakázkách, takže na co si to tady hrajeme? Myslím, že řečeno bylo vše, pojďme brzo hlasovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní pan poslanec Marek Benda s faktickou poznámkou, prosím.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, já bych chtěl přece jenom trochu zareagovati na to, co tady dopoledne zaznívalo nejprve na jednání politického grémia, poté ve vystoupení pana poslance Andreje Babiše, vaším prostřednictvím.

Mně přijde vždycky fakt směšné, pokud si někdo stoupne za tento pultík, začne křičet totalita. Totalita opravdu vypadá trošku jinak, to nestojíte ve Sněmovně a nemluvíte za řečnickým pultem, a ještě zcela neomezeně, bez jakékoliv limitace.

K čemu dnes došlo a o čem jsme se bavili tu hodinu předtím nebo dvě hodiny předtím, než bylo zahájeno jednání Poslanecké sněmovny, byla skutečnost, že dochází k absolutnímu nadužívání a zneužívání přednostních práv. Tady je představa, že lidé s přednostními právy naprosto na úkor všech ostatních poslanců se můžou přihlásit každou pátou minutu a mluvit, jak dlouho chtějí. Proběhla dostatečná rozprava před programem, všichni s přednostními právy mluvili, všichni se jich ve středu vzdali. Máme čtvrtý den jednání Poslanecké sněmovny, dneska pátý, které se pokouší zahájit jednání o zákonu o České televizi a Českém rozhlase ve třetím čtení. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP